İnternet

İlham Veren 6 Girişimci

11 Ocak 2017 15:44:22
0Yorum
4651Okunma

Bu yazımızda size ilham vermesi için 6 girişimciden bahsettik. Tüm girişimcilerde bizim geldiğimiz yerlerden bu günlere gelmiş. Herkes kendi şansını yaratır.

Bu yazımızda size ilham vermesi için 6 girişimciden bahsettik. Tüm girişimcilerde bizim geldiğimiz yerlerden bu günlere gelmiş. Herkes kendi şansını yaratır. 

1. Howard Schultz

Kamyon şoförü olan babasının ona sundukları ile yetinmeyip her zaman bir adım daha ileriye gitmeyi istemiştir. Yokluk ve yoksulluk içerisindeki hayatına rağmen spor konusunda kendini geliştirmiş. Ünlü bir üniversiteden spor bursu kazanmıştır. İletişim alanındaki eğitimini tamamlamış ve Xerox’da işe başlamıştır. O zamanlar çok küçük bir kahve dükkanı olan Starbucks’ın hisselerini alarak CEO koltuğuna oturmuştur. Starbucks 60 kahve dükkanıyla başlamıştır ve bugün dünyada 20.891 şubesi bulunmaktadır.

2. Mark Zuckerberg

Okuduğu okulun en güzel ve en yakışıklı öğrencilerinin seçildiği facemash.com sitesini kurdu. Bu sitede Harvard Üniversitesi’nin tüm öğrencilerinin fotoğrafı vardı. Bu fotoğrafları bulmak için okulun veritabanına erişmesi gerekiyordu. Veritabanını hacklediği ortaya çıktı ve disipline verildi. Bunun üzerine Zuckerberg okulu bıraktı ve facebook isimli yeni platformu kurdu. Sadece 18 ayda ABD’nin en ünlü arkadaşlık sitesi oldu.

3. Jan Koum

1976 yılında Ukrayna’da doğmuştur. 1992 yılında ABD’ye yerleşmiş bir bilgisayar mühendisi ve internet girişimcisidir. Whatsapp’ın kurucusu ve CEO’sudur. Genç yaşlarında bir manavda çalışırken şuan Amerika’nın en zengin 62. İnsanı olarak gösteriliyor.

4. Jack Dorsey

Twitter’ın kurucusu. 1976’da ABD’de dünyaya gelen iş adamı aynı zamanda Square isimli mobil ödeme şirketinin de kurucu kimliğini taşıyor. 2008 yılında “35 yaşın altındaki en yenilikçi 35 kişi”den biri seçildi.

5. Steve Jobs

1955 yılında ABD’de doğdu. Apple’nın kurucu ortağı ve CEO’su olarak ölümünden beş hafta önceye kadar görev aldı. Apple dışında Pixar Animasyon Stüdyolarını ve Next Computer’ı da kurmuş ve yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır.

6. Sergey Brin

1973 yılında Rusya’da doğmuştur. ABD’li girişimci arkadaşı Larry Page ile Google şirketini kurmuştur. Hala Yönetim Kurulu Üyeliği ve Teknoloji Başkanlığını yapmaktadır. 20,3 milyar dolarla dünyanın en zengin 100 insanından birisi olarak görülüyor.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER