E-Ticaret

İngilizce E-Ticaret

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

15 Temmuz 2019 12:53:16
0Yorum
256Okunma

İngilizce, E-Ticarette küresel dil olarak kullanılması sebebi ile uluslararası anlamda e-ticaret de kullanılmaktadır. Yirminci yüzyılda küresel anlamda diplomatik dil kullanımı bir önceki dönemin sömürge hâkimi Fransızlardan ticaret yollarının özelliklede yeni Dünyanın başlıca hâkimi olan Anglosakson devletlere geçmesiyle genel anlamda her alanda etkin olan İngilizce e-ticaret alanında da yoğunlukla kullanılmakta.

E-Commerce Nedir sorusunun yanıtı aslında bahsettiğimiz şekli ile ilk Web tabanlı yazılımlarda İngilizce e-ticaret olarak ortaya çıkışı kaynaklıdır. İngilizcenin günümüzde hayatımıza etkisi yadırganamaz bir gerçek. Özellikle de ticari hayatta tartışılmaz bir avantaj sağlamakta olsa da İngilizcenin maalesef her iş koluna göre inanılmaz farklılık gösteren teknik terimleri mevcut. Bir iş kolunda sıklık ile kullanılan bir cümle farklı bir işkolunda tamamen değişik bir anlam taşıyabilmektedir. Ama gelinen noktada küresel yazılım dili dahi İngilizce olması kaynaklı İngilizce e-ticaret yadırganmamalıdır.

Örneğin, Amerikan futbolunda oyuncuların birbirlerine sarılıp yuvarlak oluşturarak yaptıkları toplantı olan Huddle bankacılıkta motivasyon toplantısı anlamında iken, çiftçilikte ise sürüyü bir araya getirme olarak kullanılmakta. Huddle toplantılarında her defasında farklı bir çalışanın liderlik yapması işin sahiplenilmesine ayrıca hem iş motivasyonunda ciddi faydalar hem de aidiyet duygusunda inanılmaz olumlu etkilere yaratmakta.

Bu anlamda Anglosakson toplumlardan en genci olan Amerikalıların bu toplantı çalışması özellikle ülkemiz şirketlerinde incelenip uygulanması faydalı bir çalışmadır.

E-ticaret Paketleri

E-Ticaret Paketleri ana yazılımsal ayrımları itibari ile aşağıda sıralanmıştır.

  • B2C Business to Consumer – (İşletmeciden Tüketiciye) Ürün Satışı. B2C E-İhracat Çoklu Dil ve Para Birimi ile Ülke Bazında E-Ticaret Sayfası.
  • B2B Business to Business – (İşletmeciden İşletmeciye) Üyelik Oluşturma. Bayi ve Satış Ağı Yönetimi.
  • C2C Consumer to Consumer – (Tüketiciden Tüketiciye) Üyelerin Sayfa Oluşturması. İkinci El Ürün Satışı ve Pazaryeri.

İngilizce E-Ticaret Sitesi

İngilizce E-Ticaret Sitesinin küresel örnekleri en çok C2C ve B2B (amazon.com, e-bay.com, alibaba.com v.b.) e-ticaret paketlerinde karşımıza çıkmakta. Özelikle bu tip platformlarda her mağaza sahibine açılan sayfa için ayrı dil paketi ya da herkesin istediği dile yazılımda otomatik çevrili sayfası olamamakta.

Bu neden ile gramer yapısı dünyanın geri kalanından farklılık gösteren bir şekilde maalesef İngilizce e-ticaret yapılmakta. Son dönemde özellikle Google çeviri üzerinden yapılan çeviriler bu nedenle anlam kayması kaynaklı başarılı sonuç veremiyor.

B2B ve C2C E-Ticaret Siteleri için özellikle B2B alanında ihracata yönelik çalışmalar Türkiye Cumhuriyeti devleti oldukça fazla hibe ve benzeri teşvikler vermekte. Bunun sebebi ise alibaba.com gibi bir platformun Çin dünya ticaretine inanılmaz olumlu etkileridir. En son yaşanan Huwaei ve Honkong krizinin bile altında yatan temel sebep ticaret yollarındaki Anglosakson egemenliğinin kaybedilmemesi üzerine yorumlanabilir.

Yurtdışı E-Ticaret Siteleri

Yurtdışı E-Ticaret Siteleri için en dikkat çekici tarafı ise şu işlevselliğin ve sadeliğin ön plana çıktığı İngilizce e-ticaret çalışmaları daha fazla dikkat çekmekte. En çok tercih edilen İngilizce e-ticaret platformlarına baktığınızda marka değerini ve ürünlerini ön plana çıkarak ama bunu yaparken işlevsel yazılımlaryanında sade ama etkili görsel tasarımlar ile desteklemeleridir.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Bilindiği üzere aslında 1. Dünya Savaşında fiilen İngilizler yönetiminde Anglosaksonlar ile Kurtuluş Savaşında ise önde Yunan ordusu ve İngiliz Emperyalizmi gölgesinde ki İtilaf devletleri ile savaştık. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK 1930’lu yıllarda köşkte düzenlenen bir resepsiyonda genç bir İngiliz ateşe subayın kendisine oldukça düşmanca gözler ile ve uzun süre bakması üzerine yaverlerine “Sorun derdi neymiş?” der, yaver bir süre sonra Gazinin yanına gelir ve “Çanakkale savaşında Anafartalar da babasını kaybetmiş paşam, onu sizin öldürdüğünüzü söyler.” der, Gazi bunu üzerine yüksek bir ses tonu ile “Sorun bakalım babasının Çanakkale’de ne işi varmış.” der.

Her konu dönemsel ve şartları içerisinde incelenmelidir. Şu an uluslararası ticari dil İngilizce ve dijital alanda da İngilizce e-ticaret yapılıyorsa bundan kesinlikle geri kalınmamalıdır. En azından ticaret yollarına biz hükmedene kadar.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER