E-Ticaret

Instagram Üzerinden Satış Nasıl Yapılır

18 Ekim 2018 13:06:13
0Yorum
1106Okunma

Instagram üzerinden satış nasıl yapılır sorusuna geçmeden önce Instagram’a bir göz atalım. Instagram, sosyal medyada ücretsiz fotoğraf ve video paylaşma uygulamasıdır. Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulan Instagram 2012 yılında sosyal medya devi Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alındı.

30 milyon kullanıcısı olan Instagram’ın Facebook’a satıldıktan hemen sonra Temmuz 2018 itibarıyla 1 milyarın üzerinde kullanıcıya ulaştı. Buna karşılık, Facebook‘un yaklaşık 2.19 milyar aylık aktif kullanıcısı bulunuyor. Ülkelerin Instagram kullanım sayılarına baktığımız ABD yaklaşık 120 milyon kullanıcı ile en çok İnstagram kullanan ülkelerin başında geliyor. Sıralamada, Hindistan 67 milyon, Brezilya 63 milyon, Endonezya 59 milyon ve Rusya 33 milyon Instagram kullanıcısı bulunuyor. Türkiye ise 36 milyon aktif kullanıcı ile dünyada en çok instagram kullanan ülkeler arasında 5. sırada yer alıyor.

Gelişen teknoloji ve internet erişiminin yaygınlaşması ile beraber dünyada internet ve sosyal medya kullanımı gitgide artıyor. Araştırma sonuçlarına göre; dünya nüfusunun yüzde 53'ünü oluşturan 4 milyar 200 bin kişi internet kullanıyor. Sosyal medya kullanıcılarının toplam nüfus içerisindeki payı ise yüzde 42'si 3 milyar 190 bin kişi sosyal medya kullanıcısı oldu. 2017 yılı sosyal medya istatistiklerinde 3 milyar 20 milyon olan sosyal medya kullanıcı sayısı 2018'de 3 milyar 200 milyona yükselmiş durumda.

Bu denli büyük pazarda bulunmak işimiz için oldukça önem taşımaktadır. Bugün instagram üzerinden satış nasıl yapılır sorusu oldukça etkili bir sorudur. Ticaretle uğraşan hemen hemen herkes instagram üzerinden satış nasıl yapılır sorusuyla karşı karşıyadır. Sende instagram üzerinden satış nasıl yapılır diye merak ediyorsan, Instagramda satış yapmak isteyenlere öneriler içeriğimizi inceleyebilirsin.

 

Instagramda satış yapmak isteyenlere öneriler

1. Instagram hesabınız güven vermeli

Instagram hesabın ziyaretçilere güven vermelidir, bu güveni hesabını oluştururken, profilinde Kurumsal Telefon, Kurumsal Mail ve E-Ticaret sitenin domain adresini yazarak bir nebzede olsa vermiş olursun. Ayrıca, kurumsal Instagram hesabınla kişisel hesabını bir birine karıştırma, kurumsal Instagram hesap üzerinden yapacağın paylaşımlarda kurumsal ama samimi bir dil kullanmaya önem göstermelisin.

2. Etkileyici içerikler kullan

Instagram üzerinden yapacağın paylaşımlara özen göstermelisin, her önüne gelen görseli, videoyu paylaşma, etkileyici içerikler paylaş etkileyici, kaliteli içerikler her zaman daha çok ilgi ve beğeni çekecektir. Kalitesiz içerikler daha az gösterim ve beğeni alacaktır.

3. Her paylaşımda doğru #hashtag'leri eklemeyi unutma

Hashtag paylaşımlarını daha fazla kişiye ulaştırmanı sağlarken takipçi sayını da artıracaktır. Doğru ve paylaşımlarla alakalı  #hashtagleri seçerek takipçi sayını artırabilir ve paylaşımların daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsin.

4. Ziyaretçileri Satın almaya teşvik edin

Ziyaretçiler paylaşımlarını incelediler ve satın almak istiyorlar, satışa sunduğun ürünleri satın alma yöntemleri belirtmelisin. E-ticaret sitene yönlendirebilirsin, e-pazaryerinde bulunan mağazana yönlendirebilirsin, web sitene yönlendirebilirsin veya bir satın alma linkine yönlendirebilirsin. En sağlıklısı sana ait bir e-ticaret sitesine yönlendirmektir. E-ticaret siten yok mu?

Instagramın paylaşımlara tıklanabilir bir link özelliği bulunmamaktadır. Bu yüzden 1. Maddede belirttiğimiz gibi satın alma linkini profiline eklemelisin, ürünlerini satın almak isteyen kişiler link üzerinden sitene gelip satın alabilecektir.

5. Instagramda ücretli reklam yap

Instagramda Facebook Ads üzerinden reklam verebilirsin. Instagramda satışa sunduğun ürünlere ait kaliteli görselleri reklam vererek öne çıkarabilir, daha fazla kişiyle etkileşim kurabilirsin.

 

Instagramda başlattığım ürün satışı işimi nasıl büyütebilirim?

Instagram gibi birçok sosyal medya kanalında ürün satabilirsin, bunda bir sıkıntı yok, zaten dijital pazarda bu işi yapacaksan bu satış kanallarını mutlaka kullanmalısın. Ancak bu işi profesyonel ve kalıcı yapmak istiyorsan kendi markanı ve e-ticaret siteni oluşturmalısın. Instagramdan ürün satışı hiçbir zaman tek satış kanalın olmamalıdır.

Instagramda ürün satışı yapanlar için gereksiz gibi gözükse de, sana özel bir e-ticaret sitesi kurman gerekmektedir. Operasyonel işlemlerini yönetebilmen için ve ileride marka bilinirliğini güçlendirebilmen için ve Instagramda başlattığın ürün satışı işini büyütebilmen için e-ticaret siteni oluşturmalısın.

 

Kendi e-ticaret sitemi nasıl oluşturabilirim?

Oldukça basit ve kolay, KMK Bilgi Teknolojileri yüksek nitelikli e-ticaret sitelerini anahtar teslim ve garantili oluşturuyor ve senin kullanımına sağlıyor. Instagram kullanır gibi sana özel e-ticaret siteni kullanabilir ve yönetebilirsin.

KMK E-Ticaret Yazılımlarını İncele veya ücretsiz e-ticaret demo kullan

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER