İnternet Nedir?

İnternet nedir kısaca, Teknolojik donanımlarla cihazların birbirleri ile haberleşmesini sağlayan sisteme verilen isimdir internet. Bu isim İngilizcedeki iki kelimenin birleşiminden oluşmaktadır. İnter (arası) net (ağ) – İnternet (ağlar arası) olarak isimlendirilmiştir. İnternet, TCP/IP adı verilen internet protokolünü kullanarak iki yâda daha fazla bilgisayarın birbiri ile haberleşmesini ve dosya transferi yapabilmesini sağlar.

Devamını Göster

Daha da basit anlatacak olursak dünya ağına bağlı olan tüm bilgisayarlar üzerinde elimizdeki bağlantı yetkisine göre gezintiye çıkabileceğimiz bir bilgisayar topluluğudur. İnternet siteleri gerçek anlamda sadece bir bilgisayardır. Bu bilgisayar üzerindeki dosyalara ulaşabilmek için kullandığımız sistemin adı ise internet olarak belirlenmiştir. Bugün internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar veya cep telefonu çok fazla bir işe yaramaz.

Öyle ki bugün tüm akıllı cihazlar internet teknolojileri üzerine yeniden tasarlanmaktadır aynı şekilde ticari programlar ve benzer yazılım uygulamaları web tabanlı olarak hazırlanmaktadır. Buda internetin kullanım alanını oldukça artırmaktadır.

ArpaNET ve İlk Bilgisayar Ağı

Dünya üzerindeki ilk bilgisayarlar arası ağ yapısı 1969’da kurulan Arpanet ağ yapısıdır. Arpanet, Advanced Research Projects Agency Network (Amerikan Gelişmiş Savunma Araştırmaları Dairesi Ağı) kelimelerinin kısaltılması ile oluşmuştur. Arpanet’in kurulmasının amacı soğuk savaş döneminde askeri amaçlı oluşturulmuştur. Bu sistemin temel görevi bağlı olan bir kaç üniversite ağları arasında bilimsel araştırmacıların bir birleri ile ağ üzerinden haberleşerek dosya paylaşımında bulunmalarını sağlamak olmuştur. Ayrıca Arpanet çalışan paket anahtarlamalı ağ türünün ilk örneği de olmuştur.

ArpaNET Sonrası İnternet Ağının Gelişimi

Arpanet, dünyayı internetle tanıştırmış gibi görünse de 70’li yılların başında kişisel bilgisayar gibi bir teknoloji ürünü olmadığından bu sistemi kullanmak isteyen kişiler oldukça karmaşık sistemleri öğrenmek zorundaydı. Bu olumsuzluğa rağmen internet ağı Arpanet yayıldıkça üzerine çalışma yapan kişi sayısı da artmaya başladı. 1970 – 1980 yılları arası internetin gelişmiş ülkelerde hızlı geliştiği görülmüştür ancak esas dünya 1991 yılından sonra internetle tam anlamıyla tanıştı ve hayatlarının bir parçası olmuştur.

Arpanet kurulduktan sonra ilk olarak internetin en önemli unsurlarından biri olan e-posta (elektronik posta) kavramının ortaya çıkmasını sağladı. Ray Tomlinson isimli yazılımcı ilk e-mail sistemini 1972 yılında Arpanet için geliştirilmiştir. Tomlinson, e-mail sistemini oluştururken kullanıcı adı arasında kullanılan @ simgesini tercih etmiş ve bu simge o zamandan kalmıştır. Bu başka bir simgede olabilirdi.

Yine 1972 yılında uzak ağlardaki bilgisayar sistemlerine bağlanabilmek adına Telnet adı verilen ağ protokolü geliştirilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Bu dönemde internet sadece devlet ve üniversite grupları tarafından kullanılması ve saldırı gibi tehditler söz konusu olmadığı için neredeyse hiç bir güvenlik engeli olmadan uzak ağlardaki verilere erişebilmek mümkündü. Yani anlaşılacağı üzere Telnet protokolü güvenli bir transfer sistemi değildi.

1973’e gelindiğinde ise az sayıda olan web sitelerin birbirleri ile veri paylaşımı yapabilmelerini sağlamak adına FTP protokolü geliştirildi. Sonrasında ise güvenlik açıkları olan Telnet bağlantısının yetersiz kalmaya başladığı düşünülüyordu. Bu yüzden günümüzde hala kullanılan TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol – İletişim ve İnternet Kontrol Protokolü)protokolü tartışılmaya başlanmıştır. TCP/IP birçok bilgisayar üzerinden güvenli olarak eş zamanlı dosya paylaşımı yapmayı sağlayan bir sistem olarak tasarlanmıştır. Ayrıca bu sistem Ağ üzerinden paylaşım ve haberleşme işlemlerini kurallar ile sınırlamıştır. 1983 yılında TCP/IP protokolü Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından resmen kullanılmaya başlanmıştır.

İnternetin İcadı

Pek çok yeni buluşa sebep olan aşk, internetin icat edilmesi sırasında da iş başına geçmişti. Hikâye Arpanet’in geliştirilmesinde önemli işler gerçekleştiren genç bir matematik mühendisi ve onun sağır karısı arasında geçmekteydi. Telefonla bile iletişim kuramayan karısının durumuna üzülen mühendis, karısının okuldaki çocuğu ile Arpanet ile iletişim kurabileceğini biliyordu fakat sorun şuydu ki Arpanet o dönemde sivil kullanımına açık değildi. O Arpanet’in siviller tarafından kullanılmasına öncülük etti. Hatta İnternet ismini ilk kullanan kişi olarak tarihe geçti. Peki, İnternet’i kim icat etti diye soruyorsanız bu aşkın sahibi Vinton Cerf den başkası değildi. 1980 sonrasında ise Amerika’da internet hızla gelişmeye başlamıştır.

İnternetin Şirketlerde Kullanımı

Bugün hemen hemen dünya genelindeki şirketlerin %90 dan fazlası ticari işlemlerinde interneti kullanmaktadırlar. Tüm ticari işlemler internet teknolojileri kullanılarak gerçekleşmektedir. Bunlar, iç yazışmalar, müşterilerle yazışmalar, müşteri teklifleri, destek hizmetleri, pazarlama hizmetleri, satış/satın alma işlemleri, ödeme/tahsilat işlemleri vb. birçok ticari işlem internet kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

KMK Blog

KMK Bilgi Teknolojileri iş süreçlerinin %100 internet aracılığı ile gerçekleşmektedir. KMK’da internet yoksa üretim durur. Bu bilinçle KMK internet alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek aboneleri ile sürekli paylaşır. Sende internet hakkında güncel konulara kolayca erişmek istiyorsan KMK E-bülten aboneliğine katıl hızlıca bilgiye ulaş.

Devamını Gizle