E-Ticaret

İnternet Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

25 Kasım 2019 14:30:29
0Yorum
187Okunma

İnternet Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler konusunda bir sıralama yapmak gerekir ise ilk ve en önemli nokta farklı bir bakış açısı ile ortaya konmuş bir iş fikridir. İnternet Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler içerisinde bir tek ürünü öncelikli görerek nitelikleri konusunda detaylara takılmaktansa geliştirmelere açık bütünlüklü bir iş fikri ile hareket etmek en mantıklı yol olur.

İnternet Üzerinden Satış Yapmak Vergi ödemeniz gereken profesyonel bir iştir. İkinci el ürün satışları haricinde e-ticaret ile profesyonel bir şekilde ilgileniyorsanız şahıs, limitet veya anonim şirket olarak vergi mükellefi olmanız gerekir. İnternet Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler içerisinde yazılımın önemi de yadsınamaz. Sıklıkla kullanacağınız ve dijital pazarlama yapmanız adına sizin için en ön planda olan yazılım altyapısı aynı zamanda sizin firmanızın tanıtımını yaptığınız profesyonel bir alandır. Bu çeşit profesyonel bir alanda açık kaynak yazılımlar üzerinden sürükle bırak teknolojisi ile kendinizin geliştirdiği ya da merdiven altı diye tabir edebileceğimiz webmaster gençler tarafından hazırlanmış, çıplak gözle bile basitliği ayırt edilebilecek bir site ile değil e-ticaret alanında başarı tanıtım dahi yapmayı arzu etmezsiniz.

İnternet Üzerinden Satış Yapılabilecek Ürünler

İnternet Üzerinden Satış Yapılabilecek Ürünler aslında her anlamda perakende de satılan ürünler ile aynıdır. Örneğin iş makinaları gibi ağır sanayi ürünleri dahi e-ticaret ile satılabilmektedir. Ancak burada önemli olan eğer bir KOBİ (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme) girişimcisi olarak hareket etmekte iseniz kargo en maliyetli masraf kaleminiz olacağı için bu çeşit gönderime uygun ürünler tercih etmeniz sizi avantajlı kılar.

İnternetten Satış Yapanlar

İnternetten Satış Yapanlar ile ilgili bazen yanlış bir ön yargı bulunmakta. Örneğin e-ticaret ile ilgili önde gelen firmaların yazılım konusunda yüksek bir kapasiteleri olduğu düşünülmekte ki bu tamamen yanlış. Çoğu e-ticaret firması yazılım bilgisine haiz değildir. Bu karmaşık ve e-ticaret den bağımsız konuyu dışarıdan destekle yani hazır paket e-ticaret yazılımı ile farklı firmalar üzerinden halleder.

İnternetten Satış Siteleri ile ilgili yazılımsal ve tasarımsal çeşitliliği ile birkaç örnek aşağıda yer almaktadır. İnternet Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler içerisinde iş fikrinden sonra belki de en önemli etken olan yazılım ile ilgili seçim yaparken bol bol e-ticaret sitesi incelemenizde fayda var.

İnternet Sitelerinde En Çok Satılan Ürünler

İnternet Sitelerinde En Çok Satılan Ürünler aşağıda yüzdelik satış paydaları ile sıralanmıştır.

  • %26 Yazılım, Kitap, Müzik, Çiçek
  • %16 Bilgisayar Donanım, Tüketici Elektroniği, Ofis Malzemeleri
  • %13 Giyim, Ayakkabı, Takı, Linens / Ev Dekorasyonu
  • %8 Sağlık, Güzellik, Gıda ve İçecek
  • %7 Oyuncaklar, Video Oyunları, Spor Malzemeleri
  • %3 Küçük Ev Aletleri, Mobilya, El Aletleri, Bahçe Ekipmanları

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

1990 senesinde Türkiye’de gösterime giren Ölü Ozanlar Derneği 1959 yılında geçen eğitim konusunda devrim niteliğinde bir hikâyenin filmidir. John Keating (Robin Williams) adlı çok başarılı ve bir o kadar da farklı olan edebiyat öğretmeninin çok disiplinli bir erkek okulu olan Welton Academy'de (takma adı Hell-ton ‘cehennem’) öğretmenlik yapmaya geldiğinde başlar. Bay Keating, çoğu baskı altında olan öğrencileri edebiyat ve şiirin bambaşka dünyasıyla tanıştırır. Onlara özgürlüğü, hayatı yeniden anlamayı, dünyaya farklı açılardan bakmayı öğretir. Ancak Welton Akademisinin felsefesine tam örtüşmeyen bu ders anlatımı akademi yönetimi tarafından da gözden kaçmayacaktır. Bir öğretmenin öğrencilerinin zihinleri ve gelecekleri üzerindeki etkisi en iyi anlatan filmlerden biri olan Ölü Ozanlar Derneği kaçırılmaması gereken bir değerdedir.

Bu filmin etkilerinden birini gerçek hayatta yaşamış bir insanım. Din öğretmenimiz iyi bir ilahiyatçı olan Cemal hoca filmin yarattığı eğitim iklimi ile üzerimizde şok etkisi yaratmak amaçlı Kuran’ı Kerimi yere atıp tepkimizi ölçmeye çalışmıştı. Daha ortaokul birinci sınıfa giden ve darbe döneminin sessiz çocukları olan bizler ciddi bir karşı çıkış sergilemiştik. Aslında bizim fikir dünyamıza okunmayan ve duvarlarda asılı bir kitap olan Kuran’ı anlamaya çalışmamızı istemişti. Öğretmen, öğrencilerine merakı ve sorgulamayı öğretmeli ki sadece bir açıdan hayatı anlamaya çalışmasınlar. Çok yönlü ve farklı bakış açılarına sahip gençler olsunlar.

İnternet Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler içerisinde en başa koyduğumuz iş fikri konusu üzerine söylenebilecek en mantıklı şey Amerika’yı tekrardan keşfetmeye gerek olmadığıdır. Var olan bir fikri tüketici bakış açısı ile tekrardan farklı bir yorumla ortaya koymak en sağlıklı yoldur.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER