E-Ticaret

İnternette En Çok Satılan Ürünler

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

07 Ağustos 2019 16:39:16
0Yorum
475Okunma

İnternette En Çok Satılan Ürünler konusunda aslında en belirleyici unsur kargo gönderimine uygunluk ve e-ticaret kullanıcılarının genel profilidir. Son dönem internette en çok satılan ürünler de genel bir farklılık gözükmekte. Bunun ana sebebi internet ve mobil internet kullanımının genele yayılması ile farklı e-ticaret kullanıcı profillerinin de kullanıcı pazarına dahil olması kaynaklıdır.

İnternette En Çok Satılan Ürünler Listesi dikkatli incelenir ise kargoya uygunluk durumu dikkati çeker. Bu sadece fiyat olarak uygunluk değil aynı zamanda gönderinin kargoda zarar görmemesine de bağlıdır. Son dönem hızlı tüketim malzemelerinin de kargo gönderimi söz konusu olmaya başladıkça internette en çok satılan ürünler de değişiklik gösterebiliyor.

Örneğin, ülkemizde Getir.com adına bir firma istediğiniz markanın istediğiniz ürününü sadece tedarik zinciri yönetimi yaparak sizlere başarılı bir şekilde ulaştırmakta.

Sadece bu ve benzeri firmaların faaliyeti bile internette en çok satılan ürünler grubuna etkide bulunmakta. Aşağıda Dünya genelinde güncel e-ticaret satış oranları yer almaktadır.

 • %26 Yazılım, Kitap, Müzik, Çiçek
 • %16 Bilgisayar Donanım, Tüketici Elektroniği, Ofis Malzemeleri
 • %13 Giyim, Ayakkabı, Takı, Linens / Ev Dekorasyonu
 • %8 Sağlık, Güzellik, Gıda ve İçecek
 • %7 Oyuncaklar, Video Oyunları, Spor Malzemeleri
 • %3 Küçük Ev Aletleri, Mobilya, El Aletleri, Bahçe Ekipmanları

İnternetten En Çok Ne Alınıyor

İnternetten En Çok Ne Alınıyor ürün bazında ilk on incelendiğinde çok daha iyi anlaşılır. İlk bakışta bile fark edilebileceği gibi belirli bir eğitim ve alım gücünü gösteren bir ürün portresi vardır. Ama ilginç olan şu ki çoğu zaman kişiler aylık gelirlerini aşan satın almalarda psikolojik olarak halen e-ticareti tercih etmemektedir.

 1. Kadın Giyim
 2. Kitaplar
 3. Bilgisayar Donanımı
 4. Bilgisayar Yazılımı
 5. Giyim
 6. Oyuncaklar/Bilgisayar oyunları
 7. DVD filmler
 8. Sağlık ve güzellik ürünleri
 9. Tüketici Elektroniği
 10. Şarkı

Dünyada En Çok Satılan Ürünler

Dünyada En Çok Satılan Ürünler perakende pazarında aşağıdaki şekilde sıralanmıştır ki dikkat edilirse internette en çok satılan ürünler ile arasında çok az benzeşmeler vardır.

 1. Otomobil- Toplam Değer: 1.350 milyar dolar, Küresel ihracata payı: 4.9
 2. Rafine Petrol- Toplam Değer: 825 milyar dolar, Küresel ihracata payı: 3.0
 3. Elektronik Devre- Toplam Değer: 804 milyar dolar, Küresel ihracata payı: 2.9
 4. Oto Parça- Toplam Değer: 685 milyar dolar, Küresel ihracata payı: 2.5
 5. Bilgisayar- Toplam Değer: 614 milyar dolar, Küresel ihracata payı: 2.2
 6. İlaç- Toplam Değer: 613 milyar dolar, Küresel ihracata payı: 2.2
 7. Altın- Toplam Değer: 576 milyar dolar, Küresel ihracata payı: 2.1
 8. Ham Petrol- Toplam Değer: 549 milyar dolar, Küresel ihracata payı: 2.0
 9. Telefon- Toplam Değer: 510 milyar dolar, Küresel ihracata payı: 1.8
 10. Yayın Ekipmanı- Toplam Değer: 395 milyar dolar, Küresel ihracata payı: 1.4

Türkiye’de En Çok Satılan Ürünler de Dünyadaki örneklerinden çok da farklılık göstermemekle beraber genelde ve ülkemizde halen e-ticaret ile ilgili genel bir karalama devam etmekte olduğu için bazı yüksek fiyatlı ürün gruplarında satılan ürün oldukça az. Bu konunun ana nedeni sosyal medyada daha önce yaşanmış talihsiz e-ticaret sıkıntılarının abartılarak aktarılması kaynaklıdır. E-ticarette de pek tabi ki ahlaksız ticaret yapan ve bu alanı dolandırıcılık adına kullanan insanlar olabilir ama inanın normal perakende ticarette karşılaştığınıza oran ile oldukça azdır.

İnternetten alışveriş hukuki açıdan normal ticaret kadar hatta daha fazla sağlıklıdır. Çünkü ödemeleriniz banka kanallarından olacağı için elinizde hiçbir evrak olmasa dahi hizmet ya da ürüne istinaden yapılan ödeme bilgisine sistemden ulaşılabilir.

Sosyal Medyada En Çok Satılan Ürünler

Sosyal Medyada En Çok Satılan Ürünler genelde internette en çok satılan ürünler e paralel olarak giyim ve hediyelik eşya üzerinedir. Bunun ana nedeni sosyal medyanın bunun dışında konular ile ilgili olmasıdır. E-ticaret sitesinin birincil işi satış yapmaktır, sosyal medyanın ikincil hatta üçüncül olarak bile görmediği bir konudur e-ticaret. Gelecekte belki durum değişebilir ama şu aşamada sosyal medya tanıtım amaçlı iyi bir alan olsa da satış adına gereken güveni verememekte.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Yeni Bir Başlangıç (Jerry Maguire), ABD'de çekilmiş 1996 yapımı bir komedi-drama filmi. Jerry Maguire (Tom Cruise) Uluslararası Spor İdaresi’nin (SMI) en başarılı temsilcisi olarak camianın tartışmasız satış lideridir. Tek sorun Jerry’nin kendini otomatik pilota bağlamış olmasıdır. Agresif satış yaklaşımları sebebi ile vicdan muhasebesi yapar. Jerry SMI için yazdığı satış adına kişisel yaklaşımlar ile ilgili, “Düşündüklerimiz ve Söyleyemediklerimiz, İşimizin Geleceğidir.” başlıklı manifestosu yüzünden işler karışır ve işten çıkarılır. İşinden atılmış ama kendine güvenli ve kim olduğunun farkında olarak her şeye sıfırdan başlamak zorunda kalır ve gerçek başarı ve mutluluğa ulaşır.

Filmin en unutulmaz repliklerinden biri ise, Jerry’nin (Tom Cruise) ona yürekten ve gerçekten inanan tek kişi olan Dorothy Boyd’a (Renée Zellweger) söylediği, “Beni Tamamlıyorsun.” repliğidir.

İnternette en çok satılan ürünler konusunda araştırma yapan birisinin pazarlama adına kişisel yaklaşımların önemi ile ilgili kesinlikle izlemesini tasfiye edebileceğim bir filmdir.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER