E-Ticaret

İnternetten Satışta Vergi Rehberi

07 Kasım 2018 17:50:59
0Yorum
509Okunma

Günümüzde internet üzerinden satış yapanların sayısı çok yüksek rakamlara ulaştı. Öyle ki e-ticaret ayrı ve her geçen gün güçlenen bir sektör haline geldi. Bu gelişme fiziksel ortamda satış yapan işletmelerin de sanal ortama adım atmasını zorunlu hale getirdi.

En büyük işletmeden en küçük işletmeye kadar herkes e-ticaret dünyasına adım atmak için girişimlerde bulunuyor. İnternet üzerinden satış yapmak istiyorum diyenlerin aklındaki en önemli sorulardan birisi de yaptıkları satışların nasıl vergilendirileceğidir. İnternetten satış yapmak vergi konularında sık sorulan soruların cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

1. İnternet satışlarımda vergi ödemek zorunda mıyım?

İnternet satışlarınızda vergilendirilme durumunu belirleyen nokta yaptığınız satışın sürekli olup olmadığıdır. Şöyle ki; telefon, tablet gibi elektronik cihazlar satıyorsunuz yani bu ürünlerden sürekli olarak para kazanıyorsunuz, bu durum ticarete girdiği için vergilerinizi ödemek zorundasınız. Ancak eski cep telefonunuzu internet üzerinden satıyorsanız, bu ürün sizde bir tane olduğu ve size devamlı kazanç sağlayamayacağı için vergi ödemekle yükümlü olmazsınız. 

2. Sosyal medyada satış yapıyorum vergi ödemek zorunda mıyım?

Satışı nerede yaptığınız fark etmeden ticari işlem yaptığınız için vergi yükümlüsü olmaktasınız. Elde edilen kazançları bildirmediğiniz takdirde bu kazancın tespit edilmesi durumunda ciddi vergi yüklerinin altına girebilirsiniz. Yapılan bir satıştan devamlı gelir elde ediyorsanız vergi ödemek zorundasınız.

3. Bir şirket kurmak zorunda mıyım?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi satılan üründen devamlı gelir elde ediyorsanız bir şirket kurmalısınız. Şahıs şirketi, limitet ya da anonim şirket fark etmeksizin vergi yükümlüsü olduğunuz ve fatura kesmek zorunda olduğunu için mutlaka bir şirket kurmalısınız. Eğer bir işletmeniz varsa internetten satış yapmak için ayrı bir şirket kurmanıza gerek yoktur. Ürünlerinizi fiziksel mağazanızda olduğu gibi sanal mağazanızda da aynı şekilde satabilirsiniz.

Birkaç Bilgi: 

Eğer şahıs olarak satış yapıyorsanız Gelir Vergisi Mükellefi, şirket ile satış yapıyorsanız Kurumlar Vergisi mükellefi olursunuz. Yani şirket türü fark etmeksizin vergi dairesi ile ilişkiniz başlayacaktır. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen online satıcılar çok ciddi para cezalarıyla karşılaşabilirler.

Maliye Bakanlığı, online ortamda yapılan satışları otomatik olarak tespit etmektedir. Elinde olan eşyayı satan kişiler gibi ciddi para trafiği sağlamayan satışlarda problem yaratmamaktadır. Ancak banka hesap bilgilerinde bir ticari işlemin olduğunu gösteren hareketler tespit edildiğinde bu kurum veya kişiler cezalandırılmaktadır. 

Vergi dairesine bildirimde bulunduktan sonra defter tutma yükümlülüğü vardır. Tüzel kişiler (1.sınıf tüccarlar) bilanço hesabına göre, gerçek kişiler (2.sınıf tüccarlar) işletme hesabına göre defter tutmalıdırlar. 

Bunun dışında belge düzenleme zorunluluğunuz vardır. Bu belgeler irsaliye ve faturadır. Aynı zamanda yazarkasa fişi kullanmanız da zorunludur. Fakat satış tutarı elektronik ortamda ya da banka ile alınıyorsa bu belge zorunlu değildir.

Belirli zamanlarda beyanname vererek buna dayalı tahakkuk eden ödemelerinizi yapma zorunluluğunuz vardır. Ancak bu saydığımız işlemler genelde muhasebeciler tarafından yapılmaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse; online satışların fiziksel mağazalarda yapılan satışlardan vergi açısından herhangi bir farkı bulunmaktadır.

 

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER