E-Ticaret

İnternetten Ticaret Yapmak

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

26 Kasım 2019 13:27:34
0Yorum
144Okunma

İnternetten Ticaret Yapmak kimi açıdan çok büyük avantajlar sunsa da tecrübe edinene kadar geçen zamanda görece az da olsa maddi külfetleri olabilen bir ticarettir. İnternetten Ticaret Yapmak için düşünüldüğünün aksine yazılım bilgisi gerekmez. Pazarlama, satış stratejileri adına bir geçmişiniz olması ve bu özelliklerinizi e-ticaret detaylarına hâkim olarak kullanmanızla alakalıdır.

İnternet Satış Sitesi Kurmak ücretsiz olarak açık kaynak yazılımlardan güvenliksiz bir şekilde yapılabilir. Ancak bu ve benzeri siteler çıplak gözle bile fark edilebilecek seviyede profesyonellikten uzak çalışmalardır. E-Ticaret tüketicisi oldukça bilinçli bir tüketici kitlesidir. İnternetten Ticaret Yapmak aynı perakende ticaret gibidir. Eğer müşteri size güvenmez ise ki bu e-ticaret de sitenizdir, sizin ile alışveriş yapmaz.

İnternetten Ne Satabilirim

İnternetten Ne Satabilirim sorusunun yanıtı aslında yasal olan ve perakende satışta satılabilen her türlü ürün ya da hizmet satılabilirdir. Ancak kargo gönderisine uygunluk ve benzeri kriterlerde dikkate alınmalıdır, çünkü e-ticaret de en büyük masraf kaleminiz ürün gönderimidir. İnternetten Ticaret Yapmak kargo dışında oldukça düşük maliyetli bir iştir.

İnternetten Satış Siteleri

İnternetten Satış Siteleri içerisinde KOBİ’ler (Küçük ve Orta Büyüklükte İşletmeler) tarafından en çok tercih edilen site yazılımı B2C Business to Consumer – (İşletmeciden Tüketiciye) ürün satışı ve B2B Business to Business – (İşletmeciden İşletmeciye) üyelik oluşturma esasına dayalı bayi ve satış ağı yönetimi, toplu ürün satışı yazılımlarıdır.

İnternetten Satış Yapanlar içerisinde genelde başlangıç noktası C2C Consumer to Consumer – (Tüketiciden Tüketiciye) üyelerin sayfa oluşturması ve satış yapması esasına dayalı pazaryeri platformlarında (N11, Hepsiburada v.b.) mağaza açmaktır. Sonrasında müşterilerinde talebi ile kendi e-ticaret sitelerini kurarlar. Bu konuda kurumsal yazılım firmaları ile hazır paket e-ticaret sitesi çalışması yapmak başlangıç için en sağlıklısıdır.

E-Ticaret Yapmak İçin Gerekenler

E-Ticaret Yapmak İçin Gerekenler noktasında aşağıda fikir edinmenize yardımcı olmak adına bazı maliyet kalemlerinin ortalama rakamlarını sıraladım. Sanal pos ve ödeme sistemleri üzerinden ödeme alabilmeniz için kesinlikle bir vergi mükellefi şahıs, limitet ya da anonim firma açılışınız olmalıdır.

  • Şirket Açılışı; 1.500 TL
  • E-Ticaret Yazılımı; 5.000 TL
  • Ofis Depolama Gideri; 2.000 TL (Aylık)
  • Kargo Gideri; 1.000 TL (Aylık)

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Stajyer (The Intern) 2015 yapımlı etkileyici bir komedi filmi. Başarılı bir şirketin sahibi olan Jules Ostin (Anne Hathaway), çalışanlarından birinin tavsiyesiyle yeni bir stajyer programı başlatır. Biraz yaşını almış insanlara yönelik olan bu deneysel programa ilk başlayan kişi ise 70 yaşındaki Ben Whittaker (Robert de Niro) olur. 40 yıl boyunca sabit bir işte çalışmış, yerini koruyarak ve istikrarlı şekilde yükselerek. Asıl isteği, bir şekilde iş hayatına geri dönmek. Hayatlarının sonbaharındaki yetişkinlere yönelik stajyer ilanını görünce, daha iş görüşmesine gitmeden bu şekle bürünüyor. Kendini tanıttığı videodan giyeceği ayakkabıya, hatta kravatına kadar.

Şirketin genç kadrosunun yaş ortalamasını bir hayli yükselten Whittaker ile yanında çalıştığı Ostin arasında zamanla iş ilişkisi sağlam bir dostluğa dönüşecektir. Başarılı bir e-ticaret şirketinin sahibi olan Jules Ostin’in iş hayatının koşuşturmacası içerisinde kaçırdıklarını göstermesi adına oldukça eğlenceli bir filmdir. Ayrıca iş hayatını zor olarak gören genç yaşlardaki çalışanları oldukça pozitif etkileyebilecek bir filmdir.

İnternetten Ticaret Yapmak konusunda güzel fikir edinebileceğiniz bir film olan Stajyeri (The Intern) izlemenizde fayda vardır. Konum kadar önemli olan bir şeyde işinize verdiğiniz ve dolayısı ile kattığınız değerdir.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

B2C E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER