E-Ticaret

İnternetten Ticaret Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

10 Kasım 2017 18:01:32
0Yorum
2327Okunma

Ülkemizde internetin ve teknolojik cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte büyük markalarda olduğu gibi orta büyüklükteki işletmelerde internetten ticaret yapma fikrini benimseyip bu sektöre yöneldiler. Sizin de aklınızda internet üzerinden ticaret yapmak gibi bir fikriniz varsa bu fikri gerçekleştirmeden önce mutlaka bilinmesi gereken bazı noktalar vardır.

e ticaret yapmak için gerekenler

1. Zaman Ayırmalısınız

İnternetten ticaret yapmaya karar verdiniz ve bir e-ticaret sitesi kurdunuz. Ancak hiçbir çalışma yapmadan ve emek harcamadan çok fazla satış yapacağınızı düşünmek çok yanlıştır. E-ticaret sektörü ciddi gelirler sağlayabilir ve bu disiplinli bir çalışma ve emek harcama ile mümkündür. Asıl işiniz ve mağazanıza gösterdiğiniz özen ve çalışmayı sanal satış mağazanıza da göstermelisiniz. Zaman ayırarak doğru çalışmaları yaparsanız her geçen gün müşteri portföyünüz biraz daha genişleyecektir.

2. Vergi Mükellefi Olmalısınız

Bir sanal satış sitesi kurabilmek için vergi mükellefi olmanız gerekmektedir. Zaten bir işletme sahibiyseniz e-ticaret siteniz için ayrı bir firma açmanıza tabi ki gerek yoktur. Ama bir şirket sahibi değilseniz bir şahıs şirketi açmayı düşünebilirsiniz.

3. Kurulum Sonrası İçin Bütçe Ayırmalısınız

E-ticaret sitesini kurduktan sonrası için mutlaka bütçe ayırmalısınız. Çünkü online ticaret sitenizi insanlara tanıtmak için bazı reklam çalışmaları yapmanız gerekir. Özellikle sosyal medya platformlarında reklam vererek önemli derecede geri dönüşüm sağlayabilirsiniz. Ancak oturduğunuz yerden herhangi bir reklam, tanıtım çalışması yapmadan hedef kitlenizin sizi bulması biraz zor olacaktır. Bu noktada ya çok iyi bir SEO çalışması yapmalı ya da sosyal medya üzerinden duyurular yapmanız gerekecektir. Bu da reklamların sağlayacağı geri dönüşüme oranla çok daha az bir miktar olacaktır.

4. Profesyonel Bir E-ticaret Yazılımı

Yukarıdaki maddeleri gerçekleştireceğinize kanaat getirdiğiniz an bir e-ticaret yazılımı arayışına girebilirsiniz. Öncelikle kendi dalınızdaki online satış sitelerini inceleyerek başlayabilirsiniz. Bu araştırmalardan sonra ihtiyacınız olan özelliklerin listesini hazırlayarak bu özelliklere sahip olan bir e-ticaret yazılımı arayışına girmelisiniz. İmkanlarınız genişse özel bir e-ticaret sitesi yazılımı hazırlatabilirsiniz ancak özel bir yazılımın hazırlanması 3-6 ay arasında değişim gösterebilmektedir. Hazır e-ticaret paketleri en fazla bir hafta içerisinde hazırlanıp sizlere teslim edilmektedir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER