E-Ticaret

İnternetten Ürün Satmak Yasal mı

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

08 Kasım 2019 17:21:23
0Yorum
397Okunma

İnternetten Ürün Satmak Yasal mı sorusuna verilecek en doğru cevap perakende ticarette satabileceğiniz yasal her ürün veya hizmeti vergiye tabii şahıs, limitet ya da anonim şirket olarak satabilirsiniz. İnternetten Ürün Satmak Yasal mı derken kastettiğiniz ikinci el ürün satışı ise şu ana bu konu kanunen açık ancak yasal kısıtlamalar mevcut.

İnternetten Satış Yapmak Vergi ödemeye tabidir. Sanal Pos üzerinden ödeme aldığınızda zaten banka üzerinden aldığınız için vergi ödememeniz durumunda maliye denetimde en kolay incelemeye giren ve ceza kesilen alandır. İnternetten Ürün Satmak Yasal mı ikinci el ürünlerde özellikle sorulan bir soru ancak küçük ürün satışları haricinde örneğin otomobil satışında bir kişini senede üç adetten fazla otomobil sahibi olduğunda devlet gelir vergisi almakta. Bu ve benzeri çalışmalar mevcut ancak para alışverişinin kanıtlanamayacağı ayrıca ürünün üstüne alındığı belgelendirilemeyeceği satışlarda maliyenin müdahale şansı yok.

İnternet Satış Vergi Muafiyeti

İnternet Satış Vergi Muafiyeti kendi ürettiğiniz ürünlerin 2019 yılı için belirlenen yıllık asgari ücretin brüt tutarı kadar olan 30.700 TL’yi aşan bir e-ticaret yapmadığınız durumlarda devlet teşviki kapsamında veri ödememeniz anlamına gelir.

İnternetten Satış Yapmak İsteyenler İçin Püf Noktaları

İnternetten Satış Yapmak İsteyenler İçin Püf Noktaları aslında saymakla bitmez ancak en önemli konu ilk gün itibarı ile internette satış yapma ile ilgili değerler düzeninizi belirlemeniz lazım. Müşteri yorumları sizin internetteki marka itibarınızdır. Sadece bunun bilincinde olmanız dahi ilerlemenize yol açar.

İnternetten Satış Stratejileri konusunda en açıklayıcı alan Google dijital pazarlama eğitimidir ancak aslında pazarlamanın temel unsurlarına hâkim birisi çok kısa bir zaman zarfı içerisinde dijital pazarlamaya adapte olabilir.

İnternet Dijital Pazarlama

İnternet Dijital Pazarlama alanında en kolay çalışmalar pazar araştırması sonrası pazar ihtiyaçları ya da taleplerini öngörerek bunun üzerine talep oluşturmak amaçlı ürün ve sitenizle ilgili linklenmiş e-mailing çalışmaları, linklenmiş sosyal medya tanıtım çalışmaları, Seo makale yazımı ayrıca katkısı kesinlikle yadsınamayacak Google reklam çalışmaları en az maliyetli faaliyetlerdir.

İnternetten Ürün Satmak Yasal mı sorusuna yanıt ararken aslında e-ticaret konusuna nasıl yaklaşıldığı ile ilgili iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz. E-Ticaret birazda algı yönetimi ile güvensiz bir konu gibi gösterilmeye çalışılsa da aslında perakende ticaret kadar güvenilir ve yasal bir alandır.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Türklerin kökeni ile ilgili bilinen en yaygın kanılardan biri de ‘Törük’ kelimesinden gelen töreye uyanlar anlamına gelmesidir. Bu açıdan bakıldığında Türklerin tarih sahnesine çıktıkları dönem Orta Asya’da kıtlıktan çocukların katledilip yenildiği bir dönemdir ki Türkler buna karşı sert bir yaklaşımla töreler belirleyip karşı koymuştur. Töreye uyan tüm kavimler Türk olarak bilinmektedir. Türkün kızıl elması çoktur ancak en bilineni Dünya’ya düzen getirmektir.

Bilge Kağan, İkinci Göktürk devletinin kağanlarındandır. Türk tarihinin en önemli figürlerinden biri olarak değerlendirilir. Türklerde hükümdarlık için güçten çok bilgeliğe verilen değeri yansıtan bir kişi olan Bilge Kağan aslında savaş ile gücü ele geçiren kardeşi Kül Tigin tarafından kağan olarak ilan edildi. Bilge, kağan olduğu zaman ortada herhangi bir devlet otoritesi kalmamıştı. Önce töreleri yeniden uygulamaya koydu Bilge Kağan aşağıdaki şekilde yasaları tekrar hatırlattı Türklüğe.

  • Türkten köle olmaz.
  • İki Türk tek düşmana saldırmaz.
  • Atlı bir Türk yaya düşmana saldırmaz.
  • Yalan söylemek yasaktır.
  • Aman dileyene el kaldırılmaz.
  • Kadın ve çocuğa vurulmaz, esir edilmez.
  • Bunlara uymamanın cezası ölümdür.

İnternetten Ürün Satmak Yasal mı noktasından hareketle çıktığımız yazımız da yasaların ne anlama geldiği konusuna ulaştık ki e-ticaret olsun perakende ticaret olsun yasalara uymadan yaparsanız bu sizin yarınınıza zarar verir.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER