E-Ticaret

İnternetten Yurtdışına Ürün Satmak

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

13 Eylül 2019 14:08:17
0Yorum
361Okunma

İnternetten Yurtdışına Ürün Satmak üzerine son dönemde sıklıkla araştırma yapılmasının ana nedeni iç piyasa durağanlığı ve kur farkı kaynaklı kazanımların daha yüksek olması. İnternetten yurtdışına ürün satmak sanıldığı kadar zor değil. Sabırlı, düzenli ve kararlı bir çalışma ile e-ticaret de başarısız olmak inanın çok zor.

Yurtdışına Ürün Satmak Vergi kapsamında bir faaliyettir ancak ihracatı arttırmaya yönelik devlet teşvikleri kapsamında vergi iadesi alınabilmektedir. Ürün özelliklerine göre vergilendirme olabileceği gibi mikro ihracat kapsamında işlemler tamamlandıktan sonra 7.500 Euro 150 Kg sınırlarında gönderiler için konşimento ve fatura beyanı ile vergi iadesi alınabilmekte.

Geçmişte yurtdışında müşteri bulmak adına fuarlarda dil bilen personeller ile harcanan yüksek miktarda paralar düşünülecek olursa internetten yurtdışına ürün satmak inanın çok daha az maliyetli ve kazanımı yüksek bir çalışma şeklidir. Sadece konunun en önemli noktası olan Seo uygunluğunda ve altyapısı sağlam bir yazılım ve sizin arkasında duracağınız bir dijital pazarlama faaliyeti. İnternetten yurtdışına ürün satmak konusunda yapılacak çalışmanın bir adı da talep yaratmadır. Bakın bu konu çok önemli, talep gören bir ürünün piyasaya sokulmasına rağmen e-ticaret de başarısız olması söz konusu olabiliyor.

Sırf bu nedenle iyi bir dijital pazarlama faaliyeti yürüterek E-mailing, Seo makale ve Google reklamlar gibi çalışmalarla zaman içerisinde arama motoru indexinde üst sıralara çıkmanız mümkün.

Yurtdışına Satış Siteleri

Yurtdışına Satış Siteleri ile ilgili özellikle şu günlerde çok dikkat çeken bir şekilde hepsiburada.com üzerinden gümrük işlemleri dahil fiyatlar ile ürünlerinizi satabileceğiniz bir çalışma yürütülüyor. Yurtdışında daha bir reklam kampanyasına gidilmemesine karşın oldukça ilgi çekici bir faaliyet alanı olacağı kesin. Özellikle kur farkı kaynaklı piyasamızın yurtdışında ucuz Pazar olarak görüldüğü bu dönemde zaten ihracat rekoru kırmamız hiç de şaşırtıcı değil.

Yurtdışına Ne Satabilirim

Yurtdışına Ne Satabilirim konusunda özellikle çalışacağınız ülkelerin Pazar ihtiyaçlarını öngörebilmeniz sizler için en önemli konuların başında gelir. Pazar araştırması yaparken fayda maliyet analizi yapmayı da unutmamak gerekir. Örneğin, mobilya ürünleri ülkemizde yurtdışına oranla oldukça düşük maliyetli ürünler olmasına karşın bir sehpa için ödenecek gümrük masrafları dahil yüksek kargo ücreti dikkate alınır ise toplu bir ürün gönderimi yapmanın çok daha mantıklı olacağı aşikâr.

Yurtdışına Mal Gönderme normal gümrük işlemleri ile yapılır ise çalışacağınız ülkenin pazarına hizmet veren bir antrepo şirketi ile çalışmak en sağlıklısı olur. Mikro İhracat kapsamında yapılırsa internetten yurtdışına ürün satmak gibi, sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) üzerinden operatör sıfatıyla yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT v.b.) bir kereye mahsus vereceğiniz şirket evraklarınız sayesinde süreç kargo firması tarafından yönetilmektedir. Gönderiler gümrük fiyatları dahil bölgeler bazında fiyatlandırılarak ulaştırılır.

Avrupa’ya Ürün Satmak

Avrupa’ya Ürün Satmak hem bölgesel kargo fiyatları için avantajlı hem piyasanın alım gücü ve e-ticaret kullanıcısı çokluğu sebebi ile oldukça avantajları olan bir ticari alandır. Sadece Türkiye’nin birliğe girememesi ve uyuşturucu trafiğinde transit ülke olarak görülmesi kaynaklı, aslında tarihsel kökleri de olan bir önyargı ile gümrük işlemleri daha detaylı gerçekleşmekte. Bu neden ile Avrupa’ya ürün satarken gümrükte Xray kullanılacağını ön görerek ürün tercihinizi buna göre yapmanızda fayda var. İnternetten yurtdışına ürün satmak üzerine bir ön araştırma geliştirme çalışması yapıyorsanız unutmayın kargo en yüksek maliyet kaleminiz olacaktır.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Başta Microsoft olmak üzere birçok firmanın kurucusu ve yaptıkları ile yaşarken tarihe geçen dünyanın en zengin Amerikalı girişimcisi Bill Gates’in bir röportajda Steve Jobs'ın hangi özelliğine sahip olmak isterdin sorusuna verdiği yanıt, “Oh, onun tasarım anlayışı. Her şey estetik bir şekilde olmalıydı. Ayrıca, çok küçük bir mühendislik geçmişine sahip olmasına rağmen, tasarımın sizi iyi yöne götürebileceğini gösterdi. Böylece fenomen ürünler ortaya çıkardı.”

İnternetten yurtdışına ürün satmak adına araştırma yapıyorsanız merakınızın peşinden kararlı bir şekilde gitmeniz lazım.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-İhracat Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER