Domain

IP Nedir?

15 Nisan 2015 13:05:28
0Yorum
4970Okunma

Internet Protocol tanımının baş harflerinden oluşan kısaltmadır. Cihazların birbirleriyle iletişim kurabilmesini sağlayan bir numaradır.

Aynı zamanda veri transferlerinin yapılması da IP numarasına bağlıdır. Gönderilen verinin doğru adresi bulabilmesi IP adresine bağlıdır. IP adresi olmadan herhangi bir veri transferi gerçekleştirilemez.

IP adreslerinin işlem görebilmesi ve iletişim kurabilmesi için birbirinden farklı olmak zorundadır. Özellikle bir statik IP tanımlatmadıysanız, ağa her bağladığınızda IP adresinin değişecektir. Bu da dinamik IP kavramını ortaya çıkarmaktadır.

IP adresleri 4 oktetten oluşur. 32 bitlik sayı gruplarıdır. IP adresleri iki ayrı kısımda oluşmaktadır. İlk kısmı network ID olarak bilinmektedir ve bağlantı gerçekleştiren cihazın bulunduğu ağı gösterir. Diğer kısım ise host ID olarak bilinir. Bu bölüm ise cihazın ağdaki adresini belirtir.

Örnek verecek olursak; 78.186.146.192 IP adresini ele alalım.

Network ID: 78.186.146

Host ID: 192

Bu şekilde network ID ve host ID’yi anlayabiliriz.

İnternet bağlantısı için kullandığımız IP adresleri dışında bazı özel IP adresleri vardır. Bu tür IP adresleri yerel ağlarda kullanılır. Bu tür IP adreslerine private address denilir. İnternet üzerinde kullandıklarımıza ise public address denilir.

Bu içerik 18.07.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER