Kategoriler

İyzico Pazaryeri Çözümü

11 Temmuz 2016 16:21:00
0Yorum
5233Okunma

C2C e-ticaret modeli tüketicilerin bir araya gelip ürün ve hizmetlerini kendi belirledikleri fiyatlarla sergilemesi ve diğer müşterilerin satın aldığı bir sistemdir. Yani bu modelde bir eticaret girişimcisi aracı konumundadır.

C2C e-ticaret sitelerindeki mantık şudur; Satıcılar üye olurlar ürünlerini yayınlayıp satış yaparlar. Müşteriler alışverişlerini yaparlar. Bu yapılan alışverişten sitenin sahibi bir komisyon ya da üyelik kira bedeli alır. Geri kalan süreçler satıcı ve alıcı arasındadır. (Kargolama vb.)

İnsanlar daha güvenli olduğu için bu sistemi daha çok tercih etmektedir. Dolandırıcılara, bilgilerin çalınmasına karşı C2Ce-ticaret siteleri ödeme yöntemi açısından daha güvenlidir. Çünkü alıcı ürünü onaylamadan ürün ya da hizmetin karşılığı satıcı kişiye / kuruma iletilmez. Bir satın alınan ürün tutarı ödeme kuruluşu havuzunda bekletilir. Alıcı onayladığında ise satıcı ücreti alır.

Bu para trafiğinin çok güvenli bir şekilde sağlanması gerekir. Alıcı müşteriler de satıcı müşteriler de mağdur olmamalı. Bunu sitenin sahibi sağlamalıdır. Alıcı ürünü sipariş verdikten sonra para alıcının hesabından çekilir ve ödeme kuruluşunun havuzunda bekletilir. Fakat hemen alıcıya aktarılmaz. Ürün alıcının eline ulaştığı zaman C2C sitesinin sahibinin komisyonu satıştan çıkarılıp geri kalan ücret satıcıya iletilir. Böylece iki tarafında güvenli bir şekilde alışverişi tamamlanmış olur.

İyzico’nun geliştirdiği Pazaryeri Çözümü bu durum için kullanılmaktadır. Bu para akışları iyzico tarafından sağlanır. Site sahibi hiçbir risk almadan ve uğraşmadan sitesinin para akışını kontrol altında tutmuş olur.

İyzi Pazaryeri Çözümü nün işleyiş şekli şöyledir. Satıcılar, iyzico hesaplarını sitenin arka ara yüzüne kaydederler. Alıcı müşteri ürün ya da hizmeti satın alır. Kredi kartı ile ödeme işlemini gerçekleştirir. Bu trafik iyzico üzerinden gerçekleşir. İyzico ödemeyi satıcı hesabına gönderir. Komisyon oranını site sahibine aktarır.

Müşteriler normalde bankaya ödenmesi gereken alışveriş tutarını iyzico’ya öder. İyzico satıcının alacağı parayı ve bankaya ödenecek komisyonu ayırır. İyzi Pazaryeri Çözümü’nde iyzico kendine düşen komisyonu satıcıdan karşılamaz. C2C sitesinin hesabından düşer.

Böylece ne site sahibi, ne de satıcı müşteriler bu durumlarla uğraşmak zorunda kalmaz. Hiçbir risk olmadan para trafiğini sağlamak sıkıntı olmuyor.

İyzi Pazaryeri Çözümü ile birlikte C2C e-ticaret modeli daha rahat ve güvenilir bir hal alıyor. Türkiye’de c2c sanal pos altyapısını şuanda sadece iyzi ödeme kuruluşu sağlamaktadır. Direk olarak banka sanal pos altyapısı c2c eticaret modelinde kullanılmamaktadır. 

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER