Hosting

Kiralık Sunucu Nedir?

15 Nisan 2015 16:12:43
0Yorum
3330Okunma

Kiralık sunucu İngilizce karşılığı ile Dedicated Server olarak bilinmektedir. Bu kavramı örneklerle açıklamaya çalışalım.

Bir e-ticaret sitesi ya da web sitesi açmaya karar verdiğinizi varsayalım. Web sitenizi yayınlamak için Hosting hizmetine ihtiyacınız olacaktır. Faydalanacağınız Hosting hizmeti genellikle paylaşımlı sunucular ile size sunulmaktadır. Paylaşımlı sunucu nedir bunu açıklayacak olursak; tek bir sunucuda birden fazla web barındırma alanının açılması ve farklı kişi ve kurumlar tarafından kullanılmasıdır. Kurumsal genellikle tanıtım ve kurumsal kimlik amacıyla açılan web siteleri için oldukça avantajlı bir hizmettir, maliyetleri düşürerek web sitenizin 7 gün 24 saat ulaşılabilir olmasını sağlamaktadır.

Ancak bir e-ticaret sitesini düşünecek olursak barındırılan içerik ve bilgiler zaman geçtikçe artacaktır. Aynı şekilde zaman geçtikçe web sitenizin trafiği de artacaktır. Böylece barındırma hizmeti aldığınız sunucu size yeterli bir alan sağlamayacaktır. Ailenizin kalabalıklaştığını ve bu nedenle daha büyük bir eve çıkmanız gerektiği şeklinde örneklersek daha anlaşılır olacaktır. Web sitenizdeki veriler ve trafik gün geçtikçe arttığı için sistemde yavaşlamalar ve kasmalar olması muhtemeldir. Bu duruma çözüm olarak ise konumuz olan kiralık sunucu hizmetinden faydalanmanız gerekecektir. Kiralık sunucu hizmetini aldığınızda sitenizin daha hızlandığını ve problemlerin azaldığını görebilirsiniz. Başlangıçta bu tür bir hizmete ayıracak bütçeniz yoksa paylaşımlı sunuculardan bir alanla başlayarak gerekli büyümeyi sağladığınızda kiralık bir sunucuya geçebilirsiniz.

Kiralık sunucunun size birçok faydası vardır. Paylaşımlı sunucularda her işleminizi yapamazsınız ancak kiralık sunucularda tüm özellikleri dilediğiniz gibi kullanabilir kendi projenize göre şekillendirebilirsiniz. Bir başka faydası ise daha önce bahsettiğimiz hız konusudur, bu tür sunucularda hız çok yüksek ve kullanım çok pratik olmaktadır.

Özellikle e-ticaret siteleri için hız oldukça önemli bir konudur. Günümüzde milyonlarca e-ticaret sitesi vardır ve birbirine alternatif olanların sayısı da çok fazladır. Bu durumda her şey müşterinin lehinedir. Siteniz çok yavaşsa orayı terk edip başka bir e-ticaret sitesinde aradığını bulabilir.

Size önerimiz ise bu sorunlarla karşılaşmadan yeterli büyümeye ulaşınca kiralık sunucu hizmeti alarak problemleri başlamadan durdurmanızdır.

Bu içerik 03.08.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER