E-Ticaret

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu E-Ticaret

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

05 Kasım 2019 13:04:45
0Yorum
319Okunma

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu E-Ticaret üzerinde amacı kişisel verilerin işlenmesinde başta özel hayatın gizliliği olmakla beraber, kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumaktır. 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu E-Ticaret de verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları usul ayrıca esasları düzenlemektedir.

Kişisel Verilerin Korunması için öncelikle e-ticaret sitesi hizmetini alacağınız firmanın servis sağlayıcı belgesi olması ve sizin de firma olarak ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) üyeliğiniz bulunmalı. Servis sağlayıcı belgesi olması bir firmanın Network güvenlik ağının yeterli olduğunun açık kanıtıdır. Bu noktadan sonra ödeme ekranına girilen bilgiler sizin tarafınızdan kısıtlı olarak görülür. Ödeme ekranı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu E-Ticaret bilgi güvenliği adına banka ya da BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) yetkili aracı ödeme kurumu tarafından görülmektedir.

Hazır E-Ticaret Sitesi

Hazır E-Ticaret Sitesi konusunda uzmanlaşmış firmaların tercih edilmesinin bir büyük avantajı da aynen hastalık gibi geçmişte sıklıkla virüs ataklarına maruz kaldıkları için yeni kurulmuş bir yazılıma oranla bağışıklık sisteminin oldukça gelişmiş olmasıdır.

E-Ticaret Bilgi Güvenliği

E-Ticaret Bilgi Güvenliği konusunda oldukça dikkatli olunması gereken bir alan. Özellikle yurtdışında aracı ödeme kurumlarının sıklıkla kullanılmasının nedeni karşı firmanın ek bir ara yazılımla ödeme ile ilgili bankacılık ekranından bilgi çekebileceği kaygısıdır. Bu oldukça zor olsa da yapılabilir göründüğü için Kişisel Verilerin Korunması Kanunu E-Ticaret tüketicileri için bir noktada yardımcı olabilir ancak kişisel verilerinizi en sağlıklı sizler korursunuz.

E-Ticaret Kişisel Veri Güvenliği daha çok sınırlamalar ile sağlanır örneğin kredi kartınızın online alışverişe belirli limitlerde açık olması gibi ya da telefonda bilgi aktarmama benzeri.

E-Ticaret Bilgi Güvenliği

E-Ticaret Bilgi Güvenliği üzerine en net söyleyebileceğim şey bilinçli açık vermedir. Amerikalı bilgisayar uzmanı, eski CIA (Merkezi İstihbarat Teşkilatı) ve eski NSA (Ulusal Güvenlik Dairesi) çalışanı Edward Snowden bilgisayarların özellikle de laptopların kameralarına ne kadar rahat giriş yapıldığını söylemesi güvenlik açığına çok dikkat çekti. Aslında bu giriş izni sizler tarafından bir oyun indirilirken ya da aslında telefonunuza hesap bilgilerinizi tanımlarken bile gerçekleşebiliyor.

Yine de sizleri rahatsız edebilecek boyutta reklam kampanyaları olsun diğer hesap bilginize gelen aktiviteler olsun Kişisel Verilerin Korunması Kanunu E-Ticaret üzerinden alınabilse de aslında yarı açık kaynak veri olarak zaten dolaşımda bulunmakta. Daha önceden de söylediğim gibi kesin bilgi güvenliği diye bir şey yoktur. Bilgi güvenliği koruma amaçlı %90 başarılı bir algı yönetimidir.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

İş güvenliği ile bilgi güvenliği arasında aslında enteresan bir bağlantı vardır. Baret takmanız darbe almanızı engellemez, koruyucu halat kullanmanız düşmenizi engellemez ya da yalıtımlı ayakkabı elektriğin size hiç nüfuz etmemesini sağlamaz. Bütün bunlar olası risklere karşı önlemlerdir. Aynısı bilgi güvenliği için geçerli aslında Kişisel Verilerin Korunması Kanunu E-Ticaret konusunda sizin olası risklere karşı iş kıyafetiniz ancak tam güvenlik sağlayarak zarar almayacağınızı garanti etmez, edemez.

Amerikalı bilgisayar uzmanı, eski CIA (Merkezi İstihbarat Teşkilatı) ve eski NSA (Ulusal Güvenlik Dairesi) çalışanı Edward Snowden’in söylediklerimle örtüştüğünü düşündüğüm bir sözü, “Bir tehlike altındaysanız içinde bulunulan tehlikenin riskleri nedir ve nasıl azaltılabilir diye düşünün.”

Kısaca tedbir sünnetten takdir Allah’tan.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER