E-Ticaret

Komisyonlu E-Ticaret Sitesi

SSS

Cansu DABAN,
Editör

11 Ocak 2019 17:48:40
0Yorum
1563Okunma

Komisyonculuk aslında ticaretin ilk başladığı yıllardan beri devam eden bir sistemdir. Teknolojinin gelişmesi ile elektronik ticaret inde yaygınlaşmasıyla komisyonlu e-ticaret siteleri de ortaya çıkmıştır.

Komisyonlu E-Ticaret Sitesi; içeriğine başlamadan önce komisyoncu kime derler bunun yanıtına bakalım, Komisyoncu: Her türlü alım satım işlerinde alıcılarla satıcılar arasında aracılık ederek kar sağlayıp para kazanan kimseye denir.

Komisyonlu E-ticaret Sitesi

Komisyonlu E-ticaret Sitesi, internet üzerinden alım satım yapılan e-ticaret siteleridir. Bu siteler üzerinden ürün satışı yapılabilir, yapılan satışlar üzerinden aracı e-ticaret sitesi, ya ne komisyonla çalışan e-ticaret sitesi yapılan satıştan komisyon alır, genellikle komisyon satıcıdan alınır. Günümüzde en büyük e-ticaret siteleri de komisyonla çalışan e-ticaret siteleri dir.

Komisyonlu E-ticaret Siteleri

Komisyonlu E-ticaret Siteleri: Türkiye’de de komisyonla çalışan birçok e-ticaret sitesi bulunmaktadır. Önde gelenlerse n11, gittigidiyor, mamabank, isteburada listeyi bu şekilde baya uzatabiliriz. Hemen hemen bugün dikey olarak her sektörde komisyonla çalışan site bulunmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile komisyonla çalışan sitelerin sayısı da artmaya başlamıştır.

Komisyonla çalışan eticaret siteleri hangi e-ticaret modelidir?

Komisyonla çalışan e-ticaret siteleri; c2c e-ticaret modeli ile kurulabilir. C2C e-ticaret modeli Tüketiciden Tüketiciye E-Ticaret veya pazaryeri olarak da işletmeden tüketiciye şeklinde değerlendirilebilir. Bu modelde satıcılar bir e-ticaret sitesinde bir araya gelerek ürünlerini sergilerler ve alıcılarda bu e-ticaret sitesi üzerinden satıcıların sergiledikleri ürünü satın alırlar. Bu işlemler sonuncunda e-ticaret platformu satıcıdan komisyon alır. Bu komisyon oranları ortalama %10 ile başlıyor %30 kadar çıkıyor. Komisyon oranları sektöre göre veya e-ticaret platformunun popülerliğine göre değişebiliyor.

Komisyonla e-ticaret sitesi nasıl çalışır?

Öncelikle şunu bilmek lazım komisyonla çalışan bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsak e-ticaret modelimiz c2c e-ticaret olmalıdır. C2c e-ticaret modelinde komisyon sistemi dinamik olarak çalışmaktadır.

Komisyonla e-ticaret sitesi nasıl çalışır? Örneğine bakalım;

 1. Satıcı komisyonla çalışan e-ticaret sitesine başvuru yapar. Başvuru e-ticaret site sahibi tarafından incelenir ve onaylanır/onaylanmaz.
 2. Satıcı başvurusu onaylandıktan sonra satıcının ayarları yapılır (Komisyon tutarı, sergileyeceği ürün âdeti vs.)
 3. Onaylanan ve ayarları yapılan satıcı satmak istediği ürünleri e-ticaret sitesine kendine özel bölümden ekler.
 4. Alıcı, e-ticaret sitesi üzerinden satın almak istediği ürünü kredi kartı ile satın alır. Kredi kartından sipariş tutarı çekilir ve ödeme kuruluşu banka havuzunda ödeme bekletilir.
 5. Satıcı ürünü alıcıya belirtiği teslimat şekli ile gönderir. Alıcı ürünü aldığını onaylar.
 6. Tamamlanan sipariş işleminin ödeme dağılımı ödeme kuruluşu tarafından gerçekleştirilir. Ödeme kuruluşu komisyon tutarını e-ticaret site sahibinin banka hesabına gönderir geriye kalan tutarı satıcının banka hesabına gönderir. Ve bu şekilde güvenli alışveriş tamamlanmış olur.

Komisyonla çalışan bir e-ticaret sitesini nasıl kurabilirim?

Komisyonla çalışan bir e-ticaret sitesini en sağlıklı bir şekilde c2c e-ticaret modeli ile kurabilirsin. C2c e-ticaret modeli ile komisyon sistemini, güvenli ödeme sistemini sağlıklı bir şekilde çalıştırabilirsin. Normal bir e-ticaret modeli ile komisyonla çalışan bir e-ticaret sitesi oluşturulması çok sağlıklı olmayacaktır. Bu durumda satıcı siz olacaksınız ve komisyonla çalışan bir yapı olmayacaktır.

Komisyonla çalışan bir e-ticaret sitesini nasıl kurabilirim? İhtiyacınız olanlar nelerdir?

 1. Komisyonla çalışacak e-ticaret siteniz için öncelikle bir alan adına ihtiyacınız var, bir alan adı düşünmelisiniz.
 2. Komisyonla çalışacak e-ticaret siteniz için bir c2c eticaret yazılımı seçmelisiniz.
 3. E-Ticaret sitenizin barınması için web hosting hizmeti almalısınız. (yazılımla birlikte ilk yıl ücretsiz alabilirsiniz)
 4. Projenize uygun tasarımlar hazırlatmalısınız.
 5. Projenize uygun içerikleri hazırlamalısınız.
 6. Komisyon alabileceğiniz ödeme kuruluşuna başvuru yapıp sanal pos almalısınız. (Her bankanın sanal pos altyapısı komisyonla çalışmayabilir. Sanal pos alabilmeniz için vergi mükellefi olmanız gerekmektedir.)

Bu maddeleri yerine getirerek komisyonla çalışan site kurmak oldukça kolaydır. Burada dikkat etmeniz gereken iki madde çok önemlidir. Birincisi, c2c e-ticaret yazılımı, İkincisi ise sanal pos altyapısı. Bu iki madde komisyon sistemine uygun değilse komisyonlu eticaret kurmak oldukça zor olacak hatta olamayacaktır.

Komisyonlu eticaret yapmak

Bugün e-ticaret girişimleri için en mantıklı olan komisyonlu eticaret yapmak tır. Doğru planlanmış projelerde komisyonlu eticaret yapmak ve başarıya oluşmak, diğer e-ticaret modellerine göre daha kolaydır. Komisyonla çalışan e-ticaret siteleri direk pazarlamaya yönelir, ürün tedariki, lojistik vb. konularla uğraşmadan sadece platformun tanıtımına odaklanır.

Komisyonlu e-ticaret sitesinde hukuksal boyut nedir?

Komisyonlu e-ticaret sitesinde hukuksal boyut çok fazla bulunmamaktadır. Herhangi bir devlet kurumuna veya stk ya başvuru yapmanız gerekmemektedir. Vergisel yükümlülüklerinizi yerine getirmeniz yeterlidir. Diğer hukuksal boyutlarsa Türk ticaret kanunları aynen geçerlidir. Yalnız satıcı ve alıcı arasında yapılan ticaretteki sorunlarda taraf olmazsınız.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER