Web Tasarım

Kontrol Panelli Web Tasarım

16 Nisan 2015 17:00:50
0Yorum
2626Okunma

Kontrol panelli web tasarım kullanıcılar tarafından kod bilgisi olamadan yönetim panelinden web tasarıma müdahale etme imkânı sağlayan bir sistemdir.

Özellikle kod bilgisi olmayan kişilerin tercih ettiği yazılımlardır. Kod bilginiz olsa bile bir yönetim panelli web sitesine sahip olmanız size çok fazla zaman kazandıracaktır.

Kontrol panelli web tasarımın size sundukları nelerdir?

Sınırsız sayıda sayfa ekleyebilirsiniz. Kaynak kodlarından sayfa eklemeniz hem uğraştırıcı hem de daha karmaşık olacaktır. Ama web sitenizin bir yönetim paneli varsa buradan sayfalarınızı hızlıca ekleyebilir, ilgili görselleri sayfanıza ekleyip çok kısa bir süre içerisinde kolaylıkla yayınlayabilirsiniz.

İçeriğimizin girişinde de bahsettiğimiz gibi kontrol panelli web sitesinde düzenleme yapmak için herhangi bir kod bilgisi gerekmemektedir. Az çok bilgisayar kullanabilen herkes içeriklerini düzenleyebilir ve yenilerini oluşturup yayınlayabilir. Ülkemizdeki yönetim panelleri genellikle Türkçe olduğu için neyi nereden ekleyip düzenleyebileceğinizi rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Özellikle arama motorları için önemli olan web sitesinin güncel kalması, yönetim panelleri sayesinde daha kolay oluyor. Herhangi bir yönetim paneline bağlı olmayan web siteleri genellikle statik web siteleridir ve çok sık güncellenmez. Güncelleme derken web sitesinin komple değişmesinden bahsetmemekteyiz. Web sitenize yeni bir makale eklediğinizde siteniz güncellenmiş olacaktır. Güncel web sitesinden kasıt sürekli yeni içeriklerin eklenmesi ya da var olan içeriklerde düzenleme yapmaktır. Yani web siteniz üzerinde değişiklikler yapmaktır.

Kontrol panelli web sitelerinde görsel, haber, sayfa, fotoğraflar, videolar, banner alanları, menü çubuğu, logo, iletişim bilgileri gibi değişebilir yapılar kolaylıkla birkaç tıklama işlemi yaparak değiştirilip güncelleme yapılabilir.

Kontrol panelli bir web sitesi alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Güvenilir ve kurumsal firmalarla çalışmalısınız. Piyasada güvenilir olmayan firmaların sayısı çok fazladır. Herhangi bir problemde size destek olabileceklerine emin olmalısınız. Siteniz için o kadar uğraştıktan sonra sistemde meydana gelen bir problem yüzünden tüm emekleriniz çöpe gidebilir. Bu yüzden çalışacağınız firmanın referanslarını inceleyebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise yönetim panelinin işlevleri ve sizin ihtiyaçlarınıza uygunluğudur. Şöyle ki; içerik türünüz sektörünüze ve amacınıza göre değişebilir. Örneğin; sizin için önemli olan haberlerdir ama foto galeri bölümünü çok fazla kullanmayacaksınız. Bu nedenle haber modülündeki özellikleri inceleyerek seçiminizi ona göre yapmalısınız. Haber ekleme, düzenleme, haber görselleri vs. kullanımı sizin için uygunsa diğer özelliklerin çok bir önemi kalmayacaktır. Yani yapmanıza gereken neye ihtiyacınız olduğunu anlamaktır.

İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra firmaların yönetim paneli demolarını inceleyerek bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun olan paketi seçerek web sitenizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu içerik 26.09.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER