Hosting

Linux Hosting Nedir?

15 Nisan 2015 16:24:47
0Yorum
4287Okunma

Hosting daha önce de bahsettiğimiz gibi web sitelerinin internet üzerinde 7 gün 24 saat erişilebilir olmasını sağlayan ve kesintisiz yayın sağlayan hizmettir.

Bir web sitesinin iki ana ihtiyacından biri olan hosting önemli bir konudur ve seçim yapılırken oldukça dikkatli olunması aynı zamanda iyi bir araştırma sonucu ihtiyaçlarınıza uygun olanını bularak alınması gerekmektedir.

Hosting sunucular üzerinde size verilen alan da yayın yapmanızı sağlar. Bu sunucular farklı işletim sistemleri kullanabilir. En çok bilinen ve kullanılan işletim sistemleri ise Windows ve Linux işletim sistemleridir. Bu iki işletim sistemi arasında seçim yaparken kullanılan altyapı, programlama dilleri vb. özelliklere göre seçim yapılması gerekir. Bugünkü yazımızda Linux hosting nedir, Linux hosting farkı nedir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Linux hosting nedir?

Linux hosting, kurulduğu sunucunun Linux işletim sistemini kullanarak müşterilere verdiği web barındırma hizmetidir. Günümüzde çoğu firma ve kişi tarafından tercih edilip kullanılmaktadır. Bunun sebepleri arasında saldırılara karşı yüksek bir koruma sağlaması sayılabilir. Sağlam bir savunma altyapısına sahip olan Linux hosting tamamen açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Açık kaynak kodlu olması ise geliştiriciler tarafından çokça tercih edilmesini sağlamaktadır. Bir başka yaygınlaşma ve tercih edilme sebebi ise maliyetleri gerçekten ciddi derecede düşürmesidir.

Linux hosting programlama dilleri arasından yine çokça kullanılan PHP dilinin desteğini verdiği için Joomla, Wordpress gibi içerik yönetim sistemlerinin yüksek performansla çalışmasını sağlamaktadır.

PHP desteğinin yanında Linux sunucular üzerinde HTML, Java, Flash, MySQL gibi özelliklere sahip olan projelerde rahatlıkla çalışabilmektedir. Linux sunucularda genellikle kullanılan veritabanları ise MySQL, Oracle, PostgreSQL olarak sayılabilir.

Linux hosting farkı nedir?

Daha önce de bahsettiğimiz şekilde projenizde kullanacağız yazılım dilleri ve diğer özelliklere göre Windows sunucular ya da Linux sunuculardan hizmet almalısınız. Örnek vererek açıklayacak olursak PHP programlama dili kullanılan bir proje hem Windows hem Linux tabanlı sunucularda çalışabilmektedir. Ancak PHP yazılım dili Windows sunucularda sorunlar çıkarabilir, bu sebeple PHP ile kodlanan projelerin Linux sunucularda barınması çok daha doğru ve yüksek performanslı çalışmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde ASP programlama dilleriyle yazılmış projeler Windows tabanlı sunucularda çalışırsa çok daha yüksek performans alınacaktır.

Bu içerik 08.08.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER