E-Ticaret

Marketplace

SSS

Cansu DABAN,
Editör

25 Ekim 2018 12:18:15
0Yorum
8013Okunma

Marketplace bir e-ticaret modelidir. Yurt dışında uzun zamandır kullanılan ve kullanıcılarına büyük avantajlar sağlayan bir e-ticaret modeli olarak ön plana çıkmaktadır. Ülkemizde ise son dönemlerde popüler bir e-ticaret modeli olarak göze batmaya başlamıştır.

Marketplace nedir?

Marketplace” Türkçe anlamı “e-Pazaryeri” olarak geçmektedir. Marketplace satıcılar ve alıcıları bir araya getiren sanal platformlardır. Satıcılar bu platformları kullanarak kendi mallarını sunabilir alıcılarda bu platformlardan faydalanarak çok sayıda satıcının farklı çeşitte ki ürünlerine erişim sağlayarak satın alabilir.

 

Marketplace Ne İşe Yarar?

Marketplace, satmak istediğin ikinci el veya sıfır eşyalarını veya satın almak istediğin eşyaları Market place üzerinden kolayca satıcı ile iletişime geçerek ihtiyaçlarımızı karşıladığımız bir sistem olarak hayata geçirilmiştir. Oldukça pratik bir sistem olan Market place ilk yaşamımıza girdiği günlerde bile çok sayıda kullanıcı tarafından tercih noktası oldu.

 

Marketplace Nasıl Kullanılır?

Oldukça basit bir kullanıma sahip olan Marketplace sektörünüze veya satmak istediğiniz eşyalara uygun Market place platformlarına kayıt oluyorsun, eşyalarını Marketplace ekliyorsun ve satışa sunuyorsun. Oldukça basit ve hızlı çözüm sunmaktadır.

Marketplace siteleri birçok farklı özellik sunmaktadır. Eşyalarını Marketplace sitelerinde çevrim içi satabilir veya doğrudan alıcıyla iletişim kurarak da satabilirsin. Bu özellikler Marketplace site sahibinin belirleyeceği kurallardır. Çevrim içi satışlarda Marketplace site sahibi satışlarınızdan belirli tutarlarda Komisyon talep edebilir, Doğrudan satış durumlarındaysa Marketplace’ de listeleme ücreti talep edebilir. Her iki özelliklerde de eşyalarını alıcıya satma imkânı bulabiliyorsun.

 

Türkiye’de Marketplace

Türkiye’de birçok alanda Market place siteleri oluşturulmuştur. Oluşturulan Marketplace sitelerinin içerisinde çok büyük başarılar elde edenler varken başarısız olan birçok Marketplace sitesi de bulunmaktadır. Başarısız olan Marketplace sitelerinin başlıca sebepleri,

  • Tecrübesizlik,
  • Mantıksız Marketplace projesi
  • Yetersiz uygun olmayan Marketplace yazılımı,
  • Marketplace işinin basite alınması,
  • Ve en önemlisi başarılı olan Marketplace sitelerini örnek alarak aynısını yapmak,

Bu sebepler Türkiye’de başarısız Marketplace sitelerinin oluşturulmasının başlıca sebepleridir.

 

KMK Marketplace Yazılımı

 KMK Bilgi Teknolojileri ilk Marketplace yazılımını 2014 yılında bir müşterisine özel olarak hazırlamıştır. Bu alanda gelen yoğun talep üzerine Marketplace yazılımı üzerine yoğun mesai harcayarak Türkiye’nin ilk hazır Marketplace yazılımı ile birçok Marketplace sitesi oluşturmuştur. Türkiye’de Marketplace yazılımları alanında lider olan KMK Bilgi Teknolojileri ile Marketplace projenizi kolayca ve sorunsuzca hayata geçirebilirsiniz.

KMK Marketplace Yazılımlarını ücretsiz dene

Marketplace Projen hakkında danış

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER