E-Ticaret

Marketplace Avantajları ve Tercih Sebepleri

19 Ekim 2017 17:57:11
0Yorum
1840Okunma

E-ticaretin ülkemizde her geçen gün biraz daha yaygınlaşması ve internet üzerinden yapılan alışverişlerin oranının hızla artmasıyla birlikte marketplace e-ticaret sektöründe kazanç sağlamak daha kolay bir hale geldi.

E-ticaretin farklı bir türü olan Marketplace ise henüz yeterince yaygınlaşmadığı için sahiplerine ciddi gelirler sağlayabilmektedir.

Marketplace e-ticaret sektörüne girmek isteyen kişi ve firmalar için oldukça farklı ve iyi bir fikirdir. Bir marketplace projesine başlamak için ihtiyacınız olan tek şey farklı ve insanların dikkatini çekebilecek bir fikre sahip olmanızdır.

Marketplace Nedir?

Marketplace alıcı ve satıcıları buluşturan e-ticaret platformlarına verilen isimdir. Bu platformlarda ürünlerine satmak isteyen kişi veya firmalar yaptıkları satış başına marketplace projesinin sahibine belli bir komisyon vererek ürünlerine satarlar ve ürünleri almak isteyen müşterilerde bu platformlar üzerinden sipariş verirler. Marketplace Türkçe karşılığını pazaryeri olarak düşünebiliriz.

Marketplace Alıcı ve Satıcılar Tarafından Neden Tercih Edilir?

Satıcıların komisyon ödeyerek ürünlerini satması başlangıçta sektörü bilmeyen kişiler için mantıksız gelebilmektedir. Satıcı kendi e-ticaret sitesinde ürünlerini satabilir ancak kendi kuracağı e-ticaret sitesinde alan adı, hosting vb. maliyetleri ödemek durumunda kalacaktır. Aynı şekilde müşteri bulması daha zor olacaktır. Çünkü internet üzerinden alışveriş yapan kişilerin birçoğu e-ticaret sitelerine çok fazla güvenmiyor ve genellikle alışverişlerini marketplace platformlarından yapıyorlar. Müşterilerin bir diğer tercih sebebi ise ürün ve fiyat çeşitliliğidir. Marketplace platformlarını büyük AVM’ler gibi düşünebilirsiniz. Kişiler her aradığını bu platformlar üzerinde bulabilmektedirler ve farklı farklı e-ticaret sitelerine girmek zorunda kalmazlar. Marketplace sitelerinde satıcılar arasında rekabet fazla olduğu için ürün fiyatları daha uygundur ve bir ürün için farklı fiyat seçenekleri bulunabilmektedir.

İki taraf içinde önemli tercih sebeplerinden birisi de güvenliktir. Marketplace platformlarında alıcının da satıcının da parası güvendedir ve sahtecilik, dolandırıcılık gibi kötü durumlarla karşılaşmazlar. Müşteri siparişi sadece kredi kartını kullanarak verebilir. Ürünün tutarı müşterinin kartından çekilir ve marketplace platformunun havuzunda bekletilir, kesinlikle bu aşamada satıcıya herhangi bir tutar aktarılmaz. Satıcı ürünü müşterinin adresine kargolar ve müşteri herhangi bir problemle karşılaşmazsa siparişi onaylar ve marketplace’in komisyonu kesilerek tutar satıcının hesabına aktarılır. Müşteri ürünle ilgili bir problem yaşarsa site yönetimiyle iletişime geçerek iade talebinde bulunur ve yönetim müşteriyi haklı bulursa tutarı müşterinin hesabına geri aktarır.

Marketplace sitesi başlangıçta ciddi çalışma gerektiren bir girişimdir. Doğru yazılımı seçmek, satıcılarla anlaşma yapmak, müşterilere yönelik tanıtım ve kampanyalar yapmak belli bir strateji gerektirir. Gereken çalışmaları yaptıktan sonra ve siteniz sevilmeye başladıktan sonra çok büyük gelirler elde etmeniz mümkündür. 

Bu içerik 19.10.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER