E-Ticaret

Mikro İhracat (ETGB-Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı)

SSS

Hamit Özlü,
Editör

17 Ekim 2018 16:17:06
0Yorum
5608Okunma

Bakanlar Kurulu Kararı ile 7 Ekim 2009 tarihinde yayınlanan Madde 126 ve 20 Temmuz 2011 de tarihinde güncellenen Gümrük Genel Tebliğinde değişiklik yapılmasına dair Seri 3 nolu Tebliğ ile mikro ihracatın yasal alt yapısı oluşturulmuştur.

İhracat rejimine konu eşyanın hızlı kargo firmaları tarafından 150 KG ve 7 500 EURO ya kadar olanları hızlandırılmış ihracat, mikro ihracat veya ETGB olarak tanımlanmaktadır. Gümrük beyanı dahil tüm gümrük işlemlerine ilişkin faaliyetlerinin takip edilip sonuçlandırılmasında, posta idaresi ile hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler yetkili kılınmıştır.

Mikro ihracat için posta idaresinin (PTT) maalesef bu hizmeti bilen ve uygulayan şubeleri bulunmamaktadır. Hızlı kargo taşımacılığı yapan DHL Express, PTS, UPS vb. firmalar ihracat işlemlerinde malı sizden teslim alıp ihracat beyannamesini hazırlamakta ve malı ihraç etmektedir. Bu firmalar ihracatı gerçekleştirmek için sizden aşağıdaki belgeleri isteyecektir;

  1. Bir adet dolaylı temsil yetki belgesi. Aynı firma ile çalıştığınız sürece bir kere verilecek. İmza sirküleri fotokopisi eklenmeli. Ek-1
  2. İhracat bilgi formu. Ek-2
  3. Fatura. Maliyeden bastırılan faturaların nüshası. Ek-3
  4. İngilizce Fatura. Excelde hazırlanmış maliyeden bastırılan faturanın tüm bilgilerini ve İngilizce olan fatura. Ek-4
  5. Çeki listesi  (Packing List) Ek-5

Bu işlemler için ayrıca ihracatını yaptığınız ürünlerin GTIP kodu yani Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon kodunu bilmek zorundasınız. Her ürünün bir kodu vardır. Bu kodu http://www.baib.gov.tr/tr/oi_gtiparama.asp bu siteden kendiniz bulabileceğiniz gibi bazı kapasite raporlarında da yer almaktadır. Gümrükçü ile çalışıyorsanız gümrükçüler her ürünün GTIP kodunu bilir. Örnek:  

GTİP No : 420310000025 
GTİP Açıklaması : ETEK-TABİİ DERİ VE KÖSELEDEN OLANLAR

Eğer GTIP kodunu bilmiyorsanız veya örneği yoksa önce numune gönderimi yapınız. Laboratuvar numuneyi inceleyip GTIP kodunu belirleyecektir.

 

Mal İhracatının Yapılacağı Ülke Mevzuatına Göre İstenecek Belgeler

Avrupa Birliğine üye ülkelerde A.TR ve EUR.1 istenmektedir. Bu belgeler olmadan ihracat yaptığınız firma malı vergisiz çekemez. Mutlaka bu belgeler sizin tarafınızdan temin edilmelidir. Bu belgeler malın Türkiye’de üretildiğini gösterir.

A.TR: Türkiye’de üretimi yapılan tarım ve sanayi ürünlerinin, Türkiye’de üretilmiş olduğunu gösterir belgedir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından verilir. A.TR düzenleyen ülkeler; Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan. 

EUR.1 EFTA ve AB ülkelerine hitaben düzenlenir. EFTA ülkeleri(İsviçre, Norveç, İzlanda, Lihteynştayn), İsrail, Makedonya, Bosna Hersek, Filistin, Tunus, Fas, Suriye***, Mısır, Arnavutluk, Gürcistan, Sırbistan, Karadağ, Ürdün, Şili, Morityus Cumhuriyeti ve Moldova Cumhuriyeti’ne düzenlenebilmektedir. İhracatçı tarafından kayıtlı olduğu odadan (ticaret odası, sanayi odası ve benzeri) temin edilebilir.

A.TR ve EUR.1 belgeleri için ücreti karşılığı yetkili kargo firması yardımcı olacaktır.

İhracatı yapılacak ürünlerin türüne göre ek belge de istenebilmektedir. Örneğin kimyasal bir madde boya ihracatı yapılacaksa mutlaka MSDS (Analiz sertifikası), Safety Data Shett (Güvenlik Bilgi Formu) da bulunmalıdır.

Uygulama: Yetkili kargo firmasını, belgeleriniz ve ürünleriniz hazır olacak şekilde telefonla arayarak yada mail atarak işlemi başlatabilirsiniz. Bazı firmalar online işlem yapmakta. Öncelikle sisteme üye olunacak. Evrakların taranmış halini sisteme yüklenecektir.

İşlemleriniz tamamlandıktan sonra ilgili firma konşimento belgenizi verecektir. Bu belge ile malın takibini yapabileceksiniz.

Yapılan işlem ihracat işlemi olduğu için kayıtlarda yurt dışı satışlar olarak geçecek KDV iadesi talep edilebilecektir. İhracat işlemi tamamlandıktan sonra yetkili kargo firmasından alacağınız yazı ile (beyanname bilgilerini içermekte) KDV iade süreci başlatılır.

Önemli hususlar:

  1. Mal ihracatı bu yöntemle yapılabilir
  2. Tamir, tadilat, hariçte işleme vb diğer rejimlere tabi mikro ihracat kullanılamaz.
  3. Ödenecek ücretler her firma için ayrıdır. Hepsinden fiyat teklifi almanızda fayda var.
  4. Karşı ödemeli olarak gönderim yapabilirsiniz.

 

Ek Belgeler;

Gümrük Dolaylı Temsil Yetkisi

 

İhracat Bilgi Formu

 

TR Dolaşim Belgesi

 

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER