E-Ticaret

Mobil E-Ticaret

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

07 Ekim 2019 15:23:30
0Yorum
216Okunma

Mobil E-Ticaret inanılmaz bir şekilde hayatımıza gireli çok kısa zaman olmasına karşın sanki devamlı var olan bir çalışma gibi algılanmakta. Mobil E-Ticaret ilk dönem akıllı telefonlarda ki internet sayfalarının açılmasındaki güçlükten kaynaklı problemleri mobil uyumluluk çözümünün üretilmesi ile aştı.

Online Satış Uygulamaları ile ilgili çalışmalar önce dağıtım şirketlerinin programlar üzerinden stok bilgisi tutmasını sağlayacak şekilde geliştirildi. Sonrasında ise cep telefonlarında mobil uyumluluğun artması ile burada potansiyel gören e-ticaret firmalarının yatırımları ile mobil e-ticaret gelişti. Günümüzde enteresan bir şekilde mobil e-ticaret yapmak için tanımlama yaptığınız bir Google hesabınız bile oldukça yeterli. Bu durum pek tabii ki sanal dolandırıcılık risklerini de içinde barındırıyor. Ancak birçok defa söylediğim gibi gerekli önlemleri aldığınız takdirde e-ticaret olsun mobil e-ticaret olsun perakende yüz yüze ticarette ne kadar güvendeyseniz o kadar güvendesinizdir.

Mobil Uyumlu E-ticaret

Mobil Uyumlu E-ticaret aslında şu aşamada oldukça kolay gözükse de tasarımsal anlamda oldukça zahmetli bir çalışmadır. Mobil uyumluluk da ön önemli unsur yüklenilecek görsellerin doğru formatlarda yüklenmesidir.

Mobil E-Ticaret Uygulaması Yapma

Mobil E-Ticaret Uygulaması Yapma ise aslında tamamen tercih meselesidir. Çok sayıda bayisi olan bir firmanın bayilerini sağlıklı yönetebilmesi adına hem Android hem İos uyumlu bir mobil uygulama yazdırması gerekebilir. Ancak şu konu unutulmamalıdır bu uygulamalar mobil uyumlu e-ticaret tasarımından tamamen bağımsız ayrıca yazılımlardır. Bu yazılımlarında iki platform içinde ayrı ayrı belirlenmiş kıstaslara uygun hazırlanıyor olması gerekir.

E-Ticaret Mobil Uygulama Fiyatları normal e-ticaret yazılımları ile araların çok büyük faklar yoktur yani e-ticaret yazılımıza ödediğiniz tutarlara yakın ödeme yaparsınız. Bunun asıl nedeni İos olsun Android olsun sistemlere yazılan uygulamalar tamamen ayrıca bir yazılım çalışmasıdır.

Mobil Uyumluluğun E-Ticarete Etkileri

Mobil Uyumluluğun E-Ticarete Etkileri aslında son dönemde oldukça artmıştır Black Friday (Kara Cuma) gibi etkinliklerde yapılan firma istatistiklerinde özellikle alttan gelen neslin bilgisayar kullanım alışkanlıklarından çok akıllı telefonlar üzerinden mobil e-ticaret tarafına yönelmesi söz konusu. Orta yaş ve üstü grup telefondan inceleme yapıp halen bilgisayar üzerinden alışverişi tercih etmekte. Ancak yeni nesil telefonlarını bilgisayar gibi kullanmakta ve mobil e-ticaret hacmini arttırmakta.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Türk ticari hayatının mat edilemeyen ismi Turkcell in kurucusu Mehmet Emin Karamehmet çok göz önünde olman bir kişi olsa da basına yansıyan unutmadığım bir hikayesi vardır. Kendi marinasının kapısından taksiyle girmeye çalışınca, güvenlik içeride teknesi bulunmadığı gerekçesiyle durduruyor ve "peki" deyip geri dönebilecek, ardından da marina yönetimine "Marinamız çok güvenli, bravo." diyebilecek mütevazilikte hazmetmiş iş insanı.

Türkiye’de halen mobil iletişim denildiğinde konunun en büyük oyuncularından olan firmaları gelecek öngörüsü ile finanse eden bu iş insanı ve benzerleri çeşitli nedeler ile engellenmediği takdirde mobil e-ticaret konusunda Türkiye lokomotif olabilir.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER