E-Ticaret

Mobil E-Ticaret Tasarımı

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

22 Nisan 2019 18:34:19
0Yorum
343Okunma

Mobil E-Ticaret Tasarımı gerekliliği ve sık kullanılırlığı en çok Black Friday olarak bilinen alışveriş çılgınlığı etkinliklerinden sonra firmaların istatistiklerini açıklamaları ile ortaya çıkıyor ki alışverişlerin hızla mobil alışverişe dönmesi ile beraber mobil e-ticaret tasarımı daha da fazla önem kazanıyor.

Mobil E-Ticaret Çözümleri akıllı telefonların hayatımıza girmesini takiben seneden seneye içerisinde yaşanan problemlere karşılık yapılan geliştirmelerdir. Mobil e-ticaret tasarımı ile mobil uygulamaları birbirine karıştırmamak gerekir, uygulamalar İos ve Android temelli yazılımların içeriğine uygun hazırlanan ve mağazalarından akıllı telefona yüklenebilen programlarken, mobil e-ticaret tasarımı her iki konuyuda kapsamasına rağmen daha çok mobil uyumluluk olarak tanımlanabilir.

Akıllı Telefon E-Ticaret

Akıllı Telefon E-Ticaret e etkileri tartışılmaz olsa da nereden bu günlere geldiğimiz düşünüldüğünde inanılmaz derecede etkileyici gelişmeler yaşandı. İlk olarak mobil telefonların ekran satırlarının büyümesi ile beraber hesap makinesi ve snake gibi şimdi oldukça basit gelen programların telefona entegre edilmesi ile beraber taleplerin geliştirdiği bir piyasa oluştu. Telekomünikasyon sektörü mobil telefon ses hattı ile aynı baz istasyonu platformlarından internet hizmetini kablosuz olarak sunabileceğini geliştirmesi ile beraber telefonlar internete bağlandı. Hatta mobil e-ticaret tasarımı öncesi bazı telefonlara internet kullanım alışkanlıklarına hitaben Mouse tuşu bile yerleştirildi.

Teknolojide Walkman etkisi denen mobil olarak müzik dinleyebilmenin gençler üzerindeki cazibesini örnek alan Apple firması en son olarak İpod diye bilinen mp3 formatında müzik yüklenebilen ve dinlenebilen bir teknolojiye ilginç bir orta tuş yerleştirdi, bu enteresan tuş dokunmatikti ve çok ilgi çekti. Bu durumu fark eden ve hızla geliştiren Apple firması ekranın altına dokunmatik sensör yerleştirdi sonra buna uyumlu bir pogram yazdı.

Şu an gelinen noktaya bakacak olunursa aslında gelişmelerin tamamı gençlerin Walkman etkisine dayanmakta ve e-ticaret de bu noktaya evirilmekte.

E-Ticaret Mobil Uygulama

E-Ticaret Mobil Uygulama olarak İos ve Android temelli yazılmakta ama e-ticaret hacmi oldukça yüksek firmalar tarafından tercih edilmekte. İyi bir mobil uyumu e-ticaret sitesi küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaçlarını yeterince karşılayabilmekte ama günlük alışveriş kullanıcı adedi yükselmesi durumunda mobil uygulama gereklilik olmaktadır.

E-Ticaret Mobil Uygulama Fiyatları genelde yazılım firmaları tarafından sağlıklı bir hizmet alınmak isteniyor ise 700 - 1.000 Dolar aralığında ilerlemektedir.

E-Ticaret Sitesi Yapan Firmalar

E-Ticaret Sitesi Yapan Firmalar arasında seçim yapmak zor olsa da aslında referanslar en önemli konudur. Aklınızdakine en benzer örnek üzerinden, mobil uyumlu kolay kullanım sağlayan ve kurumsal hizmet desteği sürekliliğini taahüt eden firma tercih sebebidir. Unutulmamalı ki birçok e-ticaret yazılım firması farklı çalışma politikaları izlemekte olsa da seçiminizi etkileyecek şey uzun vadeli ve kurumsal bir hizmet sunabilme kapasiteleri olmalıdır. Bunun ana nedeni başlangıçta da bahsettiğimiz hızlı gelişim süreçlerine uyum sağlayabilecek vizyonda olunup olunmaması ile alakalıdır.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Sony firması ilk piyasaya Walkman i çıkarttığında Yönetim Kurulu Başkanı Akio Morita, bu özellikleri olan bir teknolojinin insanı izole edeceğinden korktuğunu tasarıma sürecinde şöyle dile getirdi, ‘Bir kişinin müziğini tecrit edilerek dinlemesinin kabalık olacağını düşünmüş olmama rağmen yaptık.’

Bu nedenle Walkman kullanımı, kullanıcılarının en sıkıcı günlük aktivitelerini bile ilgi çekici hale getirmesini sağlar ve yaptıkları her şeye biraz kişisel stil kazandırır. Aslında insanın kendini dış etkenlerden arındırıp bir balon içerisinde kendini merkeze aldığı bir dünya seçeneği. Walkman etkisi kullanıcılarını tecrit ederek benmerkezci ve kaba davranışlara teşvik eden teknoloji temelli mobil cihaz örneğinin ilkidir. Akıllı telefonlar bu psikolojik altyapıya hitaben pazarlama stratejileri ile geliştirilmekte.

Kaynağı bilinmeyen güzel bir söz, ‘Telefonlar kablolara bağlı iken biz özgürdük.’

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER