Kategoriler

Mobil E-ticaretin Özellikleri

15 Ağustos 2016 10:09:11
0Yorum
4733Okunma

İşletmeler mobil e-ticarete doğru hızla yöneliyorlar. Bunun sebebi akıllı cihazların hayatımızda önemli bir yere gelmesi ve online alışverişlerin büyük bir kısmının akıllı cihazlar üzerinden yapılmasıdır.

Var olan e-ticaret sitenizi mobil uyumlu bir sisteme taşımak istiyorsanız ve ya sıfırdan mobil uyumlu bir e-ticaret sistemi satın almayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalar ve alacağınız yazılımda aramanız gereken özellikler vardır.

Güvenlik: Bir e-ticaret sisteminde ister mobil uyumlu eticaret olsun ister olmasın ilk dikkat etmeniz gereken özellik her zaman güvenliktir. Müşterileriniz sitenize kredi kartı bilgilerini girecekler ve bu bilgileri, ya da kişisel bilgilerin çalınması, kaybolması sizi kötü bir duruma düşürecektir. Bu sebeple her şeyden önce dikkat etmeniz gereken konu güvenliktir.
Tasarım: Aramanız gereken önemli özelliklerden biri ise tasarımın şık ve sade olmasıdır. Bütün mobil cihazlarla uyumlu çalışmalıdır. Tasarım ürünlerinizi ön plana çıkaracak şekilde olmalıdır. Karışık tasarımlar müşterinin gözünü korkutacaktır. Müşterileriniz e-ticaret sitenizde aradıklarını kolayca bulmalıdır. Bu yüzden sade ve doğru bir kategori yapısına ihtiyacınız olacaktır. Müşterileriniz e-ticaret sitenizde daha rahat gezinecek ve aradıklarını kolayca bulabileceklerdir.
Sipariş Takibi: Müşterileriniz bir ürün siparişi verdikten sonra bunun takibini kolayca yapmak isterler. Sipariş takibi bölümünde her adımı anında yazmalısınız. Bu müşterilerinizi memnun edecektir. Siparişleri olabildiğince erken müşteriye ulaştırmalısınız.
Hız: E-ticaret siteniz hızlı bir altyapıya sahip olmalıdır. Alışveriş yaparken ya da ürünleri incelerken açılması uzun süren sayfalar müşterilerinizi kaybetmenizi sağlayabilir. Kesinlikle ağır çalışan bir site insanları itecektir.
SEO: Satın alacağınız e-ticaret yazılımı SEO yani Arama Motoru Optimizasyonuna elverişli olmalıdır. Google’da ilk sayfalarda çıkmak oldukça önemli bir konudur. Tabi ki ayrıca çalışmalar yapacaksınız. Fakat yazılımınızda SEO kurallarına uygun olmalıdır. Anahtar kelime ve açıklamalar bu konuda büyük önem arz eder.
Ürün Resimleri: Ürünlerinizi eklerken birden fazla ve farklı açılardan resimler eklemeniz yararınıza olacaktır. Müşteriler bir ürünü alırken birden fazla resimle iyice incelemek isterler. Bu özelliği sağlamanız müşteri memnuniyetini sağlamanızla doğru orantılıdır. Müşteriler ne aldıklarını bilip görürlerse satış sonrası çıkacak sorunlardan da kurtulmuş olursunuz.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER