E-Ticaret

Mobil Site

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

29 Nisan 2019 09:26:36
0Yorum
525Okunma

Mobil Site akıllı telefonlarda internete girme alışkanlığı ile başlayan ve gün geçtikçe gelişen çalışma. İlk dönemlerinde özellikle kullanım aşamasında ortaya çıkan sorunlara yönelik geliştirilmiş mobil site tasarımları sonradan geliştirilerek uygulama alanına çeşitlendirildi.

Mobil Siteler Listesi hazırlarken aşağıdaki başarılı örnekler üzerinden hareket edebiliriz.

www.ototamircim.com

www.sekerogluonline.com.tr

www.kargombedava.com

www.alaskakurkevi.com

www.aydinbasim.com

www.freevisiontr.com

www.biokent.com

www.zeqmoda.com

www.adiyorem.com.tr

www.mobilyabulsam.com

Mobil Site Tasarımı

Mobil Site Tasarımı ile ilgili genel geçer kurallar belirlenmiş olup bu kriterler dışarısına çıkmadan hazırlanan siteler kolay kullanıma hitap eder. Bu kolay kullanım kriterleri arama motorları tarafından belirlenmiş olup öncüsü Google denebilir.

Mobil Site Uyum

Mobil Site Uyum un en iyi örneklerinden biri Google AMP (Accelerated Mobile Pages yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) dir. Mobil cihazlarda daha hızlı bir Web kullanım deneyimi sağlar. Genel olarak başarılı e-ticaret siteleri mobil uyumlulukda AMP ye büyük önem verir. Bu kriterlere uygun çalışmanın sonucu sayesinde, e-ticaret siteleri kullanıcılar için daha hızlı görüntüleniyor ve veri barındırma konusunda ciddi bir tasarruf sağlıyor.

Mobil Site Kur ma adına yapılan çalışmalarda en dikkat edilen konuların başında hız gelir ve sayfalarınız yüklenirken oldukça fazla zaman kaybedilebilir ki genelde kullanıcılar fazla gecikme görmek istemezler. E-Ticaret mobil site si sayfalarınızın hızlı yüklenmesini sağlamak amacıyla belli fedakarlıklar yapsanız da tasarım konusunda ödün vermek zorundasınız bir çok e-ticaret mobil site sinde tasarımdan fedakarlık yapılmadığı için özellikle mobil cihazlarda kullanım bir sorun halini alabiliyor.

E-Ticaret Mobil Çözümleri

E-Ticaret Mobil Çözümleri özellikle son dönemde genç kullanıcı kitlesinin Black Friday, Sevgililer Günü ve benzeri günlerde yapılan alışveriş verileri incelendiğinde ortaya çıkan sonuç mobil site e-ticaret alışverişinin zaman içerisinde oldukça yüksek oranlarda arttığı yönünde. Günümüzde zaten ihtiyaçken ilerleyen zamanda mobil site uyumluluğunun neredeyse zorunluluk halini alması kaçınılmaz gözükmekte.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Kaynağı bilinmeyen bir söz, ‘Cep telefonun şarjı bitmesin diye gösterdiğimiz çabayı, neşemiz bitmesin diye gösterseydik, şimdiye kadar mutlu insanlar olurduk.’

Mobil telefonlar ile ulaşılamama ayrıcalığımızı kaybettik.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER