E-Ticaret

Mobilya E-Ticaret Sitesi

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

01 Kasım 2019 14:59:14
0Yorum
258Okunma

Mobilya E-Ticaret Sitesi aslında başlangıçta hem zaman, emek hem de maliyet olarak en uygun olan hazır paket site yapımında sektörel bir çalışma değildir. Maliyetli bir özel yazılım yerine genelde B2C yazılımı üzerinden mobilya e-ticaret sitesi hazır olarak kullanılabilmekte.

E-Ticarette Mobilya Sektörü büyüme oranlarını %40’larda gördükçe daha da fazla yer almakta. Son dönem yapan ve başarılı olan sektör önderlerini gördükçe mobilya e-ticaret sitesi çalışmaları daha da fazlalaşmakta.

Hangi sektörde yer alırsanız alın şu bir gerçek hazır paket yazılımlarda özel yazılımda olduğu kadar serbest hareket edemez ve tam manası ile istediğinizi elde edemezsiniz. Bu konunun asıl nedeni yazılımların sadece mobilya e-ticaret sitesi yapmak adına hazırlanmamasıdır. Hazır paket yazılımlar ana amaçlarına göre şekillendirilmiş altyapılardır.

E-Ticaret Site Fiyatları

E-Ticaret Site Fiyatları hazır paketlerde ana yazılım sınıflandırmalarına göre aşağıdaki şekilde sıralandırılmıştır.

  • B2C Business to Consumer – (İşletmeciden Tüketiciye) Ürün Satışı. B2C E-İhracat Çoklu Dil ve Para Birimi ile Ülke Bazında E-Ticaret Sayfası. (1.000$-2.000$)
  • B2B Business to Business – (İşletmeciden İşletmeciye) Üyelik Oluşturma. Bayi ve Satış Ağı Yönetimi, Toplu Ürün Satışı. (2.000$-4.000$)
  • C2C Consumer to Consumer – (Tüketiciden Tüketiciye) Üyelerin Sayfa Oluşturması. İkinci El Ürün Satışı ve Pazaryeri Üzerinden Komisyon Geliri. (4.000$-10.000$)

Hemen Teslim Mobilya

Hemen Teslim Mobilya sipariş süreci sonrası hazırlanmayan ve stok üzerinden hızlı bir şekilde tüketiciye ulaştırmak adına hazırlanan bir çalışmadır. Bu e-ticaret de sıklıkla tercih edilen bir çalışma modeli olsa da sipariş oluştuktan sonra üretim bandına geçen mobilya firmaları da mevcut. Ancak hazır paket yazılımlarda bir mobilya tasarlama seçeneği söz konusu değil.

Mobilya Tasarımı hazır paket e-ticaret de belki basit varyasyonlarında fiyata etki etmeyecek şekilde renk skalası ve mobilya cinsi seçimi yapılabilir. Ancak mobilyaların parça parça ürün satışı veyahut iki adet ayrı varyasyona göre fiyat etkisi olmaz. Çoğu hazır paket yazılımda fiyata etki eden sadece bir varyasyon vardır, örneğin ürünün miktarı gibi.

E-Ticaret ile Yurtdışına Mobilya Satmak

E-Ticaret ile Yurtdışına Mobilya Satmak çoklu dil seçeneği ve çoklu para birimi seçeneği olan e-ihracat yazılımları ile yapılabilir. Bu noktada mikro ihracat avantajlarından faydalanmak adına ya montaj kişi tarafından yapılabilecek bir gönderi sistem izlenebilir ya da lojistiği sizin tarafınızdan yönetilebilecek bir çalışma. Mobilya e-ticaret sitesi olarak özellikle Avrupa pazarı ve Ortadoğu pazarına oran ile ülkemizde döviz kuru kaynaklıda olsa oldukça makul fiyatlarda ürün alınabilmesi ayrıca bir e-ihracat tercihidir.

Unutmayalım içinde bulunduğumuz dönem itibarı ile e-ticaret ülkemizde %40’larda bir büyüme bandında ilerlemekte bundan bağımsız bir şekilde ihracatta %12 büyüyerek ülkemizde rekor kırmış durumdadır.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Adamın biri orta büyüklükteki bir dükkânda mobilyacılık yapmaktadır. Dükkânı tıkır tıkır işleyen adam gayet güzel para kazanmaktadır. Ancak son zamanlarda bir sorun sürekli kafasını meşgul etmektedir. Dükkanının hem sağ tarafına hem de sol tarafına iki ayrı mobilyacı dükkânı daha açılmaktadır. Bu durum adamı endişelendirmekte, kara kara düşündürmektedir. Adam yeni komşularına içten içe kızmakta, ancak elinden bir şey gelmemektedir.

Bir sabah işyerini açmaya geldiğinde yan taraftaki her iki dükkânın da tabelalarını astığını ve artık çalışmaya başladığını görür. Sağ tarafındaki dükkânın tabelasında “En İyi Mobilyalar Mağazası”, sol taraftaki mağazanın tabelasında da “En Ucuz Mobilyalar Mağazası” yazmaktadır. Tabelaları gören adam sinsi sinsi güler kendi kendine. Bir gün sonra adam kendi dükkanının tabelasını da değiştirir.

Yeni tabelasında aynen şöyle yazmaktadır; “Ana Giriş Kapısı”

Mobilyacılık Türkiye’de zamanında hakkı ile yapılan ve güzel eserlerin ortaya konduğu bir dönemden sitelerde günlük yer değiştiren dolandırıcı firmalar eline düştü. Bu konuda çalışan küçük işletmeler bu sanat eserlerinden hakkı ile para kazanmak yerine artık bu devasa büyüklükteki işletmelerin elinde çalışan ya da bayi. Bu konular ticaretin her alanında faaliyet gösterenlere söylenebilir ancak mobilya e-ticaret sitesi kuracaklar daha çok dikkat etmeli çünkü sektöre olan güven maalesef çok azalmış durumda.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER