İnternet

Modem Nedir?

16 Nisan 2015 11:15:15
0Yorum
5123Okunma

Modem, modülator ve demodülator kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir.

Modem, bilgisayarların genel ağa bağlanmasını sağlayan ve bilgisayarı en uzak yerlerdeki bilgisayarlara bile bağlayan cihazdır.

Modem, ses sinyallerini verilere, verileri ses sinyallerine dönüştürerek taşır.

Modemlere en popüler örnek, ses bant modemdir. Bu modem kişisel bir bilgisayardaki veriyi telefon kanalının ses frekansı aralığında elektriksel sinyallere dönüştürür. Bu sinyaller telefon hatlarından taşınarak başka bir alıcı modeme aktarılır ve burada tekrar dijital veriye dönüştürülür.

Modem Çeşitleri Nelerdir?

Modemler harici modem ve dâhili modem olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Dâhili Modemler: Bir bilgisayarın ana veri yoluna direkt monte edildiklerinden daha iyi performans gösterirler. Aygıtın seri portlarını meşgul etmeyip yazılımsal port üzerinde de çalışabilirler. Sabit seri port kullanılmadığı için üzerindeki jumperlarla ayarlanması gerekmektedir. Gücünü cihazın güç kaynağından alır. Ses ayarları yazılım kontrollüdür.

Harici Modemler: Bilgisayara kablo yoluyla bağlanan modemlerdir. Harici modemlerin üzerinde, telefon hattının ve modemin bilgisayarlar arasında bağlantıyı sağlayan kablonun takıldığı giriş-çıkış birimleri ile modemin güç besleme girişi bulunur. Bu modemler genellikle kutu görünümündedirler. Harici modemlerin ön taraflarında, kullanıcıya modemin o anki durumuyla ilgili bilgi vermek amacıyla ışıklar bulunur.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER