İş Yazılımları

Muhasebe Programı Nedir? Avantajları Nelerdir?

17 Ocak 2019 18:24:40
0Yorum
615Okunma

Ön muhasebe bir firmanın en önemli unsurlarından biridir. Firmalar, gelişen teknoloji ve yazılımlarla birlikte ön muhasebe programlarını kullanarak kayıtlarını bu şekilde saklamaya başladılar. Ön muhasebe programı nedir, ön muhasebe neden önemlidir gibi soruların cevaplarını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Ön Muhasebe Nedir?

Ön muhasebe, bir firmanın finansal yönetiminin sağlanmasındaki bütün verilerin tek noktada toplanması ve yönetilmesidir. Firmanın nakit tutarı, stokları, banka hesapları, çekleri ve müşterileri gibi temel bilgileri ve hareketleri takip ederek finansal yönetiminizi kontrol altında tutabilmenizi sağlar. Ön muhasebe genel muhasebe ile sıkça karıştırılmaktadır. Ön muhasebe, genel muhasebe kadar kapsamlı değildir ve şirketin kendi bünyesinde tutulmaktadır.

Ön Muhasebe Programı Nedir?

Ön muhasebe programı ya da ön muhasebe yazılımı şirket içi finansal yönetiminizde etkili olan tüm gelir ve giderleri, müşterileri, nakit miktarını vb. kalemleri bilgisayar ortamında kayıt altında tutmanızı sağlayan programlardır. Ön muhasebe programı masaüstü bir program olabileceği gibi web tabanlı da olabilir. Önerilen her zaman verilerin bulut ortamında saklandığı web tabanlı programlardır.

Web Tabanlı Muhasebe Programı Avantajları

Kullanacağınız ön muhasebe programının web tabanlı olmasının firmanıza büyük katkıları olacaktır. Verilere internet bağlantısı olan her yerden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Eş zamanlı olarak birden fazla personelin aynı veriler üzerinde işlem yapmasını ve verilerin en güncel haline ulaşabilmesini sağlar. Böylece zamandan ve iş gücünden tasarruf etmiş olursunuz.

Masaüstü programlarda verilerin kaybolma olasılığı oldukça yüksektir. Bu tarz programlarda veriler yalnızca kurulu olduğu bilgisayarda saklandığı için bilgisayarın başına bir şey gelmesi durumunda veriler kaybolabilir ya da bozulabilir. Web tabanlı yazılımlarda ise düzenli olarak yedekleriniz alındığı ve veriler bulut ortamında saklandığı için zarar görme veya kaybolma olasılığı neredeyse hiç yoktur.

Ön Muhasebe Programında Neler Olmalıdır?

Eğer bir ön muhasebe programı satın almayı düşünüyorsanız içindeki modüllere dikkat etmeniz gerekir. Bir ön muhasebe programının içinde olması gereken modüller aşağıdaki gibidir.

  • Stok Giriş-Çıkış Takibi
  • Satınalma-Satış Siparişleri Takibi
  • İrsaliye İşlemleri
  • Fatura İşlemleri
  • Cari Hesap Yönetimi
  • Kasa Yönetimi Modülü

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER