E-Ticaret Pazarlama

Müşteri Memnuniyetini Artırmak İçin Yapılabilecekler #1

16 Mart 2017 17:48:30
0Yorum
2953Okunma

Müşteri memnuniyetini sağlamak her sektör için oldukça önemli bir konudur. Müşteri memnuniyetini üst seviyede tutmak ters giden durumlarda bile çok büyük zarar görmenizi engelleyecektir.

Müşteri memnuniyetini sağlamak her sektör için oldukça önemli bir konudur. Müşteri memnuniyetini üst seviyede tutmak ters giden durumlarda bile çok büyük zarar görmenizi engelleyecektir. Şöyle ki tüm müşterileriniz size güvenir ve istediği her an size ulaşabilirse bu durumdan memnun kalacaklardır ve bazı hataları tolere edebileceklerdir.

Müşteri memnuniyetini sağlamak online alışveriş sektöründe biraz daha zordur. Çünkü kişilere yüz yüze konuşarak güven veremezsiniz, arada bir mesafe vardır. Ancak sanal ortamda müşterilerle ilgilenmek çok daha kolaydır. Çünkü online alışveriş sitenizde her şey, her durum kayıt altında tutulmaktadır. Böylece istekleri, görüşleri, şikayetleri tek noktada inceleyebilir ve müşteri memnuniyetini sağlayabilirsiniz.

E-ticaret siteleri için müşteri memnuniyetini artırmak için yapılabilecek bazı şeyler vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi online alışveriş sitenizin görünen bir yerinde telefon ya da e-mail adresi gibi size ulaşabilecekleri bir iletişim bilgisi bulundurmanızdır. Hatta e-ticaret sitenize adresinizi eklemekte güven veren bir durum olacaktır.

Bunun dışında eklediğiniz iletişim bilgilerini kullanarak müşteriler her konuda size ulaşabilmelidir. Müşterilerden size gelen istek, şikayet, öneri vb. durumları hızlı ve güler yüzlü bir dil kullanarak cevaplamalısınız. Müşteri memnuniyetini sağlamanın yanında devamlı müşteri kazanma konusunda da işinize yarayacaktır. Çünkü müşterileriyle bu şekilde ilgilenen e-ticaret sitelerinin sayısı gerçekten çok azdır.

Müşterilere gerçekleşmeyecek sözler vermemelisiniz. Örneğin bir ürünün aynı gün kargoya çıkacağını söylerseniz o gün gerçekten kargoya çıkabileceğinden emin olmalısınız. İade işlemlerini örnek olarak gösterebiliriz. Ücret iadesinin 5 gün olduğunu söylüyorsanız gerçekten 5 günü geçmemelidir. Bu müşterilerinizin üzerinde gerçekten çok kötü bir izlenim bırakacaktır. Mümkün olduğu kadar verdiğiniz tarihlere bağlı kalmalısınız.

Müşterileriniz sizinle ne kadar sinirli bir şekilde iletişime geçse de onu sakince dinlemeli ve yardımcı olmaya çalışmalısınız. Özellikle sanal dünyada bu tip tartışmalar sosyal medya aracılığı ile binlerce kişiye ulaşabilir ve size ciddi zararlar yaşatabilir. Müşterinizi sakinleştirerek problemin kaynağını öğrenmeye çalışmalısınız. Sorun sizden kaynaklanıyorsa bunu uygun bir dille müşteriye anlatmalı ve hemen hatanızı düzelteceğinizden bahsetmelisiniz. Onlara her zaman anlayışlı davranmalısınız. Diğer potansiyel müşterilerinizi de etkileyebileceklerini unutmamalısınız.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER