E-Ticaret Pazarlama

N11 Tarzı Site Kurmak ve Mantığını Kavramak

12 Haziran 2017 17:37:44
1Yorum
3589Okunma

N11 ülkemizde en çok ziyaretçi alan ve en çok alışveriş yapılan e-ticaret sitelerinden birisidir. N11 tarzı site kurmak doğru yol izlendiğinde günümüzde yapılabilecek en karlı yatırımlardan birisidir. Siz de N11 tarzı site kurmak istiyorum diyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

N11 ülkemizde en çok ziyaretçi alan ve en çok alışveriş yapılan e-ticaret sitelerinden birisidir. N11 tarzı site kurmak doğru yol izlendiğinde günümüzde yapılabilecek en karlı yatırımlardan birisidir. Siz de N11 tarzı site kurmak istiyorum diyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

N11 tarzı sitelerin mantığından bahsedelim. Ürünlerini satmak isteyen satıcılar bir mağaza açar ve müşteriler ürünleri satın alır. Burada para aktarım işlemi hem satıcıların hem de alıcıların haklarını korumaktadır. Siparişi veren müşterinin kredi kartından tutar çekilir ve N11’in havuzunda bekletilir. Satıcı ürünü kargolar ve müşteri ürüne ulaşır. Bir sorun yoksa müşteri memnun kalmışsa siparişi onaylar ve N11 kendi belirlediği komisyon miktarını keserek kalan tutarı satıcının hesabına aktarır. Burada alıcı bir sorun yaşarsa ücret satıcının hesabına aktarılmaz, sorunun çözülmesi beklenir. Satıcı herhangi bir hilekârlık yapmıyorsa zaten müşteriye yardımcı olmaya çalışacaktır. Müşterinin sorunu bu şekilde giderilirse tutar satıcının hesabına aktarılır. Müşteri problem çıkaran tarafsa bu sefer satıcının hakları korunur, örnek verecek olursa müşterilerin cayma hakları sınırlı çerçeveler içerisindedir. Mesela kişiye özel ürünlerin iadesi hiçbir şekilde yapılamaz. Bu gibi durumlarda satıcı korunmuş olur.

N11 tarzı sitelerin bu kadar çok tercih edilmesinin sebepleri arasında sayılabilmektedir. Bunun dışında önemli sebeplerinden birisi de N11 gibi sitelerin yoğun trafik almasıdır. Satıcılar çok sayıda müşteriye ulaşır ve müşterilerde çok fazla ürüne çeşit ve fiyat farklarıyla rahatlıkla ulaşır. Ne kadar çok ziyaretçi o kadar çok mağaza, ne kadar çok mağaza o kadar çok ziyaretçi demektir.

N11 tarzı site kurmak ve iyi yerlere getirmeye çalışmak emek istemektedir. İki gün içinde hiç kimse çok fazla kazanç elde etmeyi bekleyemez. Bu sektörde de durum değişmez. Doğru tanıtım çalışmalarıyla satıcı ve alıcıları sitenize gelmeye teşvik etmelisiniz. Örneğin; N11 özel günlerde indirim kuponları dağıtmaktadır. Satıcılarla anlaşarak bu şekilde müşterileri sitenize çekebilirsiniz. Bunun dışında N11 iyi bir marka imajı yarattı. İsim olarak akılda kalıcı ve markasına uygun çalışmalar yapmaktadır. Örneğin; Kozmetik ürünlerinde %11 indirim yapması gibi çalışmalarıyla insanların akıllarında yer etmeyi başardı. Bu gibi çalışmalar küçük gibi görünse de kişilerin aklında yer etmektedir.

Müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutmalı ve onlara yakın olduğunuzu hissettirmelisiniz. Bir fikir olarak kendinize yılın bir gününü seçerek bu günlerde büyük indirimler yapabilirsiniz. Bu kuruluş tarihiniz olabilir ya da tamamen kendi belirlediğiniz bir gün olabilir. Bu da %11 indirim kuponları gibi sadece sizi yansıtacak ve akıllara sizin gelmenizi sağlayacaktır. Herkesle aynı yolda ilerlememelisiniz. Mümkün olduğunca farklı çalışmalar yapmalı dikkat çekmelisiniz.

Sektörünüze ve hedef kitlenize uygun yolları belirledikten sonra e-ticaret dünyasında önünüzde hiçbir engel yoktur. Sıfırdan başlayıp iyi yerlere gelenler olduğu gibi, en iyi yerlerden iflas eşiğine gelen firmalar olduğunu unutmadan her zaman ilk gün ki hevesinizle çalışmalısınız.

Yorumlar (0)

Hakan Uzun, 21 6 2017 15:29:40
Böyle bir site için büyük bir yatırım gerekli fakat doğru adımlar ile olmayavak bir iş değil

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER