Hosting

Name Server Nedir?

15 Nisan 2015 17:35:10
0Yorum
4156Okunma

Name server en basit şekilde alan adları yani domainlerin sorgulanması işleminde kullanılan isim sunucuları olarak tanımlanabilir.

Name server nedir? Bu soruya daha detaylı bir şekilde cevap vermeye çalışalım. Sahip olduğunuz veya ziyaret ettiğiniz tüm alan adlarının IP adresleriyle bağdaştırılmasını sağlayan yapılardır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi alan adlarının arka tarafta çalışma şekilleri IP adresleri üzerindendir. Web sitelerinin IP adreslerini ezberlemek zor olacağı için alan adları ortaya çıkmıştır. Her alan adının karşılığı bir IP adresi vardır. Bu eşleşmeyi yapan sunuculara name server denilmektedir. IP numaraları karışık ve uzun basamaklı sayılardan oluştuğu için alan adı kullanımı ve bunu sağlayan name serverlar oldukça işimize yaramaktadır, her yaştan insanın internet dünyasına yönelmesiyle internet kullanımını çok fazla kolaylaştırmıştır.

Birden fazla alan adı tek bir IP adresine de yönlendirilmektedir. Örnek verecek olursak www.kmk.net.tr ve www.kmkbilisim.com.tr adresi aynı web sitesine gitmektedir. Yani arka planda tek bir IP adresine yönlendirilmektedir. Alan adı yönlendirme işlemleri de IP üzerinden yapılmaktadır.

Name serverların çalışma mantığını adım adım açıklayalım;

1. Bilgisayarınızda www.kmk.net.tr yazdınız.

2. Bilgisayarınızın DNS kullanarak www.kmk.net.tr adresinin bilgilerine erişti.

3. Bilgisayarınız eriştiği bilgiler üzerinden www.kmk.net.tr adresinin barındığı sunucuya istek gönderdi.

4. www.kmk.net.tr adresinin barındığı sunucu web tarayıcınıza cevap gönderdi ve böylece sayfayı görüntüleyebildiniz.

Çoğu zaman web sitelerinin yüklenmesi bir saniye bile sürmemektedir. O geçen zamanda yukarıda bahsettiğimiz işlemler arka planda çalışarak web sitelerine ulaşmamızı sağlamaktadır.

Bu içerik 24.08.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER