İnternet

NFC İle Hayatımız Değişecek

22 Nisan 2015 17:04:04
0Yorum
3176Okunma

BKM 20. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlediği toplantıda, Bankalar arası Kart Merkezi

BKM 20. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlediği toplantıda, Bankalar arası Kart Merkezi Genel Müdürü Sertaç Özinal'ın yansıra, kartlı ödeme sistemleri konusunda Avrupa’nın en saygın isimlerinden biri...

NFC İLE HAYATIMIZ DEĞİŞECEK

2025’DE NAKİT ÖDEME TARİHE KARIŞACAK

Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) 20. kuruluş yıldönümünü nedeniyle düzenlediği toplantıda, “kartlı ödeme sistemlerinde gelecek nesil teknolojilerini” tanıttı. Bankalar arası Kart Merkezi Genel Müdürü Sertaç Özinal’ın yanı sıra, kartlı ödeme sistemleri konusunda Avrupa’nın en saygın isimlerinden biri olarak kabul edilen, PSE Consulting Başkanı Peter Jones’ un da konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, Türk kartlı ödeme sistemleri sektörünün bugün ulaştığı nokta ve yeni nesil teknolojilerle yarın ulaşacağı yer hakkında önemli bilgiler verildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bankalar arası Kart Merkezi Genel Müdürü Sertaç Özinal, kartlı ödeme sistemleri ve Bankalar arası Kart Merkezi’nin 20 yıl içinde önemli yol kat edildiğine dikkat çekti.

Son 20 yılda sektör cirosunun yüzde 435 bin büyüdüğünü belirten Özinal, Türkiye’nin bugün, geliştirdiği teknolojiler, ulaştığı kredi kartı, banka kartı, POS, ATM adetleri ve cirosu ile, kartlı ödeme sistemlerinde Avrupa’nın en büyük pazarlarından biri olduğunun altını çizdi. Bankalar arası Kart Merkezi olarak, kartlı ödeme sistemlerinde yeni teknolojilerin Türkiye’de uygulanması ile ilgili öncü olduklarını belirten Sertaç Özinal, 2025 yılında nakit ödemenin tarihe karışacağını ve geleceğin ödeme doğrulama sistemi olarak kabul edilen Biometri ile, yeni bir çığır açılacağını söyledi. Toplantıda söz alan PSE Consulting Başkanı Peter Jones, Türk kartlı ödeme sistemleri sektörünün, uyguladığı yeni teknolojiler ve bugün ulaştığı finansal figürlerle, bir çok Avrupa ülkesi tarafından ilgiyle izlendiğini belirtti. Yakın bir gelecekte hayatımıza girecek olan kartlı ödeme sistemlerindeki yeni nesil teknolojilerle, perakende sektörü ve pazarlama sektöründe yeni dinamiklerin oluşacağını söyleyen Peter Jones, gelecek nesil teknolojilerin uygulanmasında Türkiye’nin yine Avrupa’ya öncülük edeceğini belirtti.

Bugüne kadar bir çok ülkede, çok sayıda bankaya danışmanlık hizmeti verdiğini belirten Peter Jones, kartlı ödeme sistemleri gelecek nesil

teknolojilerin oluşumunda, Bankalar arası Kart Merkezi ile yakın bir işbirliği ortamı içinde bulunacaklarını sözlerine ekledi.

Bugün Türk Kartlı Ödeme Sistemleri Sektörü:

BANKALARARARASI KART MERKEZİ

AVRUPANIN EN BÜYÜK ÜÇÜNCÜ SERVİS SAĞLAYICISI...

Bankalar arası Kart Merkezi’nin bu yıl 20.kuruluş yıldönümünü kutladığını belirten Sertaç Özinal, 20 yılda Türk kartlı ödeme sistemleri sektörünün Avrupa’nın en büyük üçüncü pazarı konumuna gelerek, büyük bir başarıya imza attığını söyledi.

Son 20 yılda, kredi kartı adetlerinde yüzde 6.000, banka kartlarında yüzde 1000, ATM sayılarında yüzde 1.500, POS sayılarında yüzde

110.000 ve kart cirolarında yüzde 435.000 oranında büyüme gerçekleştiği söyleyen Sertaç Özinal, Bankalar arası Kart Merkezi’nin

Avrupa’nın en büyük üçüncü servis sağlayıcısı olduğunu açıkladı.

Bugün Türk Kartlı Ödeme Sistemleri sektörünün, Avrupa’da, POS adetlerinde 1. Banka kartı sayısında 2. Kredi kartı sayısında 3. Ciroda ise

4. sırada olduğunu belirten Özinal, kartlı ödeme sistemleri, sadece fiziki değil, sanal ortamda da sektörün hızla büyüdüğünü açıkladı.

BKM verilerine göre, e-ticaret işlem cirolarında son 5 yılda, yıllık ortalama %60 oranında büyüme görüldüğü söyleyen Özinal, aynı dönemde e-ticaret işlem adetlerindeki büyüme oranın ise, %75 olarak kaydedildiğini sözlerine ekledi.

Avrupa’da ilk temassız kredi kartı uygulamasının Türkiye’de başladığını vurgulayan Özinal, ürün hizmet çeşitliliği ve yeni teknoloji kullanımı konusunda her zaman ilkleri gerçekleştirdiklerini, bu konudaki öncü rollerini yeni nesil teknolojilerinin uygulamalarında da sürdüreceklerini de belirtti.

20 yılda ulaşılan rakamlara göre, alışveriş ve ATM’lerde toplam kartlarımızı cüzdanımızdan 12.6 milyar kere çıkarttığımızı söyleyen

Sertaç Özinal, mevcut 110 milyon banka ve kredi kartının uç uca eklenmesi ile Dünyanın çevresini 22 kere dolaşılabileceğini ve sahip olduğumuz Kartların toplam ağırlığının 550 tonu aştığını açıkladı.

TOPLAM

KREDI KART ADETİ

TOPLAM

BANKA KARTI ADETİ

TOPLAM

POS ADETI

TOPLAM

ATM ADETI

44.505.775

65.764.860

1.729.341

24.360

Yarın …

Türk Kartlı Ödeme Sistemleri Sektörü:

2025’DE NAKİT ÖDEME TARİH OLACAK

TÜM ÖDEMELER, ÖDEME SISTEMLERI İLE YAPILACAK.

KAYITDIŞI EKONOMI DIP YAPACAK

VERGI GELİRLERI KATLANARAK ARTACAK.

Bankalar arası Kart Merkezi Genel Müdürü Sertaç Özinal, yaptığı konuşmada, kartlı ödeme sistemlerinde yakın gelecekte bizleri bekleyen gelişmeler hakkında açıklamalar yaptı. Ortak POS uygulamasının gerçekleşmesi, toplu taşımada kredi kartı kullanımının sağlanması ve yaygınlaşması, temassız uygulamaların artışı, yakın alan iletişimi anlamına gelen NFC nin uygulamaya girmesi ile kartlı ödeme sistemlerinin yeni bir dünya sunacağını belirten Sertaç Özinal, “Geleceğin teknolojisi ise BIOMETRI olacak. Biometri ile teşhis ve doğrulamada önemli bir çığır açılacak. Doğrulama, parmak izi, ses ve retina ile yapılacak” dedi.

GELECEĞİN ÖDEME DOĞRULAMA SİSTEMİ:

BİOMETRİ

Ödeme sistemlerinin, mal takası ile başladığını, madeni para ve banknot kullanımı, çek ve senet ile devam ettiğini, gelişerek kartlı ödeme sistemlerine ulaşıldığını belirten Sertaç Özinal, elektronik para, EFT sanal ödeme gibi gelişmelerin ise yakın bir zamanda uygulamaya girdiğinin ve bugün hayatımızın bir parçası haline geldiğinin altını çizdi. Tüm bu gelişmelerin nakdin kullanımını artırdığını söyleyen

Özinal, “Bundan sonra mobil ödeme olarak adlandırdığımız NFC ve biometri teknolojisi gelecek, nakit paranın seyri değişecek, hızla azalacak. Sadece 15 yıl içinde nakit tarihe karışacak, kartlı ödeme sistemleri yeni nesil teknolojilerle, hayatı daha da kolaylaştıracak” dedi.

Nakitsiz bir Türkiye’de tüm ödemeler ödeme sistemleri üzerinden yapılacağı için ekonomiye katkının artacağını belirten Özinal, kayıt dışı ekonominin neredeyse sıfırlanacağını, vergi gelirlerinin artacağını, istihdam sorununun azalacağını da vurguladı.

Yeni nesil teknolojileri yakın ve uzak gelecek olarak iki bölüme ayıran Sertaç Özinal, 2010 ve 2015 yılları arasında gerçekleşecek olan yenilikler içinde ortak POS kullanımına da değindi. Ortak POS uygulamasında 2011 sonuna kadar gerçekleşecek gelişmeler ile kart kullanıcılarının, farklı bankaların sunduğu kampanyalardan tek bir POS üzerinden faydalanabileceklerini belirten Özinal, hem işyeri, hem de sektörün ciddi bir maliyetten kurtulacağını söyledi. Farklı bankaların sunduğu kampanyalardan tüketicilerin ortak POS olan işyerinde tek bir POS üzerinden yararlanabileceği uygulama ile 120.000.000 TL tasarruf edilmesi bekleniyor. Projenin bir diğer hedefi de proje sonunda POS’suz işyeri kalmaması.

KARTIMIZI, NEW YORK’DAN MOSKOVA’YA KADAR TÜM TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA KULLANABİLECEĞİZ

Kartlı ödeme sistemlerinin aynı yıllarda Türkiye’de toplu taşımada da yaygın olarak kullanılacağını açıklayan Sertaç Özinal, ”Kartlarımızla ülke ve il farkı olmaksızın toplu taşımalarda ödemelerimizi de yapabileceğiz, Türkiye’de toplu taşımada kullandığımız kartı Dünyanın her yerindeki toplu taşıma araçlarında da kullanabileceğiz” dedi.

TEMASSIZ UYGULAMALAR YAYGINLAŞACAK

2005 yılında gişelerde, 2006da marka bağlılık programlarında, 2007de toplu taşıma ve otoparklarda, 2008 yılında taksilerde ve EMV kart olarak, Avrupa’ da ilk kez kullanılmaya başlayan temassız uygulamaların gelecekte hızla yaygınlaşacağını söyleyen Sertaç Özinal, temassız kartların, en sık kullanılan ödeme aracı olacağını, ödeme sistemlerinin, günlük hayattaki mikro ödemelerin yaygın kullanıldığı alanlara da gireceğini ve nakdin yerini büyük ölçüde alacağını belirtti.

YAKIN ALAN İLETIŞİMİ NFC

Temassız kartların bir adım sonrasının NFC teknolojisi olacağını belirten Özinal, yakın alan iletişimi anlamına gelen bu teknoloji ile ödemelerimizin cep telefonları üzerinden yapılacağını söyledi.

NFC ile ulaşımdan, alışveriş kampanyalarına kadar farklı birçok konuda yenilikler yaşanacağını söyleyen Özinal, “Cep telefonlarımız ile hangi alışveriş merkezinde ne oranda indirim olduğunu, bu alışverişin kazandıracağı puan ve promosyon bilgileri öğrenebileceğiz.

Ödemelerimizi bile cep telefonu ile yapacağız” dedi.

TEŞHİS VE DOĞRULAMA RETINA’DAN YAPILACAK

Biometri ile önümüzdeki yıllarda kartlı ödeme sistemlerinde yeni bir çığır açılacağını açıklayan Sertaç Özinal, “Teşhis ve doğrulamada eşsiz bir sistem olan BIOMETRI ile, internet bankacılığına parmak izi tarayıcısını kullanarak girebileceğiz, göz tarayıcısının retinayı okuması ve tanıması ile Atm’den para çekebileceğiz, ses tanıma ile bankalara sesli talimat vermek mümkün olacak. Gittikçe hızlanan günlük yaşam temposuna ödeme sistemlerinde de uyum sağlanmış olacak” dedi..

NFC teknolojisinin ardından nakit paranın seyrinde değişikliklerin gözleneceğini, mal takasından, paraya, çek senetten, kartlı ödemeye, EFT den sanal ödemeye kadar birçok gelişmeye paralel olarak artan nakit kullanımının, NFC teknolojisi ile düşüşe geçeceğini ve Biometri uygulaması ise nakdin tamamen tarihe karışacağını söyleyen Sertaç Özinal, kartlı ödeme sistemleri sektöründeki bu gelişimlerde Türkiye’nin başı çekeceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER