E-Ticaret

Ödeme Çözümleri

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

14 Kasım 2019 11:54:32
0Yorum
226Okunma

Ödeme Çözümleri özellikle alışverişte takas usulünün kalkması ve ağır değerli madenler taşımamak adına para adından senet banknotlarına çevrildi. İnternet ağının genişlemesi ve e-ticaret konusuna evirilmesi ile de ödeme çözümleri yine devreye girerek Sanal Pos üzerinden kredi kartı ödemesi ortaya çıkmıştır.

Mail Order aslında fiziki bir Pos cihazına kredi kartı güvenlik bilgilerinizin uzaktan mail yolu ile bildirmeniz veya telefonda vermeniz şeklinde gerçekleşen uzaktan ödeme ile ürün ya da hizmet alım sürecidir. Geçmişte ve halen bazı işletmeler tarafından ödeme çözümleri içerisinde düşünülse de güvenlik açısından oldukça tehlikeli bir yöntemdir.

Örneğin, geçmişte bir turizm acentesinde çok sayıda Pos cihazı üzerinden aynı gün içerisinde oldukça yüklü miktarlarda çekim yapıldı ancak firmanın sahibinin eşi eski bir bankacı olması kaynaklı belirli bir limitin üzerine çıkılmadan işlem gerçekleştiği için durum geç fark edildi. Çünkü bankalar ayrı ayrı intranet sistemleri üzerinden kapalı devre çalıştığı için ve işlemlerin resmî tatil gününde gerçekleştirilmesi kaynaklı Merkez Bankası gecikmeli fark etti durumu. Tabi bu sistemi çok iyi tanıyan birilerinin uzun vadeli bir dolandırıcılık planı idi ancak Merkez Bankası ödeme çözümleri içerisinde en riskli gördüğü mail order sistemini risk yönetiminde öncelikli pozisyona oturtmuştu. Bu nedenle sistem uyarı verdi ancak para çıkışı yapılmıştı, hızlı hareket edildi ve firma sahibi ile eşi Atatürk Havalimanı dış hatlarda yakalandı. Paranın tamamına ulaşılamadı ancak bankanın sigorta şirketi zararı tazmin etti.

Banka Risk Yönetimi

Banka Risk Yönetimi departmanları günümüzde 7 gün 24 saat esasına dayalı bir şekilde ve oldukça kuvvetli yazılım algoritmaları üzerinden rutin dışı işlemlere oldukça hızlı bir şekilde tepki verebilmekte ama her zaman insan unsuru kaynaklı sistemde bir açık olması mümkündür. Ama mail order e-ticaret de kesinlikle ödeme çözümleri içerisinde güvenilir bir çalışma şekli değildir.

Kredi Kartı Online Çekim Açma

Kredi Kartı Online Çekim Açma ya da açmama sizin banka müşterisi olarak alacağınız bir karar. Kişisel anlamda bilgi güvenliğinizi sağladığınız durumlarda kartınızın online çekime açık olup olmaması çok da önemli değildir. Çünkü rutin dışı yüklü online para çekimleri risk yönetimi tarafından gecikmeli yapılır ve sizlere mesaj ve mail yolu ile bildirilir.

Kredi Kartı Online Çekim Sınırlama son dönemde uygulanan bir yöntemdir ki oldukça mantıklıdır. Örneğin 25.000 TL bir kart limitiniz var ama bunun online çekime 5.000 TL lik bölümü açık olabilir. Bu tamamen kişinin bankadan talebine bağlı gerçekleştirilen bir işlemdir.

Kişisel Bilgi Güvenliği

Kişisel Bilgi Güvenliği konusunda en basit örnekler üzerinden hareket edelim. Örneğin sosyal medyadan herkese açık bir şekilde “Sevgili Dayım doğum günün kutlu olsun” şeklinde bir paylaşımda bulunursanız anne kızlık soy isminizi vermiş olursunuz. Bir başka şeklide doğum yeri ve tarihinizi yine açık kaynak bilgilerden paylaşmaktır. Telefon dolandırıcılığı olsun e-ticaret üzerinden dolandırıcılık olsun aslında sizin açık kaynak bilgi paylaşım zafiyetlerinizden faydalanmakta.

Eski bir bankacı olarak sistemin açıklarını oldukça iyi bilen birisi olsam da ahlaki açıdan kesinlikle dolandırıcılık ve benzeri olayları tasvip edemem. Hatta müşteri bilgileri içerisinde yüksek işlem hacmi olan yatırımcıların bile işlem hareketleri üzerinden spekülasyon yaparak döviz fon alımı gerçekleştiren arkadaşlarımı uyardığım dahi olmuştur. Hele hele kripto para gibi yatırımlara hiç itibar etmedim. Aslında her daim bir müşteri ile ilgili sadece banka bilgileri ve alışveriş detaylarından kişilik profilini analiz edebilen bir insan oldum. Bu neden ile bazen insanlar ile görüşürken hayatta etrafındakilere çizdikleri rol ile hiç tutmayan hesap profillerini görmeye alışkın olsam da bu durum halen bana teatral bir şekilde oldukça enteresan gelmekte. Hayat bir tiyatro ve insanlar geçici rollerini oynuyor.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Başta Microsoft olmak üzere birçok firmanın kurucusu ve yaptıkları ile yaşarken tarihe geçen dünyanın en zengin Amerikalı girişimcisi Bill Gates’in kripto para ve benzeri yatırımları düşünenlere yol göstereceğini düşündüğüm güzel bir sözü, “Kripto para bir saçmalık, kripto paraların esas değerleri yok ve bu nedenle geleceklerini karanlık görüyorum.”

Biliyorum ödeme çözümleri konusunda hiçbiri güvenilir değil algısı oluşturmuş olabilirim sizlerde ancak güvenilir olmayan aslında kişisel bilgi açıklarınız.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER