E-Ticaret

Online Satış Sitesi Kurmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım

12 Kasım 2018 18:24:45
0Yorum
453Okunma

Bir e-ticaret işletmesi kurmayı düşünüyorsanız ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu içeriğimizde harekete geçmenize yardımcı olacak bilgilere ulaşabilirsiniz.

E-ticaret dünyasına adım atmadan önce bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. E-ticaret sektörünün pazardaki payı her geçen gün büyüyor. Siz de bu pastadan payınızı almak istiyorsanız doğru adımlar atmalı ve işinizi en iyi şekilde planlamalısınız.

1. Ne satmak istediğinize karar verin

Fiziksel bir mağazanız yoksa ve sadece internet üzerinden satış yapmayı düşünüyorsanız ürün seçimini en dikkatli şekilde yapmalısınız. Eğer kendiniz bir ürün üretip satmayı düşünüyorsanız ilgi alanınıza giren ürünler ile başlayın. Bu belki hobinizin bir ürünü bile olabilir. Bunu önermemizin sebebi müşterilerin sattığınız ürünü sevip sevmeyeceklerini ancak o ürünle kendinizde ilgileniyorsanız anlayabilecek olmanızdır. Satacağınız ürün hakkında ve o ürünün ait olduğu sektör hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Böylece müşterilerin ne istediğiniz çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Trend ürünleri satmak istiyorsanız linke tıklayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

2. E-ticaret siteniz için gerekli işlemleri yapın

Bir e-ticaret sitesi için 4 çözüme ihtiyacınız var. Bunlardan kısaca bahsedelim.

Alan Adı-Domain: E-ticaret siteniz için dikkat çekici ve mağazanızı tamamlayan bir alan adı sahibi olmalısınız. Alacağınız alan adını başka bir firmanın kullanıp kullanmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Alan adınız tamamen size özel olmalı ve akılda kalıcı olmalıdır.

Hosting: Hosting web barındırma anlamına gelir. E-ticaret sitenizin barınabileceği bir hosting alanına ihtiyacı olacak. Verilerinizin büyüklüğüne göre uygun bir e-ticaret hosting paketi seçmelisiniz. Aynı zamanda kurumsal mail adresleri de yine bu çözüme bağlıdır.

E-ticaret Paketi: Kendinize uygun bir e-ticaret paketi satın almalısınız. E-ticaret yazılımınızı seçerken çok dikkatli olmalısınız. Mutlaka kurumsal bir firmayla çalışmalısınız. Bunun nedeni ise olası bir problemde kurumsal firmalardan kolaylıkla destek alabilirsiniz, ancak hazır paketleri satan firma ya da kişiler genellikle anında çözüm sağlamaz. E-ticaret paketini satın alırken isteklerinizi karşılayıp karşılamadığını detaylı olarak incelemeli ve fiyat-performans değerlendirmesi yaparak uygun yazılımı seçmelisiniz.

SSL Sertifikası: Kredi kartı ile işlem yapabilmek için bu sertifikanın web sitenizde bulunması zorunludur. Bir web sitesinin güvenli olup olmadığını bu sertifika belirler. SSL sertifikası bulunan sitelerde kredi kartı gibi özel bilgiler şifrelenerek işlem yapıldığı için kötü amaçlı kişilerin eline geçmesi neredeyse imkansızdır.

3. Tanıtım çalışmalarına başlayın

E-ticaret sitenizin kurulumunu tamamlayıp ürünlerinizi yükledikten sonra artık tanıtımınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Reklam ve tanıtım kampanyalarınızı hedef kitlenize göre belirlemelisiniz. Sosyal medya çalışmalarınızı artırın ve kullanıcılarla etkileşime girerek sizi tanımalarını sağlayın.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER