E-Ticaret

Ortadoğu’ya Ürün Satmak

23 Ekim 2018 11:52:12
0Yorum
2581Okunma

Ortadoğu, binlerce yıl boyunca ticaret ve ticaret adamları için bir kesişme noktası olmuştur. Avrupa, Asya ve Afrika kıtaları Orta Doğuda birleşir. Zengin yer altı madenlerinden dolayı üretime ağırlık verilmeyen Ortadoğu dışa bağımlıdır. Türkiye’den Ortadoğu’ya ürün satmak oldukça kolaydır.

 

Ortadoğu’ya ürün satmak için en kolay yol

Ortadoğu’ya ürün satmak, karlı bir iştir fakat Ortadoğu’ya ürün satmadan önce Ortadoğu’yu bir tanıyalım. Ortadoğu batı tanımlamalı bir coğrafyadır. Batıya göre doğudadır ve ortadadır. O yüzden bu coğrafyanın tanımlanması objektif bir tanımlama değildir. Batıya göredir, yani batının doğusudur. Ortadoğu halkları için Ortadoğu diye bir coğrafya yoktur.  Birleşmiş Milletlerin belgelerinde de Ortadoğu kavramı kullanılmaz. Bunun nedeni ise Ortadoğu kavramını ideolojik bir kavram olduğunun düşünülmesidir. Ortadoğu Hindistan’a uzanan imparatorluk yolunun geçiş güzergâhında olması nedeniyle İngiltere (Büyük Britanya) için çok önemli olmuştur.  Bu durum Ortadoğu’nun Jeo Stratejik önemin ortaya koymaktadır.

20 yüzyılda petrolün buralarda bulunmasıyla birlikte bölgenin önemi daha da artmıştır. Petrol ilk defa İran’da bulunmuştur ve ilk defa ticari amaçla ihraç edilmiştir. Ve daha sonrasında Ortadoğu dediğimiz zaman akla gelen birkaç kavramdan biri petrol olmuştur.  Petrol sayesinde bölge günümüzde bile halen önemini korumuştur. Çünkü petrolün önemli bir kısmı bu bölgededir. Diğer bir özelliğe’ de kültürel özelliğidir.  Bölgenin jeo kültürel özelliği vardır. Mezhep, din, ırk ve milliyetçilik bu kültürü oluşturmaktadır.  3 büyük semai dinin çıktığı yerdir.

Musevilik, Hristiyanlık ve Müslümanlık dinleri Ortadoğu’da ortaya çıkmıştır. Ortadoğu’da yıllarca büyük savaşlar çıkmıştır ve halen bu savaşlar devam etmektedir. Ortadoğu dünya üzerinde manevi zenginliklerin ve yer altı madenlerinin merkezidir.

 

Ortadoğu Ülkeleri

Bu bölgenin Orta Doğu olarak adlandırılmasının nedeni, Avrupalılar için Uzak Doğu yolunun ortasında bulunmasıdır. Asyalılar aynı bölgeye Batı Asya adını verirler. Ortadoğu bölgesini kapsayan ülkeler aşağıda listelenmiştir; Türkiye Ortadoğu ve Avrupa bölgeleri için çok stratejik bir ülkedir. Türkiye’den Ortadoğu’ya ürün satmak ve aynı zamanda Avrupa’ya ürün satmak oldukça kolaydır.

Suriye,

Irak,

Katar,

Türkiye,

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti,

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi,

Ürdün,

İsrail,

Lübnan,

İran,

Batı Şeria ve Gazze (Filistin),

Suudi Arabistan,

Birleşik Arap Emirlikleri,

Umman,

Kuveyt,

Bahreyn,

Yemen,

Mısır,

Afganistan,

Pakistan,

Tunus,

Cezayir,

Libya,

Sudan,

Fas,

 

Orta Doğuda Sık Konuşulan Diller

Ortadoğu’da birçok farklı dil konuşulmaktadır. Yoğunluk olarak aşağıdaki listedeki diller kullanılmaktadır;  Ortadoğu’ya ürün satmak için e-ihracat siten bu dilleri desteklemelidir. Ortadoğu’ya mal satmak için şu dillerde Arapça e-ticaret sitesi, Azerice e-ticaret sitesi, Beluçça e-ticaret sitesi, Ermenice e-ticaret sitesi, Farsça e-ticaret sitesi, Gilanca e-ticaret sitesi, Gürcüce e-ticaret sitesi, Kürtçe e-ticaret sitesi, İbranice e-ticaret sitesi, Yunanca e-ticaret sitesi, oluşturman gerekmektedir. İngilizce ve diğer uluslararası etkin kullanılan diller bu ülkelerde çok etkin kullanılmamaktadır.

Arapça,

Azerice,

Beluçça,

Ermenice,

Farsça,

Gilanca,

Gürcüce,

Kürtçe,

İbranice,

Luvi Dili,

Mazendanca,

Türkçe,

Türkmence,

Yunanca,

 

Ortadoğu Ülkelerinin Para Birimleri

Dünya üzerinde ağırlıklı kullanılan para birimleri Dolar ve Euro olsa da her ülkenin kendine ait bir para birimi vardır. Ortadoğu ülkelerinde ağırlıklı olarak kendi ülke para birimleri de ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Ortadoğu’ya mal satmak istiyorsan bu para birimlerini tanıman ve gerekirse bu para birimlerinde satış yapman gerekebilir.   

Suriye - Suriye Poundu

Irak - Dinar

Katar - Riyali

Türkiye – Türk Lirası

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti - Türk Lirası

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi - Euro

Lübnan - Lübnan Poundu

İsrail - Yeni Shekel

İran - Riyal

Batı Şeria ve Gazze (Filistin) - Yeni İsrail Şekeli, Mısır Lirası, Ürdün Dinarı

Suudi Arabistan - Riyal

Birleşik Arap Emirlikleri - Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi

Umman - Umman Riyali

Kuveyt - Kuveyt Dinarı

Bahreyn - Bahreyn Dinarı

Yemen - Yemen Riyali

Mısır - Mısır Poundu

Afganistan - Afgan

Pakistan - Pakistan Rupisi, Rupi

Tunus - Tunus Dinarı

Cezayir - Cezayir Dinarı

Libya - Libya Dinarı

Ürdün - Ürdün Dinarı

 

Ortadoğu’da Ürün Satışı Yapabileceğin Ülkeler

Türkiye Ortadoğu ve Avrupa bölgeleri için çok stratejik bir ülkedir. Türkiye’den Ortadoğu’ya ürün satabileceğin ülkeler;

Suriye’ye Ürün Satmak,

Irak’a Ürün Satmak,

Katar’a Ürün Satmak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Ürün Satmak

Güney Kıbrıs Rum Yönetimine Ürün Satmak

Ürdün’e Ürün Satmak

İsrail’e Ürün Satmak

Lübnan’a Ürün Satmak

İran’a Ürün Satmak

Filistin’e Ürün Satmak

Suudi Arabistan’a Ürün Satmak

Birleşik Arap Emirliklerine Ürün Satmak

Umman’a Ürün Satmak

Kuveyt’e Ürün Satmak

Bahreyn’e Ürün Satmak

Yemen’e Ürün Satmak

Mısır’a Ürün Satmak

Afganistan’a Ürün Satmak

Pakistan’a Ürün Satmak

Tunus’a Ürün Satmak

Cezayir’e Ürün Satmak

Libya’ya Ürün Satmak

Sudan’a Ürün Satmak

Fas’a Ürün Satmak

Bu ülkelere e-ihracat kanalı ile kolayca ürün satışı yapılabilmektedir. Bu ülkelere ürün satışı yapabilmek için bu ülkeleri tanımak yeterlidir. Bu ülkelere ürün satmanın yolu bu ülke dillerinde e-ihracat siteleri oluşturmak yeterli olacaktır. Bugün ülkemizde mikro ihracat yolu ile Ortadoğu’ya ürün satmak hiçte zor değil.  

 

E-İhracat Çözümleri

E-ihracat, mikro ihracat yolu ile yurtdışına yapılan ihracatın kolaylaştırılmış şeklidir. KMK Bilgi Teknolojilerinin e-ihracat çözümleri ile kolayca e-ihracat yapmaya başlayabilirsin. KMK Bilgi Teknolojileri farklı e-ihracat çözümleri sağlamaktadır.

KMK E-ihracat paketleri ile hemen yurtdışına satış yapmaya başlayabilirsin.

 

Ortadoğu’ya ürün satmak için en kolay yol

E-İhracat Paketlerini incele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER