Sektörel E-Ticaret

Otomobil Yedek Parça E-Ticaret Sitesi Nasıl Yapılır?

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

01 Şubat 2019 11:37:02
0Yorum
570Okunma

Otomobil Yedek Parça E-Ticaret Sitesi Nasıl Yapılır, Otomotiv sektöründe üretici olmasak da montaj, araç üstü ekipman ları ve yedek parça konusunda oldukça gelişmiş bir pazarımız var, bu pazar e-ticaret de niye olmasın.

Otomobil Yedek Parça, Türkiye geçmişte otomotiv sektöründe ne zaman girişimlerde bulunsa önüne türlü engeller çıktı. Zamanlamaları çok ilginçtir ki, ülkemizde yerli bir otomotiv çalışması ne zaman dillendirilse dahi piyasada rakamlarda bir gerileme olur ve maliyet yüzünden yerli üretim direnci kırılır. Ama yedek parça maliyet ve ihtiyaçlar ile gelişen bir sektör olduğu için önüne geçilemedi. Zamanla sektör arası rekabet koşulları da oluşunca kalite artı maliyet azaldı.

Otomobil Yedek Parça E-Ticaret Sitesi Nasıl Yapılır?

Otomobil Yedek Parça E-Ticaret Sitesi Nasıl Yapılır dediğimizde çok birbirinden bağımsız iki konu gibi gözükse de işin aslı başarılı örnekleri mevcut. Kendimden örnekler ile hareket eder isem, oto yıkamada karşılaştığım birisi ile sohbet ederken kendisinin Renault Fluence model araçlara balata temin eden bir tedarikçi olduğunu öğrendim. Çok iyi kazanımı olduğunu ve işin detayına girince daha çok Ankara ve İstanbul ağırlıklı şirket ve devlet memurlarına tahsis edilen araçlar olduğu, hor kullanıldığı için fren balatalarının oto tamircilerin en çok talep ettiği parçalar olduğunu öğrendim. Açıkçası bu beyefendi bölgesel anlamda çalışıyordu. Şimdi düşünelim ilk ziyaretler ile bu kontak kurulabilir ama sanayilere ne sıklıkla gidersiniz bilemem ama artık sanayilerde birçok kişi internet üzerinden parça alıyor, burada bulunan boşluğu görüp harekete geçmek tamamen tercih meselesi.

Otomobil Yedek Parça E-Ticaret Sitesi Nasıl Yapılır, E-Ticaret pazarının senelik bazda %35 lerde büyüme gösterdiği dikkate alınacak olursa, otomobil yedek parça pazarı ile beraber gelişen iki sektör. Otomotiv sektöründe bulunan arkadaşlara genel bilgilendirmem şu olabilir konu ile ilgili benzer yada aynı sektör tedarikçilerinin e-ticaret sitelerinden örneklerden hareket ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz.

Otomobil Yedek Parça E-Ticaret Sitesi

Otomobil Yedek Parça E-Ticaret Sitesi Nasıl Yapılır, Sektör üreticisi firmaların dikkatini çekmeye çalışın. Üretici firmalar konu ile ilgili e-ticaret stok yönetimi ile uğraşmaktan sa, bunu sizi bir ana satış noktası, yani ana e-ticaret bayi olarak görmelerine ve size yönlemelerine neden olur.

Fuzuli nin dediği gibi ‘’Dünya herkesin kendi malını sattığı bir pazar yeridir’’.

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER