E-Ticaret

Özel E-Ticaret Tasarımı

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

20 Mayıs 2019 14:14:12
0Yorum
437Okunma

Özel E-Ticaret Tasarımı genellikle yazılım ile karıştırılabilmekte. Yazılım altyapısı hazır bir paket olsa da tasarım yaparken hazır yazılımın sınırları çerçevesinde bağımsız bir özel e-ticaret tasarımı yapılabilmektedir.

Özel E-Ticaret Yazılımı dediğimizde ise özel e-ticaret tasarımı ndan tamamen bağımsız ekranın ön yüzünde modüllerin bulunduğu alanların görsellerinin yer değiştirilmesinden farklı olarak, örneğin olmayan bir modülün eklenmesi gibi yazılımsal değişikliklerdir. Özel bir yazılım tamamen baştan bir tasarım olsa da sonuç itibari ile ilginç bir şekilde hazır pakete benzerlikler gösterir. Çünkü kullanıcı deneyimleri sonucu kanıksanmış genel geçer modellerin aslında oluştuğu geçmiş süreci incelerseniz özel yazılımın oluşturulduğu sürecin benzeridir. Bu neden ile hazır pakette özel e-ticaret tasarımı yapılması istediğiniz özgünlüğü e-ticaret sitenize verir.

E-Ticaret Altyapısı

E-Ticaret Altyapısı aslında açık ya da kapalı kaynak kodlama dili ile yapılabilir ama olması gereken altyapı sağlayıcının kapalı kaynak güvenli bir alan üzerinden hizmetsel devamlılık sağlayabilecek şekilde kurumsal bir yapıda olmasıdır. Unutmayalım yazılımsal bir altyapı çalışması yürütürken en önemi etken altyapı sağlayıcının size vereceği hizmet güvencesidir.

E-Ticaret Sitesi Yapan Firmalar

E-Ticaret Sitesi Yapan Firmalar olarak tanıdığınız yerler internet ortamında bazen merdiven altı web sitesinin bir üstünü gününü kurtarmak adına size pazarlayan kişiler hatta ticari bir ünvanı bile bulunmayan maalesef vergiye tabi firma dahi olmayabiliyorlar. Vergi yükümlülüğü olan, ticari olarak aldığınız hizmet ile ilgili şikayette bulunabileceğiniz ve hukuki süreci yürütebileceğiniz firma ile çalışmalısınız. Problemler yaşamanız durumunda muhatap bulamayacağınız insanlara harcadığınız paralar ile iyi bir hazır e-ticaret sitesi kurabilirsiniz.

Yazılım Firmaları nın bazıları e-ticaret üzerine uzmanlık boyutunda yaklaşırken kimi firmalar ikincil hatta üçüncül bir işkolu olarak görebilmekte. Kendi yaptığı işi üçüncül olarak gören bir firmanın size vereceği hizmeti birinci kalite yapmasını beklemek saçma bir iyi niyet okuması olur.

E-Ticaret yazılım firmasının birinci işi yazılımdır, teknik servis ya da günü kurtaran al sat programlar değil. İnternette çoğu başarılı yazılım firması olarak gözüken firma aslında hardware bilgisayarcılıktan kısa bir zaman zarfında biraz ilgi ile software yazılım uzmanları olduğunu idda eden arkadaşlar. Açık kaynak yazılımlara tema giydiren ve kurumsallıktan oldukça uzak tabiri caiz ise sektörün başıbozuklarıdır. Kurumsal sonuçlar alabilmek adına size abi abladan fazlasını verecek yerler ile çalışmak her zaman doğru sonuç verir.

Kurumsal E-Ticaret Sitesi

Kurumsal E-Ticaret Sitesi nin kanımca en başarılı hazır paket örneklerini aşağıdaki listede inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki kimi örneklerin özel yazılım olduğunu düşünebilirsiniz ama sadece özel e-ticaret tasarımı dır.

 • www.ototamircim.com
 • www.biokent.com
 • www.mobilyabulsam.com
 • www.zeqmoda.com
 • www.adiyorem.com.tr
 • www.qazzaq.com.tr
 • www.moderntarih.com
 • www.sekerogluonline.com.tr
 • www.alaskakurkevi.com
 • www.aydinbasim.com
 • www.freevisiontr.com

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Başarılı Fransız pilot, yazar ve şair Antoine de Saint-Exupéry mükemmeli tasarlamak üzerine güzel bir sözü, ‘Mükemmellik, ekleyecek başka bir şey olmadığı zaman değil, alınacak başka bir şey kalmadığında elde edilir.’

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER