Hosting

Paylaşımlı Hosting Nedir?

15 Nisan 2015 16:21:03
0Yorum
6984Okunma

Paylaşımlı hosting İngilizce karşılığı ile shared hosting bir fiziksel sunucu da birden fazla kullanıcının verilerinin bulunması ve sunucunun kaynaklarının bu kişiler tarafından ortak kullanılmasını sağlayan hosting türüdür.

Paylaşımlı hosting hizmetinde her kullanıcının disk alanı, trafik, e-mail hesapları, veritabanları, FTP hesapları gibi bilgileri ayrı ayrı tanımlanmakta ve bu açıdan herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Paylaşımlı hostinglerin tüm kaynakları kullanıcılar tarafından isteğe göre paylaştırılır ve kişiler bu şekilde hosting hizmetlerini kullanırlar. Bu hizmet genellikle çok yüksek düzeyde verisi ve trafiği olmayan web siteleri sahipleri tarafından tercih edilir. Bunun sebebi ise paylaşımlı hosting paketlerinin normal hosting paketlerine göre daha az maliyetli olmasıdır. Basitçe toparlayacak olursak bir web sitesinin barındırma ihtiyacını karşılamanın en uygun fiyatlı yoludur.

Diğer bir avantajı ise birden fazla kişi veya kurum tarafından kullanıldığı için sorunlarla karşılaşma oranı çok düşüktür. %99 oranında kesintisiz hizmet verebilmekte ve web sitenize erişim de çok nadiren istisnai durumlarda kesintiler yaşanabilmektedir. Bu oranda çok yüksek bir güvenilirlik sağlamaktadır. Sizinle aynı sunucuda barınan kişi veya kurumun yapmış olduğu çalışma sizin hizmetinize kesinlikle zarar vermez aynı şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Her kullanıcının ise ayrı bir yönetim paneli olduğu için bu tip yönetim panelleri daha kolay bir kullanım sağlamaktadır. Bu tip yönetim panelleri oldukça basitleştirilmiştir ve yapmak istediğiniz işlemi rahatlıkla yapabileceğiniz şekilde düzenlenmiştir.

Hosting hizmeti almayı düşünüyorsanız ve henüz çok fazla trafik alacak bir web siteniz yoksa sizin için en uygun yol paylaşımlı yani shared hosting paketlerini inceleyip satın almanız olacaktır. Ancak çok fazla veriniz ve yüksek trafik alan bir web siteniz varsa paylaşımlı hosting kullanmak web sitenizde yavaşlamalara ve sınırlamalara neden olacaktır.

Bu içerik 07.08.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER