İnternet

PC nize Bahar Temizliği Yapın

22 Nisan 2015 16:59:01
0Yorum
2667Okunma

Uzun zamandır kullandığınız bilgisayarınız giderek yavaşlamaya başladı ise bu yazımızı sonuna kadar..

Uzun zamandır kullandığınız bilgisayarınız giderek yavaşlamaya başladı ise bu yazımızı sonuna kadar okumalısınız. Yüklü programlar, kayıtlı eski ve yeni veriler, internet kaynaklı veriler ve formlar gibi daha sayabileceğimiz birçok etken var bilgisayarınızın yavaşlamasında.

Malum bahar ayları yaklaştı ve eviniz gibi bilgisayarınızın da iyi bir bahar temizliğine ihtiyacı olabilir.

Ne yapmalıyım?

Komple bir bakım için ilk olarak bilgisayarınıza zaman yaratmalısınız, çünkü bu detaylı bahar temizliğiniz ortalama olarak 4 saat sürmektedir.

Her şey hazır ise işe ilk olarak başlayacağınız yer, denetim masasında bulunan Program Ekle Kaldır menüsü olmalı. Bu menüye girin ve kullanmadığınız veya çok az kullandığınız programları silin.

Az ama öz kullanıyorum neden sileyim derseniz, eğer ihtiyaç duyarsanız son versiyonlarını tekrar yükleyebilirsiniz tabi ki.

Gereksiz uygulamalarınızdan kurtulduysanız sıra geldi gereksiz dosyalardan kurtulmaya.

Masaüstündeki Bilgisayarıma tıklayın ve açılan pencereden C diskinize sağ tıklayarak özelliklere girin.

Açılan yeni pencerede yukarıdaki sekmelerden Genel menüsünü açın ve Diski Temizle butonuna basın.

Windows gereklileri ve gereksiz dosyalarınızı hesaplar ve size şematik olarak sunar. Bu işlem bilgisayarınızın performansına bağlı olarak değişmektedir.

İşlem tamamlandığında Windows size kazanacağınız disk alanını ve gereksiz dosyaları listeler. Bu menüde önemli olan neyi sileceğinizdir. Boyutu büyük dosyaların yanına bir çentik atarak Dosyaları Temizle butonuna basın ve bilgisayarınızın derin bir oh çekmesini sağlayın.

Bitti mi? Tabi ki hayır.

Siz değil ama hala bir şeylerin eksikliğini hissediyor bilgisayarınız. Disk Birleştirme

Disk birleştirme işlemi de diğer işlemler kadar basit ve etkilidir.

Az önce temizlediğiniz boş alanı tekrar diskinize adapte etmenin diğer adıdır aslında bu işlem.

Nasıl Yaparım?

Disk Birleştirme menüsüne de az önce gittiğiniz menüden ulaşabilirsiniz. Genel sekmesi yenine Araçlar sekmesine tıklayın ve Şimdi Birleştire tıklayın. Bu işlemde bilgisayar performansınıza göre değişmektedir. 30 dakikadan az sürmeyeceğini ön görürsek, bu zaman zarfında başka işlerinizle uğraşabilirsiniz. Merak etmeyin Windows sizin için her şeyi ayarlıyor olacak.

Birleştirme işleminizin de bittiğine göre artık gönül rahatlığı ile aynı sekmedeki Şimdi Yedekle butonuna tıklayarak harici diskinize veya parçalanmış diskinize yedek alabilirsiniz.

Daha pratik Bir şeyler var mı?

Bütün bu işlemler çok zamanımı alıyor diyorsanız önerebileceğimiz başka seçeneklerde var tabi ki.

Advanced SystemCare ve Ccleaner programlarını birlikte kullanarak ve haftada en az 1 kere tarama yaparak bilgisayarınızı rahatlatabilirsiniz.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER