E-Ticaret

Popüler E-Ticaret İş Modelleri

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

22 Mart 2019 09:16:59
0Yorum
423Okunma

Popüler E-Ticaret İş Modelleri dünya genelinde aşağıdaki ana başlıklarda toplanabilir. Bunların arasında son dönemde sıklıkla normalde popüler e-ticaret iş modelleri arasında yer almayan sektörler üzerinden B2C ve C2C siteleri kurulmakta. Hurda, otomobil yedek parça gibi az el değmiş iş kollarına yönelik çalışmalar nispeten başarılıda olmakta.

Popüler E-Ticaret İş Modelleri 

  • B2C Business to Consumer – İşletmeciden Tüketiciye
  • C2C Consumer to Consumer – Tüketiciden Tüketiciye
  • B2B Business to Business – İşletmeciden İşletmeciye

E-Ticaret Şekilleri ni açıklarken maalesef çoğu firma diamond, extra diamond, süper plus, excellent gibi içini doldur deseniz havada kalacak şekilde tanımlamalar ya da ‘biz tekstil sektöründe, ya da emlak sektöründe en iyi yazılımlara sahibiz’ gibi sade değil basitleştirilmiş, kapsayıcı değil karmaşık bir dil kullanımı nedense tercih edilmekte. E-ticaret şekilleri bu kadar karışık değil, temelde yukarıdaki üç modelin girişimcinin talepleri doğrultusunda özenle tasarımlandırılması üzerine kurulu.

E-İş Modeli Nedir

E-İş Modeli Nedir derseniz normal ticari hayatta yapabileceğiniz ürün ya da hizmet üzerinden yürüttüğünüz maddi faaliyetlerin tümünü elektronik ortama taşıma işi denebilir. Arge nizi yapın, modeli seçin ve e-ticaret yazılımı arayışına girin. Sonrasında popüler e-ticaret iş modelleri üzerinden hareket ederek bir seçim yapacaksanız yazılımsal ihtiyaçlarınızı en fazla karşılayan ama aslında kat edeceğiniz yolda size eşlik edecek bir firma ile çalışınız.

Unutmayın hazır e-ticaret sitesi materyal değil bir hizmettir ve hizmet sektöründe devamlılık esastır. Teknik terimlere takılmadan sonuç odaklı profesyonellerle hareket ederseniz başarı sağlarsınız.

E-Ticaret Modelleri

E-Ticaret Modelleri ni genel anlamda incelerseniz kullanımının sektörler üzerinden değil, daha çok yazılımsal uyumluluk açısından çeşitlendirildiği aşikâr. En popüler e-ticaret iş modelleri genelde B2c yazılımları denebilir. E-ticaret modelleri içerisinde özellikle B2c lerin büyük bir bölümü hemen her sektörde kullanılabilecek uyumlulukta hazırlanmış e-ticaret yazılım modellerinden olarak görüldüğü için kullanım alanı geniştir ama son dönemde C2c ve B2b modelleri de ihtiyaçlar gereği ön plana çıkmış durumdalar.

E-Ticaret Gelir Modelleri bakış açısına göre değişmekte olsa da genel kazanım sırası C2c, B2b ve B2c modelleri olarak sıralandırılabilir.

Yurtdışı E-Ticaret Modelleri

Yurtdışı E-Ticaret Modelleri yurtiçi e-ticaret modelleri ayrımı artık ortadan kalkmıştır tam olarak denemez bunun en önemli nedenleri, genel de kullanım alışkanlıkları aynı olsa da kullanıcı profilleri ve tercihleri ülkelere göre ayırt edici farklılıklar gösterebilmekte.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Dünyanın en büyük e-ticaret firmalarından Alibaba.com un kurucusu Jack Ma nın güzel bir sözü,‘Rekabet, satranç oyununa benzer. Bir oyunda yenilmiş olmanız diğer oyunda dengeleri değiştiremeyeceğiniz anlamına gelmez.’

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER