E-Ticaret Türleri

Sahibinden.com Veri Tabanı

25 Mayıs 2017 10:45:13
0Yorum
3540Okunma

Sahibinden.com bir ilan sitesidir. Ülkemizin en çok ziyaretçi alan eticaret sitelerinden birisidir. Emlak ilanlarından vasıta ilanlarına, iş ilanlarından ikinci el eşya satışına kadar her türlü ilanı barındırır. Böylece çok fazla kişiye hitap ettiği için ciddi bir trafik alır.

Sahibinden.com bir ilan sitesidir. Ülkemizin en çok ziyaretçi alan eticaret sitelerinden birisidir. Emlak ilanlarından vasıta ilanlarına, iş ilanlarından ikinci el eşya satışına kadar her türlü ilanı barındırır. Böylece çok fazla kişiye hitap ettiği için ciddi bir trafik alır.

Bu trafiğin sebebi çok çeşitli ilanların bulunmasıyla kişilerin bu siteye girmesi ve buna bağlı olarak ilan vermek isteyen kişilerin ilanlarını daha fazla kişinin görmesi için bu siteyi tercih etmeleridir. Sahibinden.com bireysel ilanlar dışında firmalarla anlaşarak ücretli bir şekilde ilan almaktadır. Bunun dışında büyük firmalardan oldukça fazla reklam geliri etmektedir.

Sahibinden.com veritabanı bu yoğun trafik ve çok yüksek ilan sayısı nedeniyle oldukça büyüktür. Böyle bir sitenin veritabanı yüksek güvenlik önlemleri ile korunmalıdır. Sahibinden veritabanı ilan bilgileri dışında kullanıcıların kişisel bilgilerini de barındırdığı için güvenliğe ekstra önem verilmektedir.

Kendi açınızdan düşündüğünüz zaman sahibinden benzeri bir siteniz var ve sitenizin veritabanında çok sayıda veri bulunmaktadır. En ufak bir açık ve bunun birisini fark etmesi bile sizin marka imajınızı yerle bir edebilecektir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda kişilerin ve firmaların sizin sitenizi güvenlik nedeniyle kullanmaktan vazgeçeceğine emin olabilirsiniz.

Sadece bir ilan sitesi olsa bile bilgilerin üçüncü kişilerin eline geçmesi sizin için kötü bir izlenim yaratacaktır. Sitenizi iyi yerlere getirmek için verdiğiniz uğraşlar tamamen boşa gidecektir. Bu durumu toparlamanız zor olacaktır.

Bir ilan sitesi kurmayı düşünüyorsanız ya da zaten bir ilan sitesine sahipseniz güvenlik önlemlerinin alt yapı sağlayıcınız tarafından en yüksek şekilde sağlandığından emin olmalısınız. Bu sebeple güvenilir ve isim yapmış firmalarla çalışmanızı öneririz. Çalışacağınız firmayı seçerken referanslarını inceleyebilir ve o firmadan daha önce aynı hizmeti almış kişilerle görüşüp düşüncelerini öğrenebilirsiniz.

Sahibinden.com veritabanı çok fazla veri içerdiği halde hızlı dolaşım imkanı veren bir sitedir. Siz de ilan sitenizde bu adımı atlamamalısınız. Sitenizde ne kadar çok veri olursa o kadar ağır çalışacaktır. Altyapı sağlayıcınız bu duruma uygun altyapıları düşünerek önlem almalıdır. Dünyanın en ünlü sitesi olsanız bile yavaş bir siteniz varsa bu sizi gözden düşürecektir. Özellikle günümüzde sayfa açılma hızları düşmeye devam ediyor. Onca hızlı site varken yavaş bir siteyi hiç kimse tercih etmek istemeyecektir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER