E-Ticaret

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur | Gerekli Belgeler

20 Kasım 2018 14:16:55
0Yorum
563Okunma

Şahıs şirketi; birey olarak kurabileceğiniz şirket türüne verilen isimdir. Anonim şirketlerden veya Limited şirketlerden daha küçük ölçekli firmalardır. Aynı zamanda şahıs şirketi kurmak, limitet ya da anonim şirketlere göre çok daha hızlı ve basittir. Çok hızlı bir şekilde şahıs şirketinizi açarak vergi mükellefi olabilirsiniz.

Anonim ve Limitet şirketlere göre şahıs şirketinin açılış süresi ve gereken evraklar çok daha azdır. En hızlı şekilde faaliyete geçmenizi sağlar. Diğer şirket kuruluşlarına göre daha az bir maliyet gerektirir. Hızlı olmasının sebebi ise şahıstan başka bir ortak olmaması ve açılan şirketin sorumluluğunun tek kişiye bağlı olmasıdır.

Şahıs Şirketi Avantajları

- Şahıs şirketini kurmak ve kapatmak oldukça kolaydır.
- Şahıs şirketi kurmak için herhangi bir sermayeye gerek yoktur.
- Herhangi bir ortağa gerek yoktur. Birey olarak kurulabilir.
- Muhasebeci ve mali müşavir ücretleri düşüktür.
- Vergi sisteminde kademeli artışları vardır.
- Defter tasdik bedelleri düşüktür.

Şahıs Şirketi Dezavantajları

Kademeli vergi oranı olduğu için gelire bağlı olarak vergi oranı artar. Bu oran %15’den başlamaktadır. Gelire bağlı olarak %35’e kadar çıkabilir. Limited şirketlerde bu oran sabit olarak %22’dir.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi kurmak için öncelikle bazı belgeleri toplamanız gerekir. Evrakları topladığınız zaman başvurunuzu şahsen kendiniz bağlı olacağınız vergi dairesine başvurabilirsiniz veya bu işlemleri vekalet verdiğiniz muhasebeci ya da mali müşavirde sizin yerinize başvurabilir. 

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Evraklar

Kimlik Fotokopisi,
İkametgah Senedi (Fotoğraflı),
Noterden imza sirküleri,
Muhasebeciniz ya da mali müşavir ile işlem yapacaksanız vereceğiniz vekaletname,
Açacağınız işyeriniz için kira sözleşmesi veya mülk sahibi sizseniz tapu senedi fotokopisi.

Şahıs firması ile e-ticaret yapılabilir mi?

Şahıs firmanızı açtıktan sonra internet üzerinden yasal olarak satış yapabilirsiniz. Şahıs firmanız ile bankalara sanal pos başvurusunda bulunabilir ya da diğer online ödeme yöntemlerinden faydalanabilirsiniz. 

 

DİĞER İÇERİKLER