Sahte Yorumlar ve Takipçilerin Verdiği Zararlar

Sosyal medyada aktif olmak her firma için önemlidir ancak e-ticaret sektörü için ayrı bir önem vardır. Ne kadar çok kişiyle etkileşim içinde olursanız satışlarınıza aynı derece etki eder. Sosyal medyanın sağladığı avantajları artık e-ticaret sektöründeki herkes biliyor.

Bu avantajlardan yararlanmak için sahte takipçi satın alıyorlar ve sosyal medya hesaplarını bu şekilde kullanamaya devam ediyorlar. Bu tarz sahte takipçilerin size hiçbir faydası olmadığı gibi zararı da olacaktır. Sahte takipçilerin etkileşim açısından size bir şey kazandırmayacağı gibi genellikle gerçek kişiler olmadıkları için yaptıkları paylaşımlarında bir yararı olmayacaktır. Aynı zamanda sahte takipçileriniz gerçek kişiler tarafından fark edilirse kötü bir izlenim oluşturacaktır ve marka imajınız zedelenecektir.

Satın alınan takipçiler daha öncede söylediğimiz gibi genellikle gerçek kişiler değildir, bu takipçiler arasında gerçek kişilerde olabilir ancak bu kişilerin hedef kitlenizden olma olasılığı çok düşüktür.

Organik yollarla kazandığınız 10 takipçi, satın alarak kazandığınız 100 takipçiden çok daha fazla fayda sağlayacaktır.

Aynı zamanda e-ticaret sitelerinde yorumlar SEO açısından önemli olduğu için ve müşteriler bu kullanıcı yorumlarına önem verdikleri için sahte yorumlarda kullanılıyor. Ancak bu yorumlar kendilerini ilk bakışta belli ediyor ve potansiyel müşterilerin size olan güvenini zedeleniyor.

Arama motorları açısından bakarsak onların sahte yorumları algılaması çok daha kolaydır ve sizi arama motoru sıralamasında geri planlara düşürebilir. Bu sebepten dolayı bu tarz işlemler yaparken sosyal medyaya göre çok daha dikkatli olmalısınız. Özellikle arama sıralamasında yer edinmiş bir e-ticaret siteniz varsa bu durum sizi ciddi anlamda kötü etkileyecektir.

ABONE OL!

Yazılarımız haftalık olarak e-posta adresine gelsin!

E-Bülten Listemize Kayıt Olun »

5

 1. Bahadır Tokgöz

  Bir kaç kez böyle toplara girdim, gerçekten faydasız ve anlamsız.

 2. Emre Nokta

  Sahte takipçinin çok sayıda olduğu bir hesaptan yüksek bir etkileşim bekleyemezsiniz zaten.

 3. Gökhan Şener Altan

  Sahte yorum ve takipçi bir zaman sonra kendini belli ediyor zaten.

 4. Volkan Ali Güneş

  Takipçi fazla olsun diye hesabını tehlikeye atmak anlamsız

 5. Mustafa Büyük

  Sahte olan herşey gerçek hayatta fayda vermediği gibi sanal ortamda da aynı şekilde hiç bir işe yaramıyor. Sayfadaki okunmayan sahte yorumların çokluğu okunmamaya neden oluyor ve Google bunu sayfada geçirilen süreden az çok kestirebiliyor.

Yorum Alanı

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*