E-Ticaret

Sanal Alışveriş ve Bilinmesi Gerekenler

23 Ekim 2017 18:01:58
0Yorum
2046Okunma

Sanal alışveriş ülkemizde gün geçtikçe daha hızlı bir şekilde yayılıyor. Kişiler sanal alışverişin kendilerine sunduğu birçok kolaylıktan yararlanıyorlar. Ancak hala sanal alışverişe güvenmeyen kişilerde bulunuyor.

Sanal Alışveriş Nedir?

Sanal alışveriş internet ortamından ürünlerini satan satıcılardan genellikle kredi kartı kullanılarak ürün satın almaktır. Müşteri, satıcının e-ticaret sitesinden siparişi geçtikten sonra satıcı ürünü müşterinin adresine kargolayarak gönderir. Sanal alışverişte hem alıcıların hem de satıcıların bilmesi gereken bazı durumlar vardır.

Alıcıların Sanal Alışverişle İlgili Bilmesi Gerekenler

Öncelikle şunu belirtmek isteriz, internetten alışveriş kesinlikle tehlikeli bir işlem değildir. Kart bilgilerinizi güvenli bulmadığınız için e-ticaret sitelerine girmek isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda web sitesinde bir noktayı inceleyerek o e-ticaret sitesinin güvenli ödeme ile çalışıp çalışmadığını anlayabilirsiniz. Adres çubuğu bölümünde yeşil renkli https:// ifadesini ve kilit ikonunu görüyorsanız o e-ticaret sitesi şifreli bağlantı kullanıyordur ve kart bilgileriniz sanal posa şifreli bir şekilde gönderilmektedir. Ancak https:// ifadesi ve kilit ikonunu görmediğiniz e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmanızı önermeyiz.

Müşterilerin kafasında soru işareti oluşturan bir diğer madde ise firma güvenilir mi? Ürün kargolamasında veya üründe herhangi bir problem çıkar mı? Evet, bu gibi durumlar internet üzerinden alışveriş yapan kişilerin başına gelebilmektedir. Ancak siz bilindik ve tanındık e-ticaret sitelerinden alışveriş yaparak böyle durumları engelleyebilirsiniz ya da internet üzerinden bir firmanın adını yazdığınızda olumlu veya olumsuz bütün yorumlara ulaşabilir ve bu yorumları dikkate alarak siparişinizi verebilirsiniz.

Sanal alışveriş müşterilere ciddi faydalar sağlamaktadır. Hem zamandan tasarruf edersiniz hem de aradığınız ürüne birkaç tıklama ile ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde gerçek mağazalarda bulamayacağınız kadar bir fiyat çeşitliliği mevcuttur. Böylece aradığınız özelliklere ve bütçenize uygun en iyi ürünü karşılaştırma yaparak kolaylıkla bulabilirsiniz.

Satıcıların Sanal Alışverişle İlgili Bilmesi Gerekenler

Satıcıların her şeyden önce müşterilere güven vermesi gerekir. Satış yapayım da memnuniyet önemli değil diye düşünmek sizin marka imajınızı ciddi şekilde zedeleyecektir ve internet ortamında olduğunuz için tüm müşterileriniz rahatsız olduğu şeyleri birbirine aktaracak böylece satışlarınız düşecektir. Sizin dikkat etmeniz gereken nokta müşteri memnuniyetini sağlamaktır. Ürün açıklamaları ve ürün görselleri gerçeğe uygun olmalıdır. Müşterilerin soru ve şikâyetleriyle iyi bir dille ilgilenmelisiniz. Müşterilere verdikleri siparişlerin yanlarında küçük hediyeler yollayarak memnuniyet seviyesini arttırabilirsiniz. Onlar memnun oldukça ve size güven duydukça başkalarına da sizden bahsedeceklerdir ve böylece satışlarınız iyi bir şekilde artacaktır.

Aynı zamanda müşterilerinize farklı ödeme ve kargo seçenekleri sunarak daha fazla kişiye hitap edebilirsiniz. E-ticaret siteniz müşteriler tarafından kolay kullanılabilir olmalıdır ve aradıklarını rahatlıkla bulabilmeleri sağlanmış olmalıdır.

Bu içerik 23.10.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER