Kategoriler

Sanal Mağaza

18 Temmuz 2016 11:40:23
1Yorum
5128Okunma

İnternetten satılan ürün ya da hizmetlerin bulunduğu web sitelerine sanal mağaza denir. Her e-ticaret sitesi sanal mağazadır.

Gerçek hayatta ürün ya da hizmetlerinizi sergileyip sattığınız mağazanızın internet ortamında da dünyanın dört yanındaki kişilere ulaşmasını istiyorsanız bir sanal mağaza açmalısınız.

Bir sanal mağaza sahibi olduğunuzda 7/24 müşterilerinize hizmet verebileceksiniz. Sitenize sınırsız ürün ve kategori eklemesi yapabilirsiniz. Müşteri şikâyet, talep ve ürün değerlendirmelerini daha sağlıklı bir şekilde ve daha yakından takip edebilirsiniz. Böylece daha fazla gelişim gösterip müşteri memnuniyetini sağlarsınız.

Günümüzde insanlar çoğu ihtiyacını sanal mağazalardan karşılama eğilimindeler. Bunun nedeni daha bol ürün çeşidi, indirimler, uzakta olan mağazalardan alışveriş yapabilme, aradığı ürünü birkaç tıkla bulabilme ve fiyat çeşitliliğidir. Eskiden insanlar ihtiyacı olan bir ürünü eğer yakınlarında yoksa mağaza mağaza gezerek arıyorlardı. Artık sanal mağazaların açılmasıyla böyle bir durum ortadan kalkmış oldu. İstedikleri ürünü arama motorlarında aratıp sanal mağazalar arasında seçim yapıp alabiliyorlar. Bir sanal mağazada arama motorlarında ilk sayfalarda çıkma durumu bu yüzden önemlidir.

Arama motorlarında ön sayfalarda çıkabilmek için SEO optimizasyon çalışmaları yapmalısınız. Eğer bu konuda başarılı olursa çok daha fazla müşteri sahibi olursunuz. Sitenize girdiğini ürün başlıkları, anahtar kelimeler, ürün açıklamaları, ürün resimleri gibi konular çok dikkat etmelisiniz.

Sanal mağazanıza daha çok insan ulaşabilmesi için reklam ve tanıtımını çok iyi yapmalısınız. Facebook, Google gibi çok kullanılan sitelere reklam verebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarında sitenizin linkini paylaşabilirsiniz. İndirim, hediye çeki gibi kampanyalar düzenleyerek isminizi duyurabilirsiniz.

Müşterilerinize iyi hizmet verebilmek ve onları memnun edebilmek için yorumlarını dikkate almalısınız ve sorularını açıklayıcı bir şekilde yanıtlamalısınız.

Sanal mağazanızdan daha fazla alışveriş yapılmasını istiyorsanız sitenizde bulunması gereken bazı özellikler vardır. Bütün bankaların kredi kartlarıyla çalışma, birden fazla kargo firması seçeneği, ücretsiz kargo, kapıda nakit ödeme, havale, EFT ile ödeme gibi seçenekler sunmalısınız. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde herkes kredi kartını kullanmak istemeyebilir.

Bir sanal mağaza açarsanız her şeyi kontrol etmeniz daha kolay olacaktır. Stoklarınızı, gelir ve giderlerinizi, siparişlerinizi vb. 

Yorumlar (0)

Pınar Akar, 22 6 2016 15:56:52
Aklımdaki soru işaretlerini gideren bir makale teşekkürler.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER