Kategoriler

Sanal Mağaza Nedir?

01 Ağustos 2016 10:18:27
1Yorum
3919Okunma

Günlük hayatta ihtiyaçlarımızı karşılamak için mağazalardan alışveriş yaparız. Mağazalarda satıcılar ürünleri sergiler ve satışa sunarlar. Bu mağaza ortamının sanal ortamdaki haline sanal mağaza denir.

Satıcı ve üreticiler bir e-ticaret sitesi kurarak ürünlerinin resim, açıklama ve fiyatlarını bu ortama yüklerler. Müşterilerde sanal mağaza'yı ziyaret edip alışverişlerini yaparlar. Sanal mağazalar'da ödeme işlemleri genellikle kredi kartıyla gerçekleşir. Ancak bunun dışında da EFT, havale, kapıda nakit ödeme, PayPal, mobil ödeme de tercih edilen ödeme türlerindendir.

Sanal mağazada bir müşteri alışveriş yaparken önce siteyi gezer ya da ihtiyacı olan ürünü aratır. Sonra almaya karar verdiğinde sepetine ekler. Alışveriş yapmaya devam eder ya da siparişini tamamlar. Bu adımda üye olmayan müşteriler için de alışveriş kolaylığı sağlanmalıdır. Müşteriler üye olmaya zorlanmamalıdır. Üyeliksiz alışveriş seçeneği müşterilerin her zaman kolayına gelir. Üyelik kısmı ödeme işlemleri gerçekleşirken halledilebilir. Ödeme işlemi de gerçekleştikten sonra satıcı ürünü müşteriye kargo yoluyla gönderir.

Ödeme ve kargo yöntemlerinde çeşitlilik her zaman daha fazla kitleye hitap edecektir. Gönderdiğiniz ürünü özenle paketlerseniz zarar görmeden müşteriye ulaşır ve müşteri bundan çok memnun kalır. Müşteri memnuniyeti sizin için çok önemli olmalıdır.

Sahip olacağınız sanal mağaza yazılımı müşterinin dışında size de kolaylık sağlamalıdır. Çünkü siteyi kurduktan sonra da çok işiniz olacak. Bir sanal mağaza yazılımının sahip olması gereken özellikler arasında hızlı olması, sınırsız ürün fotoğrafı eklenmesi, istenilen şekilde ürün açıklamalarının girilmesi, sipariş ve stok bölümlerinin düzgün çalışması vardır.

Sipariş ve stoklarınızı takip etmeniz çok önemlidir. Arada kaçırdığınız bir sipariş bile kötü bir imaj çizebilir sizi büyük dertlere sokabilir. Sanal mağaza yazılımınız aynı zamanda mobil uyumlu olmalıdır. Bu hem müşteriler için önemlidir çünkü online alışverişlerin büyük bir kısmı mobil yöntemle gerçekleşmektedir. Mobil uyumlu olmayan eticaret siteleri akıllı telefonlarda kocaman bir ekran olarak gözükür ve insanların sürekli sağa sola kaydırması, yakınlaştırıp uzaklaşması gerekir. Bunu da çoğu müşteri tercih etmez. Hem de sizin için önemlidir çünkü her an bilgisayar başında olmayabilirsiniz. Ürünlerinizi akıllı telefonunuzda girebilir, siparişlerini takip edebilirsiniz. Bu size çok büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Yorumlar (0)

Fatma Dereli, 01 7 2016 18:05:32
Sanal mağazalar beni trafikten kurtarıyor. Bu sıcak günlerde oturduğum yerden kolayca alışveriş yapabiliyorum, gerçekten güzel bir olay sanal mağazalar.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER