E-Ticaret

Sanal Mağaza Nedir? Nasıl Açılır?

26 Ekim 2017 17:47:26
0Yorum
2479Okunma

Sanal mağaza; ürünlerini internet üzerinden satmak isteyen kişi veya firmaların kullandığı sistemlerdir. Bir sanal mağaza sahibi olmanın işletmelere ciddi faydalar sağladığını söyleyebiliriz.

Sanal mağaza açmak, tüm dünyaya ürünlerinizi gösterebilmenin en hızlı yoludur. Hem de bunu en az maliyetle yapmanızı sağlar. Sizi personel ve kira, fatura gibi masraflardan kurtarır. Aynı zamanda 7/24 açık bir şubeniz olur ve insanlar istedikleri saatte alışverişlerini yapabilirler.

Sanal Mağaza Nasıl Açılır?

Öncelikle ihtiyacınız olan yazılımın özelliklerini belirlemelisiniz. Sonrasında hazır paket mi yoksa özel yazılım mı alacağınıza karar vermelisiniz. Ancak şunu belirtmeliyiz; özel yazılımların ciddi maliyetleri vardır, eğer projeniz çok farklı ve başlangıç için büyük çaplı olmayacaksa hazır paketleri tercih edebilirsiniz. Satıcıdan tüketiciye olan e-ticaret yöntemine B2C sistemi denilmektedir. Sizin tercih edeceğiniz pakette bu yönde olmalıdır. Piyasada sanal mağaza paket fiyatları değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenliğin sebebi ise her paketin farklı özellikleri bulunmasıdır. En başta söylediğimiz gibi ihtiyacınız olan özellikleri belirledikten sonra bu doğrultuda bir sanal mağaza paketi almaya yönelmelisiniz. Paketinizi belirledikten sonra tasarım konusunda isteklerinizi çalışacağınız firmaya iletmeniz gerekir. Logonuz varsa tasarımınız logoya uygun şekilde yapılmalıdır. Mümkün olduğunca sade ve ürünlerinizi ön plana çıkaracak tasarımlar tercih etmeye çalışın. Çok karışık tasarımlar müşteriyi yoracak ve ürünlerinize gereken ilgiyi gösteremeyecektir. Genellikle beyaz zemin üzerine logonuzda bulunan ana renklerle tasarım çalışması yapılır. Sade olduğu kadar şık bir görüntü ortaya çıkarmaya çalışın.

Tasarımınız tamamlandıktan sonra ürünlerinizi sisteme girmeniz gerekecektir. Ürünlerinizi girerken ürün isimleri ve açıklamaları ürünü yeterince anlatmalıdır. Aynı zamanda gerçekle uyuşmayan bilgiler verip müşterileri yanıltmamalısınız. Ürün görselleri e-ticarette en önemli konulardan birisidir. Ürün görsellerinizin kaliteli olması çok önemlidir. Sanal mağazalarda müşterilerin satın alma kararını etkileyen en önemli şey ürün görselleridir. Tabi bu durum satmış olduğunuz ürüne göre değişir. Ancak siz her zaman kaliteli ürün görselleri kullanmaya özen gösterin. Görseller ürünün orijinal halinden farklı bir görünüm sergilememelidir. Photoshop vb. uygulamalarla görsellerin renk ayarlarıyla çok fazla oynamayınız, bu müşteriyi yanıltacak ve ürün eline ulaştığında memnun kalmamasına neden olacaktır.

Bu içerik 26.10.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER