E-Ticaret

Sanal Poslu E-Ticaret

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

30 Ekim 2019 13:13:53
0Yorum
231Okunma

Sanal Poslu E-Ticaret aslında online alışverişin vazgeçilmezidir. Web sitelerinin sanal poslu e-ticaret yazılımına evirilme sürecinde en büyük etken olan Pos, tanıtımın yanı sıra direkt ödeme alınabilecek bir elektronik platforma geçilmesini sağlamıştır.

Sanal Pos Nedir konusunda önce kelime açılımına bakalım, “Point of Sale” Satış Noktasından gelen, Dial Up, ADSL ve GPRS üzerinden noktadan noktaya banka sistemleri ile güvenli bir iletişimi kurarak kredi kartıyla alışveriş imkânı sağlayan elektronik cihazdır. E-Ticaret banka işlemleri bu iletişim cihazına ayrıca ihtiyaç duymadan aslında internet bağlantısı sayesinde kendisi de bir iletişim cihazı olabilen bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarla da sanal poslu e-ticaret gerçekleştirilebilir.

Sanal poslu e-ticaret işlemlerinizde telefonla kredi kartı güvenlik bilgilerinizi vermediğiniz sürece satın alım yapacağınız firma bilgilerinizi göremez. Sanal poslu e-ticaret güvenlik ekranında gireceğiniz bilgiler sadece banka ekranına yansır. Yani aslında, e-ticaret tüketicileri bu bilinçte bir kullanım şekli izlese ayrıca aracı ödeme sistemleri kullanımına gerek kalmaz.

Sanal Pos Nasıl Alınır

Sanal Pos Nasıl Alınır vergi mükellefi olan her işletme sanal poslu e-ticaret yapabilir. Şahıs, Limited ve Anonim şirket olmanız ve bankaya gerekli evraklarınız ile başvurmanız sanal poslu e-ticaret yapmanız için yeterlidir.

Ödeme Aracı Kurum

Ödeme Aracı Kurum aslında C2C Consumer to Consumer – (Tüketiciden Tüketiciye) e-ticaret yazılımının, üyelerin sayfa oluşturması esasına dayalı ve ikinci el ürün satışı da yapılabilen pazaryeri platformların da yaşanabilecek sorunlara istinaden kurulmuştur. İhtiyaçları üzerine bir havuz sisteminde paranın alıcı ile satıcı arasında güvende bekletilmesini sağlayan bir sistemdir.

Ödeme Sistemleri içerisinde kendi sitenizden direk son kullanıcıya satış yapılacaksa yani B2C Business to Consumer – (İşletmeciden Tüketiciye) ürün satışı olarak kullanılacak ise sadece banka ile sanal poslu e-ticaret anlaşması yapmanız yeterlidir. Ancak pazaryerlerinde ayrıca mağaza açmak istediğinizde o platformun istediği ödeme sistemleri ile anlaşmanız gerekir.

Bireysel Sanal Pos

Bireysel Sanal Pos kullanımı şahıs firmalarının kullanımı ya da pazaryerlerinde yer almak adına yapılan sanal poslu e-ticaret konusunu ifade etmek için kullanılan bir terimdir.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

İnternet kullanımı genele yayıldıkça ortaya çıkan bazı terimler aslında oldukça yanlış ve kötü bir algıya yol açıyor. Bunların başında gelen “Sanal” kelimesi ki tam anlamı “Gerçekte yeri olmayan, gerçekte var olmayan ancak zihinde tasarlanan.” demektir. Bu kelimenin yarattığı algı ile internet ortamında her istediğini yapabileceğini sanan insanlar oldukça fazla yanılıyor.

Artık kanunlarımızda yer alan ve gün geçtikçe ciddileşerek gelişen şekilde bilişim suçları ile ilgili mücadele edilmekte. Kamusal alanda kitlelere ulaşabilecek bir ortamdan artık sadece hakaretler değil yanlış yönlendirmelerde cezalandırılmakta. Bu noktada en dikkat edilmesi gereken durum hukuken kusur ve kasıt arasındaki farktır.

Başlangıcında sebeplerini haklı bulmamla beraber zamanlama itibarı ile “Arap Baharı’nı” takip eden süreçte gerçekleşmesi kaynaklı düşündürücü bulduğum ve inatlaşılmasa oldukça kolay bastırılabilecek “Gezi Parkı” olaylarında sosyal medya üzerinden bir algı yönetimi yapıldı. Çok sayıda insan üzücü bir şekilde zarar gördü. Bu noktada şu ayrım çok iyi yapılmalı bir farkındalık yaratmak ile yalan ve kasıtlı yönlendirmeler arasında ki ahlaki ayrıca hukuki fark.

İnternet iletişimi ve sosyal medya işlemleri sanal değildir, tamamen gerçektir. Yaptıklarınızın bilincinde olarak sorumlu davranmak ve başkalarına dolaylıda olsa zarar verebilecek eylemlerden kaçınmalısınız.

Sanal poslu e-ticaret var olmayan bir ödeme sistemi değildir. Oldukça güvenilir bir alışveriş sistemidir.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER