Hosting

Sanal Sunucu (VPS) Nedir? Neden Kullanılır?

28 Şubat 2017 17:37:11
0Yorum
5370Okunma

Sunucular web barındırma, e-mail, dns gibi birçok işlemde kullanılmaktadır. Bazen sunucuların maliyetleri kişilere ya da biraz fazla gelebilmektedir. Çok büyük bir kapasiteye de ihtiyacı yoksa düşük maliyetinden dolayı sanal sunucuları tercih ederler

Sunucular web barındırma, e-mail, dns gibi birçok işlemde kullanılmaktadır. Bazen sunucuların maliyetleri kişilere ya da biraz fazla gelebilmektedir. Çok büyük bir kapasiteye de ihtiyacı yoksa düşük maliyetinden dolayı sanal sunucuları tercih ederler. Sanal sunucu günümüzde birçok kişi ya da firma tarafından kullanılmaktadır. Şimdi sanal sunucular hakkında bilgiler verelim.

Sanal sunucunun İngilizce kısaltması VPS, açılımı ise Virtual Private Server’dır. Sanal sunucu bir fiziksel sunucunun içerisinde belli alanlara ayrılmasıyla oluşur. Sanal sunucuların her biri kendisi için ayrılan ip adresi, işletim sistemi, RAM ve sabit disk’i kullanır.

Sanal sunucular birbirinden tamamen ayrıdır. Birbirlerini etkilemezler. Bir sanal sunucu diğerine ulaşamaz, müdahale edemez ve onun işletim sistemini kullanamaz. Diğerlerine müdahale etmeden kapatılabilir veya yeniden başlatılabilir. Çok büyük bir sunucuya ihtiyacınız yoksa sanal sunucular sizin için maliyet açısından çok iyi olabilir. Performans olarak da hiçbir eksikliği bulunmaz.

Normal bir sunucuyla yapabileceğiniz işlemlerin tümünü sanal sunucu ile de yapabilirsiniz. Elektrik, kurulum, yer ve bakım esnasında iş gücü tasarrufu sağlarlar. Sanal sunucu fiyatlarının fiziksel sunuculara göre daha uygun olmasının sebebi de budur. Tasarruf edilen iş gücü ve zaman sanal sunucu fiyatlarına indirim olarak yansır.

Sanal sunucular kuruldukları fiziksel sunucunun kapasitelerine göre ayarlanabilir. Örneğin, 10 GB RAM kapasitesindeki bir sunucuya 1 GB alana sahip 10 adet sanal sunucu kurulabilir. Sanal sunucuların adandıkları fiziksel bilgisayarlara ise dedicated denilir. Çok fazla alana ihtiyaç duyulmayan durumlarda genellikle sanal sunucular kullanılır. Web sitelerinin barındırılması, e-mail sunucusuna ihtiyaç duyulması gibi durumlarda rahatlıkla sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Ancak geniş kapasiteye ihtiyaç olabilecek durumlarda sorunlar yaşanabilir. Size yetmeyecek bir sunucuyu kullanırsanız performans kaybı yaşanacaktır, aynı zamanda işlemlerde bir yavaşlama söz konusu olacaktır.

Size verilen panel bilgileri ile giriş yaparak fiziksel bir sunucu gibi tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Çoğu zaman sanal sunucu kullanmak daha avantajlı olmaktadır. Bu sebeple çoğu işletme hosting hizmeti alırken sanal sunucuları tercih ederler. Daha az maliyetle kendine yetecek hizmeti kullanma imkanı bulurlar.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER