E-Ticaret

Satış Yapmak İçin Alışveriş Sitesi Kurmak

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

29 Ekim 2019 15:17:32
0Yorum
297Okunma

Satış Yapmak İçin Alışveriş Sitesi Kurmak aslında e-ticaret kavramının tam anlamı ile açılımıdır. Satış yapmak için alışveriş sitesi kurmak adına öncelikle iyi bir e-ticaret yazılımına ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz.

Alışveriş Sitesi Açmak İsteyenler Nasıl Bir Yol İzlemeli derseniz kısaca şöyle özetleyelim öngörülemez şekilde uzun, zahmetli ve maliyetli bir özel yazılım süreci yaşamaktansa başlangıçta kurumsal bir yazılım firmasının elinden çıkan hazır paket e-ticaret sitesi kullanarak bu ve benzeri olası problemleri geride bırakabilirsiniz.

Kurumsal kelimesi maalesef bizim ülkemizde oldukça yanlış anlaşılmakta. Kurumsallık ile gösteriş birbirine karıştırılmakta ki bir firma maddi varlıkları sayesinde kurumsal olduğunu düşündüğü noktada sonun başlangıcındadır. Kurumsallık kişilere bağlı olmadan ya da müşteri ve işyeri ilişkilerini kişiselleştirmeden temsil ettiğiniz değerler üzerinden hareket etmektir. Satış yapmak için alışveriş sitesi kurmak istiyorsanız öncelikle firmanızın kurumsal değerlerini oluşturun ve bunları açıkça beyan edin. İlkesiz ve ülküsüz hareket eden ticari işletmeler kaynaklı maalesef ülkemizde üç nesli aşan aile şirketi bir elin parmakları kadar azdır. Ticarette amacınız para kazanmak ise para ile yönetilirsiniz. Ticarette amacınız bir değerler silsilesi bırakmaksa değerlerinizle anılırsınız. Satış yapmak için alışveriş sitesi kurmak kolay önemli olan ilkeleriniz ışığında müşterilerde sürdürülebilir güven ile marka değeri oluşturmaktır. Sahip olduğunuz materyaller size sahip olmaya başlarsa sizi onlar yönetir.

E-Ticaret Sitesi Kurmak Ücretsiz

E-Ticaret Sitesi Kurmak Ücretsiz bir şekilde açık kaynak yazılımlardan yüzeysel bir şekilde yapılabilir bir faaliyettir. Ancak dışarıdan çok rahat fark edilebilecek şekilde profesyonellikten uzak ve oldukça güvensiz bir alandır. Açık kaynak yazılımlar virüs ataklarına karşı oldukça korunmasızdır. Ayrıca basit yazılım kaynaklı e-ticaret tüketicisine güven vermemesi nedeni ile ticaretten oldukça olumsuzdur.

Ücretsiz Alışveriş Sitesi Kurmak

Ücretsiz Alışveriş Sitesi Kurmak ile harcayacağınız vakitte, hazır paket bir e-ticaret sitesi aracılığıyla rahatça sitenizin yazılım maliyetini karşılayabileceğiniz kadar maddi kazanım sağlarsınız.

Alışveriş Sitesi Kurmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir noktasında perakende bir işletme açma ve sürdürebilme masrafları düşünüldüğünde satış yapmak için alışveriş sitesi kurmak maliyeti buna oran ile oldukça düşük fiyatlarda kalır. Aşağıda fikir edinmenize yardımcı olmak adına bazı maliyet kalemlerinin ortalama rakamlarını çıkardım.

Şirket Açılışı; 1.500 TL

E-Ticaret Yazılımı; 5.000 TL

Ofis Depolama Gideri; 2.000 TL (Aylık)

Kargo Gideri; 1.000 TL (Aylık)

E-Ticaret Süreci

E-Ticaret Süreci bir miktar zor olsa da bu aynı zamanda öğrenmenizi ve olgunlaşmanızı sağlayan bir süreçtir. Satış yapmak için alışveriş sitesi kurmak adına yola çıktığınızda birçok problemle karşılaşacaksınız ve her probleme karşı üreteceğiniz çözümler sizi bir miktar daha uzmanlaştıracak ki buna hayatta tecrübe denir. Tecrübe etmeden öğrenemezsiniz.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

24 Mart 1918 Pazar Beşiktaş Akaretler’deki 76 numaralı Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Paşa’nın evi. Gazeteci Ruşen Eşref (Ünaydın) heyecanlı, tüm silah arkadaşlarının övgüyle bahsettiği Çanakkale kara savaşının gerçek kahramanı ile görüşecek. İlk kez böyle bir röportaj yapacak ki ortamı şöyle ifade ediyor Ruşen Bey, “Cumba tavanlarına ve pencere kenarlarına varıncaya kadar kanepeleri bile halılar, seccadeler ve kilimler altında koyulaşmış bu çok gölgeli geniş odada Mustafa Kemal Paşa’nın siması Rambrand vari bir tabloyu andırıyordu. Genç bir simada bu kadar engin bir mana gördüğümü hatırlamıyorum. Işıklarla gölgelerin dalgaları arasında kararlılık, tevekkül, tevazu, vakar, yumuşak huyluluk, sertlik, temizlik, zekâ. Bütün bu zıt şeylerin toplandığı sarışın ve gayet sevimli bir yüz.”

Ruşen Eşref Bey’in anlatımıyla Atatürk’ün üzerinde “sivil lacivert bir elbise”, elinde “doksandokuzlu bir Necef tespihi” vardır.

Atatürk, Ruşen Eşref Bey’e önce bir sigara ikram eder, sonra bir nefer belirir, “Çocuğum bize iki kahve, sobanın da ateşine bakın.” der. Böylece üç gün ve her gün en az 12 saat süren Çanakkale röportajı başlar. O röportajla başlayan Atatürk, Ruşen Eşref dostluğu devam edecektir.

Ruşen Eşref’in, 24 Mart 1918 tarihli bu röportajından tam iki ay sonra, 24 Mayıs 1918’de, Atatürk, Ruşen Eşref Bey’e bir imzalı fotoğrafını hediye edecektir. Ancak bu sıradan bir imzalı fotoğraf değildir. Bu, üzerindeki kısa notta ülkenin aydınlık geleceğinden söz edilen şaşırtıcı ve özel bir fotoğraftır.

Fotoğraf gerçekten de şaşırtıcı ve özeldir, çünkü o günler hiç de aydınlık bir geleceğe gebe görünmemektedir. Tam tersine her yer kap karanlıktır. 1911-1918 arasında tam 7 yıldır savaşan, Balkan bozgununu, Sarıkamış felaketini, Kanal hezimetini yaşamış, Yemen’den Galiçya’ya yüz binlerce kilometre kareyi çocuklarının kanlarıyla sulamış, varını yoğunu kaybetmiş, yoksul, hastalıklı, çaresiz bir millet, büyük bir endişeyle I. Dünya Savaşı’nın sonucunu beklemektedir. O günlerde I. Dünya Savaşı bitmek üzeredir. Nitekim görüşmeden beş ay sonra, 30 Ekim 1918’de imzalanacak Mondros Ateşkes Antlaşması’yla büyük bozgun gerçekleşecektir. 1918 yılı itibarıyla geriye Çanakkale Zaferi’nin onurundan, gururundan başka hiçbir şey kalmayacaktır.

İşte o kara günlerde Atatürk, gazeteci Ruşen Eşref Bey’e imzalayıp hediye ettiği o güzel fotoğrafının bir kenarına aynen şu satırları yazmıştır, “Her şeye rağmen muhakkak bir nura (aydınlığa) doğru yürümekteyiz. Bende bu imanı yaşatan kuvvet, yalnız aziz memleket ve milletim hakkındaki payansız muhabbetim (sonsuz sevgim) değil, bugünün karanlıkları, ahlaksızlıkları, şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve hakikat aşkıyla ziya (ışık) serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik görmemdir.”

O sırada Atatürk’ün Samsun’a çıkmasına daha 1 yıl, TBMM’yi toplamasına 2 yıl, Büyük Taarruzu kazanmasına 4 yıl, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanına 5 yıl vardır. Bu fotoğraf tek kelimeyle “Umudun fotoğrafı.” dır. Asla umudunuzu kaybetmeyin.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER